Home Nezaradené 12 plemien psov, ktoré sa dajú ľahko vycvičiť

12 plemien psov, ktoré sa dajú ľahko vycvičiť

904
0

Väčšina ľudí túži po psíkovi, ktorý sa bez väčších problémov naučí poslušnosti a bude im skvelým parťákom do života. Hoci vycvičiť sa dá každý pes, niektoré sa učia nové veci ľahšie, iné zas ťažšie. Sú plemená, ktoré si vyžadujú skúseného majiteľa, ale aj také, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníka, ktorý chce so svojím psom trochu pracovať. Ak teda premýšľate, že by ste chceli relatívne ľahko cvičiteľného psa, ktorého môžete naučiť rôzne povely a triky, tento článok môže byť pre vás skvelou inšpiráciou.

Plemená známe svojou vysokou inteligenciou ako Borderská kólia a Belgický ovčiak Malinois sme z nášho článku vynechali a dali sme priestor aj psíkom, o ktorých ste možno netušili, že si celkom rýchlo dokážu osvojiť správanie, ktoré po nich majiteľ požaduje.

1 – Pudel

Pudel, či už toy, trpasličí, stredný alebo veľký, je veľmi inteligentný pes, ktorý sa s nadšením učí nové veci. Jeho pozornosť si udržíte celkom jednoducho a už od začiatku tréningu budete vidieť s akým nadšením plní vaše povely. Nenechajte sa oklamať všakovakými účesmi, ktorými sú pudle známe. Za vyparádeným „plyšákom“ sa skrýva rozumný pes, ktorý pre vás bude ideálnym parťákom ak sa mu budete dostatočne venovať.

2 – Zlatý retríver

Zlatý retríver miluje svojho pána nadovšetko a veľmi rád splní každé jeho želanie. Práve preto sa dá ľahko vycvičiť a tréning si bude užívať. Bude to predsa len čas, ktorý aktívne strávi so svojím milovaným človekom. Navyše rýchlo odpustí drobné chyby, ktoré začiatočníci pri výcviku robia, takže je ideálnym psom aj pre neskúseného psíčkara.

3 – Labrador

Labrador patrí medzi najobľúbenejšie plemená psov. Nie je sa čo čudovať, keďže je to inteligentný, priateľský a ľahko cvičiteľný pes. Rád robí svojmu pánovi radosť a s chuťou sa učí nové povely. Jednoducho ideálny pes, pokiaľ chcete aktívneho a hravého spoločníka.

4 – Kólia

Dlhosrstá aj krátkosrstá kólia patria medzi ovčiarske psy, takže práca im nie je cudzia. Sú to psy, ktoré vedia zmýšľať samostatne, ale zároveň dbajú na potreby svojho majiteľa. Kólie sú veľmi inteligentné a učenlivé, takže ich naučíte poslušnosti raz-dva. Ak im venujete dostatok času a pozornosti, budú vašim vznešeným a oddaným parťákom.

5 – Nemecký ovčiak

Nemecký ovčiak je všestranne využiteľný pes. Vďaka ľahkej cvičiteľnosti si našiel miesto u polície, u vojska i medzi záchranármi. Psy tohto plemena teda potrebujú prácu, napríklad aj vo forme psích športov. A ak im ju dáte, oni vám to oplatia nekonečnou vernosťou a poslušnosťou.

6 – Papillon

Väčšina malých plemien pôsobí dojmom, že sa s nimi dá pracovať len veľmi ťažko. Papillon je však naozaj dobre cvičiteľný pes, ktorý sa ľahko učí novým veciam. Je milý, inteligentný a ako stvorený na psie športy. Vďaka malému vzrastu je vhodný aj pre ľudí, ktorý si veľkého psa nechcú či nemôžu dovoliť.

7 – Waleský korgi (Cardigan)

Cardiganský korgi je starší a väčší ako jeho kamarát Pembrokeský korgi. Je to húževnatý a samostatný pes, pôvodne využívaný na zaháňanie dobytka. Je inteligentný, rád sa učí novým veciam a jeho výchova by mala byť relatívne bezproblémová.

8 – Waleský korgi (Pembroke)

Pembrokeský korgi je populárnejší, no i tvrdohlavejší ako Cardiganský korgi. Jeho výchova preto nie je až taká jednoduchá, ale ak si pevne stanovíte pravidlá a budete ich dodržiavať, váš korgi bude rovnako poslušný ako je rozkošný.

9 – Šeltia

Šeltia vyzerá na prvý pohľad ako zmenšená verzia Dlhosrstej kólie. Šeltie sú však aktívnejšie psy, ktoré sa výborne hodia na psie športy. Sú inteligentné a radi splnia príkazy svojho pána, čo z nich robí dobre cvičiteľné psy.

10 – Vaestgoetlandský špic

Podobne ako aj Korgi, Vaestgoetlandský špic je tiež trpasličie ovčiarske plemeno. Je zvyknutý pracovať samostatne, ale zároveň dokáže dobre načúvať svojmu majiteľovi. Ak teda chcete trochu netradičného psíka a dokážete ho dôsledne trénovať, Vaestgoetlandský špic bude pre vás tým pravým spoločníkom.

Zdroj: Wikimedia commons

11 – Borderský teriér

O teriéroch je známe, že sú tvrdohlavé. To platí aj o Borderskom teriérovi. Napriek tomu je to však pes, ktorý miluje svojho majiteľa a rád pracuje. Vďaka tomu sa dá pri dôslednom prístupe dobre vycvičiť.

12 – Pumi

Pumi je maďarské ovčiarske plemeno, ktoré je aktívne a inteligentné. Potrebuje prácu, ale i pozornosť svojho pána a práve to z neho robí celkom ľahko cvičiteľného psa. Ak teda chcete psa, s ktorým by ste sa mohli venovať psím športom, Pumi by vás mohol zaujať.

Zdroj: Wikimedia commons

Zdroj: iheartdogs.com

Komentáre

komentárov