Home PLEMENÁ 10 dôvodov, prečo sú krížence tie najlepšie psy

10 dôvodov, prečo sú krížence tie najlepšie psy

1701
0
krížence

Krížence, oriešky, pouličné zmesky… Majú rôzne názvy, no všetci vieme o kom je reč. Hoci aj čistokrvné psy majú množstvo predností, krížence majú akúsi zvláštnu schopnosť chytiť človeka za srdce. Nie je sa teda čomu čudovať, že Medzinárodný deň krížencov sa oslavuje rovno až dvakrát do roka. Konkrétne 31. júla a 2. decembra.  Chcete vedieť, v čom ďalšom sú ešte výnimočné? Tak čítajte ďalej.

1. Sú unikátne

Zatiaľ, čo čistokrvné psy sú takmer jeden ako druhý, u krížencov nehrozí, že by sa stratili v dave. Medzi všetkými jorkšírmi a labradormi, ktorých v rámci plemena ťažko rozlíšite, váš ušatý, chlpatý, strakatý miláčik dokonale vynikne. A vedzte, že si ho nikto nepomýli.

Na adopciu: Barny, cca 1 rok, 11 kg. Viac info na SAOZ

2. Sú zdravšie

Zdravie je v tomto prípade diskutabilná téma. Dá sa však povedať, že pokiaľ si nezaobstaráte psíka od zodpovedného chovateľa, môže sa ľahko stať, že si čistokrvný pes so sebou ponesie zlé genetické predispozície. K najčastejším patria problémy s kĺbami a so zrakom, ale aj mnohé ďalšie. Krížence sú častokrát odolnejšie a je u nich menšie riziko dedičných ochorení.

Na adopciu: Kubko, cca 6 rokov. Viac info na SAOZ

3. Sú presne podľa vašich predstáv

Chceli by ste psa, ktorý nepĺzne, ale nepáčia sa vám pudle ani maltézáky? Chcete energického psa, s ktorým budete chodiť po horách, ale neviete si vybrať ani jedno z vhodných plemien? Krížence sú v tomto smere dokonalé. Stačí poprezerať stránky útulkov alebo nejaký navštíviť, a určite nájdete toho pravého chlpáča presne pre vás a podľa vašich požiadaviek.

Na adopciu: Minnie, cca 4 roky, 5 kg. Viac info na SAOZ

4. Sú ľahko dostupné

Na čistokrvného psa môžete niekedy čakať mesiace, ba aj roky. Navyše nie každé plemeno zoženiete vo svojom okrese, krajine či kontinente. Na druhú stranu, krížence nájdete naozaj všade. V skoro každom meste je útulok plný chlpáčov čakajúcich na milujúceho páníčka. Stačí sa len rozhodnúť či preferujete fenu alebo psa, veľkého či malého, aktívneho alebo gaučáka. Potom treba len kontaktovať útulok alebo záchrannú organizáciu, ako napr. Slovenská aliancia ochrancov zvierat /SAOZ/. A ak spĺňate podmienky adopcie, svojho nového parťáka môžete mať čoskoro doma.

Na adopciu: Karolko, cca 1 rok. Viac info na SAOZ

5. Sú cenovo dostupné

Nie každý má na bankovom účte tisícky eur, aby si mohol dovoliť čistokrvného psa. Za útulkáča síce tiež musíte zaplatiť adopčný poplatok, ale ten je omnoho nižší. Zostane vám tak ešte dosť peňazí na to, aby ste nakúpili výbavičku a niečo si odložili do prasiatka, napr. pre nečakané výdavky na veterine.

Na adopciu: Carrie, cca 2 roky, 10 kg. Viac info na SAOZ

6. Sú všestranné

Krížence v sebe nesú gény množstva rôznych plemien. Môžu mať teda vzhľad medvedíka a pritom byť nebojácni strážcovia. Môžu byť drobní atléti, obrovskí maznáci alebo vynikajúci pracanti. Pracovníci útulkov obvykle dobre poznajú povahu jednotlivých psov. Vďaka tomu vám budú vedieť poradiť, ktorý bude vhodný pre vás podľa vašich preferencií.

Na adopciu: Leo, cca 1 rok, 20 kg. Viac info na SAOZ

7. Sú vďačné

Psom v útulku sa nedostane toľko pozornosti, koľko by potrebovali. Je ich tam veľa a nedá sa každému naplno venovať. Preto, keď príde niekto, kto im dá svoj čas, pozornosť a lásku, stonásobne mu to oplatia.

Na adopciu: Alex, cca 1 rok, 15 kg. Viac info na SAOZ

8. Sú dlhoveké

Štúdie z Dánska a zo Severnej Amerike ukazujú, že krížence sa dožívajú vyššieho veku ako čistokrvné psy. Nebojte sa preto adoptovať si aj staršieho psíka. Pravdepodobne má pred sebou ešte veľa rokov života.

Na adopciu: Hopi, cca 7 rokov, 18 kg. Viac info na SAOZ

9. Sú roztomilé

Malinký psík ako Čivava s pokrčenou papuľkou ako Bruselský griffon? Prečo nie. A čo tak huňatá Border kólia s plápolajúcimi ušami ako labrador? Aj to je možné. V útulku nájdete všemožných chlpáčov, ktorí budú mať črty viacerých plemien. A čím viac pomixovaný psík, tým roztomilejší.

Na adopciu: Willy, cca 8 mesiacov, 8 kg. Viac info na SAOZ

10. Sú zaujímavou témou rozhovoru

Psy vo všeobecnosti dokážu ľudí zblížiť. Pri venčení môžete spoznať kopu ďalších psíčkarov a dať sa s nimi do reči. Keď však máte kríženca, môžete sa pustiť do debaty o tom, aké plemená boli asi jeho predkovia. Možno vám niekto skúsenejší dopomôže z časti odhaliť pôvod vášho chlpáča. Zároveň však môžete získať nového kamaráta či dokonca nájsť svoju spriaznenú dušu.

Na adopciu: Emi, cca 3 roky. Viac info na SAOZ

Ak ťa oslovil niektorý zo psíkov v tomto článku, neváhaj rozkliknúť priložený odkaz a kontaktovať SAOZ. V prípade, že si už daný psík domov našiel, môžeš pozrieť aj albumy ďalších chlpáčov. Možno sa do niektorého zamiluješ a poskytneš mu nový domov.

Zdroj: iheartdogs.com

Komentáre

komentárov