Úvod TIPY A RADY 12 skvelých rád, ako predísť bitkám medzi psami

12 skvelých rád, ako predísť bitkám medzi psami

8249
0

Ak ste už niekedy boli svedkom psieho súboja určite viete, že sú strašidelné. Dokonca, aj keď si psy pri potýčke neublížia, aj tak to celé vyzerá veľmi nebezpečne. Možno ste už počuli, čo robiť v prípade, že sa dva psy začnú biť, avšak najlepšie je týmto bitkám predchádzať. V tomto článku vám prezradíme, ako zabrániť psím súbojom skôr, než k nim dôjde.

1. Poznajte svojho psa

Prvý bod je asi jeden z najdôležitejších. Vy ste pánom svojho psa a musíte ho poznať. Musíte vedieť či dobre vychádza s inými psami. Či sa znáša s fenkami a neznesie iných samcov alebo naopak. Ak viete, čo nemá rád, jednoducho sa tomu vyhnite a predídete tak nežiaducim súbojom.

2. Naučte sa reč tela

Rozoznávať reč tela psov je veľmi dôležité. Ak si budete svojho psa lepšie všímať zistíte, kedy je v pohode a uvoľnený a kedy naopak napätý a pripravený zaútočiť. Niektorými znakmi, kedy sa pes chystá napadnúť druhého psa sú napríklad: postoj, ako keby bol pes stuhnutý, ostrý pohľad z očí do očí, naježená srsť na chrbte, zdvihnutý chvost… V takýchto prípadoch pes častokrát odmieta odvrátiť zrak z druhého psa a nevenuje pozornosť ani vám, ani ničomu inému v okolí. Ďalšími, už jasne rozoznateľnými znakmi sú aj vrčanie či agresívne štekanie. Ak sa váš pes pri stretnutí s iným psom bude správať takto či podobne, radšej ich od seba oddeľte skôr, ako sa strhne boj.

3. Majte u seba obranný sprej

Nemusí to byť práve váš pes, čo vyprovokuje súboj. Niekedy to môže byť aj túlavý pes, ktorý nemá svojho pána a nemá ho teda kto zastaviť, aby neútočil. Preto je dobré pri sebe mať obranný sprej (hovorí sa mu aj kaser alebo pepřák). Samozrejme, aj niektoré túlavé psy môžu byť priateľské, ale ak si všimnete, že jeho reč tela je taká ako v bode č. 2, je lepšie ak ho odoženiete a zabránite tak tomu, aby sa váš pes zranil pri bitke.

4. Držte psa na krátko

Keď idete so psom na prechádzku, vždy je lepšie ak ho máte na pevnom vodítku a nechávate ho kráčať tesne pri vás (vodítko má byť krátke, no nie napnuté). Čím bližšie je pes k vám, tým rýchlejšie viete zareagovať na akúkoľvek nečakanú situáciu. V tomto prípade sú dlhé flexi vodítka veľmi nepraktické, pretože psy na takýchto vodítkach častokrát kráčajú niekoľko metrov pred majiteľom a ten nemá šancu zabrániť bitke včas.

5. Žiadne pamlsky

Ak ste vonku so svojim psom a sú tam aj iné psy, ktoré dobre nepoznáte, nikdy im nedávajte pamlsky. Môže sa totiž ľahko stať, že sa chlpáči medzi sebou pochytia za to, že jeden dostal dobrotu skôr, ako ten druhý. Ak chcete kŕmiť viac psov naraz, vždy len takých, ktorých dobre poznáte a viete, že sa za jedlo nepozabíjajú.

6. Pozor aj na hračky

Iste sa so svojím psom zvyknete vonku hrať napríklad s lietajúcim tanierom či s loptičkou. V parku sa však môže stať, že pri aportovaní sa k vašej hre bude chcieť pridať aj ďalší pes a o hračku sa môžu pobiť. Preto si opäť raz treba všímať reč tela vášho aj cudzieho psa. Ak budú v pohode, môžu sa spolu hrať, no ak nie, hračku treba rýchlo odložiť.

7. Dajte si prestávku

Aj dvaja psí kamaráti, ktorí sa spolu zvyknú hrávať sa môžu pochytiť. Stať sa tak môže napríklad vtedy, keď jeden pes je už z hry unavený a chce si oddýchnuť, zatiaľ čo ten druhý by sa ešte hral. Dovtedy bude dobiedzať, až sa ten druhý zaženie a už sa do seba pustia. Doprajte preto vášmu psíkovi oddych a súkromie ak budete vidieť, že má dosť. Veď hra môže pokračovať aj za hodinku alebo sa stretnú zas na druhý deň.

8. Vždy sa najprv opýtajte

Váš psík je možno priateľský a chce sa s každým chlpáčom zoznámiť. Neznamená to však, že sú takéto všetky psy. Preto, ak chcete, aby sa váš pes skamarátil s novým psom, vždy sa najprv opýtajte jeho majiteľa či môžete. Jedna obyčajná otázka totiž môže zabrániť nepeknému súboju a možným zraneniam.

9. Venčite vtedy, keď iní nie

Toto platí len v prípade, ak váš pes nevychádza s inými psami. Určite máte svoje okolie odsledované a viete, kedy je „čas venčenia“. Vy teda choďte so svojím psom von o niečo skôr či neskôr, aby ste sa vyhli možným nepríjemnostiam. Niekedy sa totiž nedá cudzím psom len tak vyhnúť, napríklad vtedy ak niektorí majitelia púšťajú svoje psy na voľno a nevedia si ich privolať späť, keď je treba.

10. Sústreďte sa na svojho psa

Veľakrát sa psy pobijú práve preto, že majitelia na nich nedozerajú. Miesto toho, aby ste sa dívali do svojho smartfónu sa radšej dívajte na svojho psa. Aj keď sa dvaja chlpáči spolu pekne hrajú, potrebujú dozor presne tak isto, ako malé deti. Nikdy totiž neviete, kedy si hoc len nechtiac ublížia.

11. Vlastné psy od seba oddeľte

Ak máte viac psov, ktoré sa zvyknú pobiť pre hračku, pre jedlo alebo pre vašu pozornosť, kŕmte aj hrajte sa s nimi oddelene. Samozrejme v jednej domácnosti by sa takéto správanie nemalo dlhodobo tolerovať a je potrebné ho riešiť s odborníkom. Svorku máte predsa preto, aby boli spolu a nie každý sám.

12. Trénujte

Tréningy a profesionálny cvičiteľ vám môžu pomôcť predchádzať psím súbojom. Cvičiteľ vás naučí, ako zaujať psa, aby sa sústredil len na vás a nevšímal si cudzie psy. Taktiež vám môže pomôcť v prípade, že sa vaše vlastné psy doma zvyknú pobiť. Jediné, čo treba je uvedomiť si problém a začať ho riešiť.

Komentáre

komentárov