Úvod TIPY A RADY 15 mýtov o psoch – časť 1.

15 mýtov o psoch – časť 1.

7074
0

Už od nepamäti sú psy našimi vernými spoločníkmi. Žijú s nami naozaj poriadne dlho a za ten čas ich my, ľudia, spoznávame čoraz lepšie a lepšie. Samozrejme vzniklo aj pár mýtov, ktoré sa postupom času našťastie podarilo vyvrátiť a vďaka tomu vieme psom lepšie porozumieť. My vám prinášame niekoľko mýtov, ktoré treba tiež uviesť na pravú mieru. Prečítajte si aj 15 mýtov o psoch – časť 2.

#1 – Psy jedia trávu len keď im je zle

Psy sa občas radi „pasú“ a to nie len preto, že ich bolí bruško. Tráva obsahuje určité živiny, ktoré psom prospievajú. Môžu to taktiež robiť z nudy alebo zo stresu.

#2 – Kopulácia je prejavom dominancie

Podľa výskumov kopulácia nie je vždy len prejavom dominancie či sexuálneho správania. Niekedy je to pre psa spôsob ako sa zbaviť prehnanej radosti či stresu. A to bez ohľadu na pohlavie.

#3 – Každý pes má rád iné psy

Ak psík nie je od malička socializovaný vôbec sa nemusí s inými psíkmi znášať. No niektoré psy aj napriek snahe o socializáciu nemajú iné psy moc v láske. Netreba preto tlačiť na pílu, aby z toho nevznikla bitka.

 #4 – Psy sú farboslepé

Štúdie dokazujú, že psy nie sú farboslepé. Vidia farby, ale menej výrazne ako ľudia a nie všetky odtiene. Dokážu rozoznať najmä niektoré odtiene žltej, modrej a sivej.

#5 – Keď pes vrtí chvostom tak sa teší

Vrtenie chvostom môže znamenať kopu vecí. Samozrejme aj radosť a nadšenie. Okrem toho však aj ostražitosť či agresiu. Ak si chcete byť istý, že váš pes vrtí chvostom od radosti, všímajte si aj iné znaky, ako napríklad spustené uši či uvoľnené telo.

#6 – Fena by sa mala aspoň raz hárať než ju dáte sterilizovať

Toto je síce dosť diskutabilná téma, avšak štúdia od ASPCA ukázala, že zdravotný stav feny nijako neovplyvní to či sa pred sterilizáciou aspoň raz hárala alebo nie. Práveže skorá sterilizácia jej môže dokonca znížiť riziko vzniku rakoviny prsníkov.

#7 – Vynásobením ľudských rokov sedmičkou dostanete vek psa

Tento mýtus je naozaj starý a rozhodne nie je pravdivý. Na určenie veku psa treba brať do úvahy niekoľko faktorov. Napríklad aj to, že veľké plemená starnú rýchlejšie. Na obrázku si môžete pozrieť spriemerované starnutie psa.

#8 – Papuľa psa je čistejšia než ľudská

Psia papuľa nie je čistejšia. Tiež obsahuje baktérie, ktoré však nie sú rovnaké ako tie ľudské. Jednoducho povedané, je špinavá svojim spôsobom. Štúdie síce dokazujú, že pes vám môže pomôcť zlepšiť imunitu, avšak to neznamená, že sa s ním musíte doslova bozkávať.

Prečítajte si aj 15 mýtov o psoch – časť 2.

Komentáre

komentárov