Home TIPY A RADY 12 nebezpečných vecí pre psy, ktoré sa nachádzajú vo vašej domácnosti!

12 nebezpečných vecí pre psy, ktoré sa nachádzajú vo vašej domácnosti!

9678
0

Tak ako deti, tak aj psy si môžu ublížiť úplne bežnými vecami, ktoré sa doma nachádzajú. Je potrebné, aby ste vy, ako ich majitelia zabránili tomu, aby došlo k ohrozeniu na zdraví či živote psa. V tomto článku si môžete prečítať o 12-tich veciach, ktoré doma pravdepodobne máte a môžu byť pre vášho miláčika nebezpečné.

1. Lieky

Tabletky, sirupy a iné medikamenty určené pre ľudí môžu byť pre psy veľmi nebezpečné a to už aj v malom množstve. Preto vždy odkladajte lieky na miesto, kam váš pes nemá prístup. Dajte pozor aj na to, aby pes nepožil ani lieky vyhodené do koša (v prípade, že máte doma „prehrabávača odpadkov“).

2. Batérie

Betérie môžu psom spôsobiť vredy v tlame. V prípade, že by pes batériu prehltol, kyselina by mu rozožrala tráviaci trakt a spôsobila tak vážne zranenia až smrť. Preto buďte obozretný a v dosahu psa radšej žiadne betérie nenechávajte.

3. Pracie prostriedky

Pracie prostriedky môžu taktiež spôsobiť vredy v tlame aj v žalúdku. Nové obaly týchto prostriedkov majú častokrát zaujímavé tvary a farby. Menšie nádobky môžu psy ľahko chytiť do papule a prehryznúť. Tekutina i prášok by im mohli spôsobiť nepríjemné problémy. Pracie prostriedky je preto najlepšie odkladať na vysoké poličky alebo do skriniek.

4. Nemrznúca zmes

Nemrznúca zmes spôsobuje poškodenie obličiek. Ak ste so psom vonku v oblasti, kde často chodia či parkujú autá, nedovoľte im piť zo žiadnej mláky. Môže sa totiž stať, že okrem vody obsahuje aj nebezpečné kvapaliny z áut.

5. Hnojivá

Chemické hnojivo obsahuje veľa toxických látok. Ak doma pohnojíte záhradu, nepúšťajte tam psa aspoň dokým poriadne nenaprší. Voda potom odvedie toxíny hlbšie do zeme. Ak idete na prechádzku mimo svojho pozemku a zdá sa vám, že okolie je pohnojené, radšej sa takému miestu so psom vyhnite.  

6. Bielidlo

Bielidlo môže spôsobiť vážne podráždenie sliznice psa, popáleniny v žalúdku a mnohé ďaľšie problémy. Požitie bielidla môže byť smrteľné.

7. Záchodové čističe

Záchodové čističe taktiež obsahujú rôzne chemikálie nebezpečené pre psy. Samozrejme aj pre ľudí. Nestačí však odkladať ich z dosahu psa. Dobrou prevenciou je aj zatváranie záchodovej dosky, aby sa pes náhodou nenapil zo záchoda.

8. Xylitol

Táto látka sa nachádza najmä v žuvačkách a cukríkoch, ktoré sú bez cukru.  Pre psy je však xylitol toxický. Toto umelé sladilo preto psovi radšej nedávajte.

9. Petrolej

Petrolej je ďaľšou nebezpečnou látkou pre psy. Ak sa ho pes napije, môže pôsobiť opito a mať ťažkosti s dýchaním.

10. Ľalia

Krásne kvety, ale v prípade, že by ich váš pes zjedol, môžu mu spôsobiť smrteľné zlyhanie obličiek.

11. Jed na hlodavce

Pozor si dávajte najmä na pivnice v panelákoch, kde sa tieto jedy častokrát umiestňujú. Po požití môžu spôsobiť poruchy zrážanlivosti krvi a smrť. Nebezpečné je aj to, keď pes zožerie alebo oblíže potkana či myš, ktorá umrela na otravu jedom.

12. Nikotín

Nikotín môže u psov spôsobovať trasenie a záchvaty. Udržujte svoje cigarety, nikotínové žuvačky a pod. mimo dosahu vášho psa.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here