Home TIPY A RADY 15 dôvodov, prečo mať psa na vôdzke aj keď nemusíte

15 dôvodov, prečo mať psa na vôdzke aj keď nemusíte

11809
0

V dnešnej dobe, keď už si vážime zvieratá viac ako kedysi je možné s nimi chodiť na voľno aj tam, kde to predtým možné nebolo. Ale je veľa dôvodov, prečo by sme ich mali mať na vôdzke aj na týchto miestach.

Zabráňte stretu s autom

Hoci je Váš pes vycvičený, poslúcha na slovo, vždy sa môže stať, že sa zrazu ocitne na ceste a hrozí mu nebezpečenstvo v podobe stretu s autom. A to predsa žiadny zodpovedný majiteľ nechce, aby prišiel takto o psíka, prípadne aby psík bol vážne zranený.

Zabráňte krádeži

Nie, to nie je výmysel. Psíkov kradnú z rôznych dôvodov. Obchod, množitelia, psie zápasy. Chceli by ste aby Váš psík skončil sám na niektorom z takýchto miest? Určite nie. Ak je na vôdzke a pri Vás, nemôže sa tak stať.

Zabráňte neporiadku

Každý majiteľ je za svojho psíka zodpovedný. Je zodpovedný za to, čo psík vonku robí, ako sa správa. Neupratané psie exkrementy vedú k nenávisti ľudí. Aj tu je zodpovednosť na mieste. Ak máte psíka na vôdzke, viete kde vykoná potrebu a môžete po ňom jednoduchšie upratať a nemusíte hľadať na obrovskej ploche, po ktorej sa Váš psík pohyboval.

Zabráňte naháňačke

Pozornosť psíka môže upútať všeličo na ulici. Raz je to mačka, iný pes, možno Vám behá za autami, cyklistami, myšami. Nedovoľte aby sa rozbehol za čímkoľvek. Mohlo by to mať fatálne následky.

Zabráňte strate

Psík na voľno sa môže zľaknúť a zabehnúť. Rovnako sa môže stratiť aj pri naháňačke s iným psom. Strach o strateného miláčika je nekonečný. A hodiny strávené jeho hľadaním by ste mohli stráviť hraním sa s ním. A čo ak ho nenájdete? Nedovoľte aby sa túlal vyplašený a sám, nevediac čo s ním bude.

Zabráňte bojom

Každý pes nie je znášanlivý. Preto ak narazíte na bojovníka, skôr svojho psíka ochránite na vôdzke. Viete si ho pritiahnuť, zabrániť stretu s iným psom. Môže to zabrániť nebezpečným kusancom a ranám a aj na duši.

Zabráňte otrave

Ste si istí, že dokážete včas zareagovať ak psík niečo žerie? Kým si uvedomíte, že to nie je iba nevinné oňuchávanie, Váš psík môže spapať niečo otrávené. Či už je to jedovatá tráva, kríky alebo pohodená otrava na potkany, slimáky. Na vôdzke ho máte pod dohľadom a môžete si ušetriť veľa problémov sebe aj psíkovi.

Neotravuj

Nie každý človek je milovníkom zvierat. Sú ľudia, ktorých prítomnosť psa otravuje. A dokážu byť veľmi zlí ak okolo nich pes poskakuje, chce ich olizovať. Zabráňte tomu aby to Váš psík robil. Nie je to slušné.

Zabráňte nehodám

Hoci Vášho psíka auto zraziť nemusí, môže spôsobiť nehodu. Či to bude auto, ktoré sa mu chce vyhnúť a pri tom nabúra, cyklista, ktorý sa pri páde môže zraniť, vždy budete zodpovedný Vy, lebo to Váš pes tú nehodu spôsobil tým, že bol tam, kde byť nemal. Vôdzka Vám ušetrí stres.

Strach a obrana

Každý pes môže pohrýzť. Mnohí ľudia nevedia, čo si môžu alebo nemôžu dovoliť a hlavne malé deti. Priblížia sa k nemu zozadu, spravia prudký pohyb, pes sa zľakne a problém je na svete. Ak je pri Vás, môžete ho ukľudniť, zabrániť stretu.

Divoká príroda

V lese môže zabehnutý pes byť napadnutý divými zvieratami. Tým, že ho držíte pri sebe na vôdzke, túto šancu zmenšíte.

Párenie

Nechcených psíkov sú plné útulky. Keď príroda volá aj dobre vycvičený pes utečie. Preto by ste mali zodpovednosť brať vážne a dať pozor na to, aby ste nemuseli potom rozmýšľať kam so šteniatkami a čo s nimi. Najlepšie čo môžete urobiť ak nie ste chovateľ je dať psa či fenu vykastrovať.

Cudzie pozemky

V niektorých krajinách ak pes vstúpi na cudzí pozemok a naháňa zvieratá na ňom, má majiteľ pozemku právo ho odstreliť.  Je to ohrozenie jeho živobytia. Rovnako je to aj v lesoch, kde poľovníci strieľajú psov ak štvú a lovia zver. A niektorí aj bez toho, aby to psy robili. Nechcete sa z prechádzky vrátiť bez svojho priateľa? Držte ho na vôdzke.

Nebezpečné situácie

Ste z mesta a vybrali ste sa do hôr? Striehne tam nebezpečenstvo, o ktorom ani netušíte. Padajúce skaly, tečúca rieka, poľovnícke pasce. To všetko môže byť pre Vášho psa nebezpečné. Ani sa nenazdáte a skočí do tej rieky a tá nemusí byť pokojná.

Ničenie majetku

Vbehol Váš psík susedovi na dvor a rozhrabal mu záhradku? A sused je nahnevaný? Keby ste mali psíka na vôdzke neurobil by to. A to je iba záhradka. Čo ak by mu podrhol sliepky, kačice, …? Ste za svojho psa zodpovední a teda aj za škody, ktoré spôsobí.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here