Úvod TIPY A RADY 12 tipov, ako naučiť psa, aby nechal vaše jedlo napokoji

12 tipov, ako naučiť psa, aby nechal vaše jedlo napokoji

8322
0

Bez ohľadu na to, ako veľmi máte radi svojho psa, môže vám byť nepríjemné, keď na vás pri jedle uprene hľadí alebo vám skáče do taniera. Prečítajte si týchto 15 tipov, ako ho tomuto zlozvyku odnaučiť.

1. Naučte ho povel „fuj“

Naučiť psa, aby vás nechal pokojne sa najesť nie je až také ťažké. Dôležitú úlohu v tom zohráva najmä dôslednosť, koniec-koncov tak, ako pri každom povele. Či už si vyberiete slovo FUJ, NESMIEŠ, NECHAJ… je len na vás. Dôležité je, aby pes vedel, že to znamená, že sa nesmie priblížiť k vášmu tanieru. Samozrejme ani k ničomu inému, čo si neželáte.

2. Naučte ho povel „na miesto“

Rovnako ako povel „fuj“ aj povel „na miesto“ môže byť veľmi účinný. Pri správnom prístupe vám nezaberie veľa času ho psa naučiť. Keď sa chystáte vychutnať si obed či večeru, pošlite psa na jeho miesto, ktorým môže byť pelech, rohožka či vankúš. Naučte ho, že pokým jete, nesmie sa odtiaľ pohnúť. Zabránite tak tomu, aby sa vám priplietol pod stôl a snažil sa vyžobrať čo i len omrvinku.

3. Jedzte v rovnakom čase

Pripravte psovi jeho jedlo do misky a dajte mu ho v rovnakom čase, kedy sa chystáte jesť aj vy. Pes sa potom bude zaoberať vlastnou potravou a vám dá pokoj.

4. Nedávajte psovi zvyšky od stola

Keď jete nedávajte psovi nič z vlastného taniera. Ani žiadne zvyšky, ktoré ste už nedojedli. Psa takéto kŕmenie len posilní v tom, aby vás otravoval a žobral od vás jedlo. Upozornite na to všetkých členov rodiny a aj hostí.

5. Odmeňte ho za dobré správanie

Toto úzko súvisí najmä s povelom „na miesto“. Keď vás pes poslúchne, odmeňte ho maškrtou. Naučí sa tak, že keď vás nechá v kľude najesť, dostane odmenu. Ak však bude dobiedzať, nedostane nič. Psy majú radi pozitívnu motiváciu, najmä ak je jedlá. Preto ho odmeňujte jedlom len keď vás poslúchne. Ak mu dáte jedlo vždy, keď sa na vás pekne pozrie, nikdy ho žobrať neodnaučíte.

6. Jedlo odkladajte mimo dosah

Pokým psa trénujete, aby vaše jedlo nechal napokoji, nikdy svoj tanier nenechávajte v jeho dosahu. Zakaždým, keď sa mu podarí čosi uchmatnúť sa jeho zlé správanie len posilní. A vaša snaha vyjde navnivoč.

7. Hračka s pamlskami

V e-shopoch aj kamenných predajniach zoženiete rôzne hračky pre psy. Existujú aj také, do ktorých viete ukryť jedlo. Pre psa je to skvelá zábava a chvíľu trvá, kým z hračky dostane všetky pamlsky. Dajte takúto hračku vášmu psovi a vy sa zatiaľ v pokoji najedzte.

8. Naučte ho povel „dole“

Tento povel naučte svojho psa v prípade, ak na vás skáče, keď jete. Zakaždým, keď na vás vyskočí, povedzte mu „dole“ a jemne ho od seba odstrčte. Väčšina psov rýchlo pochopí, čo sa po nich chce. Keď už pes pekne sedí dolu, dajte mu odmenu (nie však z vášho taniera).

9. Priviažte ho

Priviazanie psa neslúži ako trest, ale ako obmedzenie jeho pohybu, aby sa nedostal k vám. Nie je to trvalé riešenie, skôr sa spája s tréningom „na miesto“. Uviažte svojho psa blízko jeho pelechu, dajte mu hračku alebo žuvaciu kosť a choďte sa najesť. Za dobré správanie ho potom odmeňte. Akonáhle sa prestane pokúšať z miesta utiecť, môžete lano či reťaz odložiť.

10. Pred jedlom choďte na prechádzku

Predtým, než sa pôjdete napráskať, mali by ste svojho psa trochu unaviť. Dlhšia prechádzka alebo aportovanie je na to ideálne. Vyčerpaný pes potom zaľahne na pelech a vás i vaše jedlo si ani nevšimne.

11. Za zlé správanie ho potrestajte

Je v poriadku ak pes ostane s vami v kuchyni, keď jete. Avšak akonáhle sa začne zle správať, odveďte ho do vedľajšej izby alebo ho dajte do klietky. Jednoducho mu zabráňte byť s vami. Po chvíli ho môžete priviesť späť a cvik opakovať až kým nepochopí, že ak sa bude správať nevhodne, nemôže s vami tráviť čas. A verte, on s vami chce tráviť všetok čas. Preto si rýchlo uvedomí, čo smie a čo nie.

12. Používajte vodítko

Zo začiatku je v poriadku ak psovi nasadíte vodítko, kým jete. Najmä ak máte doma deti. Tie veľmi radi kŕmia psíkov, no nesmiete im to dovoliť. Ak sa pes rozhodne, že skočí na vaše dieťa a vezme mu z ruky kus mäska, jednoducho vodítko prišlapnete a zabránite tak skoku. Samozrejme by ste nemali zabudnúť používať povel „fuj“ či poslať psa za trest preč. Trik s vodítkom totiž nie je trvalé riešenie.

Komentáre

komentárov