Home PLEMENÁ 10 plemien psov, ktoré sú skvelými terapeutmi

10 plemien psov, ktoré sú skvelými terapeutmi

283
0
Terapeutické psy

Terapeutické psy môžu ľuďom pomáhať mnohými spôsobmi. Niektoré navštevujú chorých v nemocnici, ďalšie zase starších ľudí u nich doma. Iné zas sedia v tichosti, zatiaľ čo im deti čítajú. Ale všetky majú niečo spoločné – rozjasnia deň každému, koho stretnú!

Vieme, že každý pes dokáže vyčarovať úsmev na ľudskej tvári, ale práca psieho terapeuta vyžaduje od psa viac, než len byť psom. Terapeutické psy musia byť schopné byť pokojné, milujúce a dobre vyškolené. Psy akéhokoľvek plemena môžu byť vycvičené, ale týchto 10 plemien sú jedny z najvhodnejších pre canisterapiu.

1. Zlatý retríver

Je vôbec niečo, čo retríver nedokáže? Tieto psy sú veľmi obľúbené hlavne v rodinách pre ich priateľskú povahu nielen k deťom, ale aj cudzím ľudom. A práve to ich robí ideálnymi terapeutickými psami.

2. Labrador retríver

Labradory majú sklon k umeniu – obzvlášť keď sú mokré! Ale aj keď sú suché, tieto psy sú vždy pripravené na poriadnu dávku maznania. A to je znamenie vynikajúcich terapeutických psov. Sú to šikovné psy, ktoré tréning rýchlo zvládnu a majú radi ľudskú spoločnosť.

3. Kavalier King Charles španiel

Toto plemeno psa je naozaj všestranne využiteľné. Pod jemným povrchom sa skrýva neuveriteľný športovec, šikovný psí parťák a maznáčik svetovej triedy. Tento malý psík bude s vami vysedávať, túliť sa a bude sa s vami maznať tak dlho, ako to bude potrebné, aby ste boli šťastný.

4. Chrt

Ľudia, ktorí nemajú vedomosti o tomto plemene si môžu myslieť, že sú to iba rýchle psy využívané na preteky. Ale chrty sú oveľa viac! V skutočnosti sa tieto psy stávajú prítulnými kamarátmi a dokonca peciválmi ležiacimi na gauči, ak nie sú povzbudzované k pohybu. Ako terapeutické psy sa budú socializovať a nasávať všetku pozornosť ako špongia.

5. Pudel

Pudle (všetky veľkostné varianty) dokazujú, že nemôžete súdiť knihu podľa obalu. Ich extravagantné strihy častokrát spôsobujú, že ľudia ich mylne posudzujú. Tieto psy sú však veľmi inteligentné, atletické a neskutočne roztomilé. Ľudia väčšinou predpokladajú, že sú  náročné na údržbu a výchovu, ale skutočnosť je taká, že sú veľmi priateľské a ich kučeravá srsť nepĺzne – čo z nich robí ideálnu voľbu pre terapeutických psov v nemocničnom prostredí, kde je kľúčová čistota.

6. Korgi

Pri správne zvolenej socializácii sú tieto psy veľmi otvorené a priateľské. Sú veľkými osobnosťami, ktoré ich predurčujú pre prácu terapeutov. Od ňufáku až po chvost sú stvorené pre vyčarovanie úsmevu na vašej tvári. Sú tou správnou voľbou pre ľudí všetkých vekových kategórií vďaka ich milujúcej povahe a roztomilému vzhľadu.

7. Bígl

Tieto nekomplikované a priateľské psy milujú pracovať ako terapeuti. Bígl je známy tým, že je schopný potešiť ľudí svojou predispozíciou byť veselý a milý. Sú obľúbené pri terapeutickej práci hlavne so staršími ľuďmi.

8. Bernardín

Bernardíny sú známe ako „nežní obri“. Sú to milé, pokojné psy, ktoré dokážu vychádzať s ľuďmi všetkých vekových kategórií – vrátane detí. Sú to milujúci maznáčikovia a keď sú socializované, sú aj veľmi priateľské.

9. Bišón

Bišón je považovaný za „hypoalergénne plemeno“ – aj napriek tomu, že pĺznu, ich povrch kože udrží uvoľnenú srsť a nedovolí jej odpadnúť. A práve to ich robí vhodnými terapeutickými psami do prostredia, kde môžu byť alergie problémom. Taktiež sú známe pre ich veselú, hravú, milujúcu a nežnú povahu, ktorá si užíva ľudskú pozornosť.

10. Hendikepované psy

Nejedná sa o plemeno, ale napriek tomu si tieto psy zaslúžia osobitnú zmienku. Častokrát počúvame, že psy so špeciálnymi potrebami „nevedia že sú iné“ a to je pravda. Psy s ľuďmi so zdravotným postihnutím nezaobchádzajú, akoby boli iní. A ľudia sa častokrát zdajú byť povzbudení návštevou psa s rovnakým postihnutím, aké majú práve oni. Terapeutické psy ako Chi chi, beznohý psík, ktorý prežil obchod s mäsom, alebo Smiley, ktorý bol slepý, dokážu ľuďom ukázať, že všetko sa dá prekonať.

Zdroj: iheartdogs.com

Komentáre

komentárov