Úvod TIPY A RADY 15 rád ako si správne vybrať psa

15 rád ako si správne vybrať psa

12943
0

Chystáte sa zaobstarať si psíka? Neviete aký pes by sa najviac hodil k vám a k vášmu životnému štýlu? Rozhodujete sa medzi čistokrvným psom alebo krížencom z útulku? Tento článok je potom presne pre vás. Prečítajte si týchto 15 rád, ako si vybrať toho správneho psa presne pre vás.

1. Malý, stredný alebo veľký?

Od malých až po gigantických, psy existujú naozaj v rôznych veľkostiach. Musíte si však uvedomiť, že čím väčší pes, tým viac priestoru potrebuje a tým viac toho aj zožerie. Premyslite si preto, či máte dosť veľký byt, dom alebo dvor, kam chcete psa umiestniť. Či budete schopný utiahnuť z výplaty množstvo krmiva, ktoré bude váš miláčik potrebovať a aj to či sa vám zmestí do auta, keď s ním budete chcieť cestovať. Takú Dánsku dogu asi do Smartíka nenapcháte.

2. Zvážte typ srsti

Veľa ľudí žije v domnienke, že psy s krátkou srsťou nepĺznu. To je omyl. Psy s klasickou srsťou, najmä tie, ktoré majú aj podsadu pĺznu. Najviac na jar a na jeseň, keď menia srsť. Pravidelným vyčesávaním môžete predísť tomu, že váš gauč bude plný psích chlpov. Úplne tomu však nezabránite. Ak vám táto predstava naháňa hrôzu, nezúfajte. Existujú aj plemená, ktoré nepĺznu vôbec. Tie miesto klasickej srsti majú tzv. vlasy. Medzi ne patria napríkad Pudel, Jorkšírsky teriér, Maltézsky psík… Nezabúdajte však, že tieto plemená treba pravidelne česať a strihať, lebo ich vlasy neustále dorastajú.

3. Šteniatko alebo dospelý pes?

Šteniatka sú rozkošné, ale treba s nimi mať veľa trpezlivosti. Musíte ich naučiť hygiene, čo niekedy znamená ísť ich vyvenčiť aj každé dve hodiny. Socializovať ich, cvičiť ich… Jednoducho ich vychovať. Šteniatka sú totiž dosť podobné malým deťom. Tiež chcú všetko vyskúšať a občas aj otestovať vašu trpezlivosť a dôslednosť. Ak sa na toto necítite, môžete si zaobstarať dospeláka. Aj s ním budete mať kopu práce, ale je šanca, že niektoré správne návyky už má. Dospelé psy sú väčšinou pokojnejšie ako šteniatka a nemajú potrebu všetko skúmať. Samozrejme, výnimka potvrdzuje pravidlo. Musíte si to poriadne zvážiť, lebo konečné rozhodnutie je len na vás.

4. Ako veľmi aktívneho psa chcete?

Ľudia častokrát hovoria: „Kúpim si psa a ten ma aspoň donúti k pohybu.“ Zaobstarajú si napríklad Vyžlu a po pár dlhých prechádzkach zistia, že pohyb nie je nič pre nich. Preto si dobre premyslite, aký je váš životný štýl a na základe toho si vyberte psa. Ak ste gaučový typ, určite si neberte aktívne psy ako sú snežné alebo lovecké psy.

5. Koľko času dokážete venovať psovi?

Starostlivosť o psa sa líši podľa plemena. Samozrejme, každý pes potrebuje ísť na prechádzku, zahrať sa s vami či pomaznať. Rozdiel je však v tom, na akú dlhú prechádzku s daným plemenom musíte ísť, aby mu to stačilo. Takému Huskymu polhodinka vonku stačiť nebude. Taktiež treba brať do úvahy starostlivosť o srsť. Nájdete si pri Pudlovi či Maltézákovi každý druhý deň čas na česanie? Vopred si premyslite, koľko času denne viete psovi venovať. Je to veľmi dôležitý faktor pri výbere psa.

6. Temperament

Každý pes má svoj vlastný temperament. Nové štúdie ukázali, že plemeno psa nemusí zaručene určovať aj jeho temperament. Chcete strážneho psa, ktorý vás bude chrániť? Trpezlivého a pokojného psíka k deťom? Alebo aktívneho jedinca, ktorý vás bude sprevádzať na túrach? Urobte si zoznam vlastností, ktoré by ste u psa preferovali a opýtajte sa v útulku alebo u chovateľa, či niektorý z jeho psíkov zodpovedá vašej predstave. Ak viete, čo chcete a budete sa toho držať, pomôže vám to získať toho najlepšieho psa pre vás.

7. Máte na to peniaze?

Pes niečo stojí. Nielen samotná kúpa čistokrvného psa, ale aj následné výdavky. Veterinár, výcvik, psí kaderník, jedlo… Zvážte preto či budete mať dosť peňazí. Čím väčší pes, tým viac vás bude stáť jeho strava. Pudle a iné psy s vlasmi potrebujú pravidelné strihanie. Budete na to mať? Urobte si rozpočet, čo všetko budete musieť mesačne, štvrťročne alebo ročne platiť. Je lepšie to vopred vedieť, ako potom ostať v šoku, kde sa podela celá vaša výplata.

8. Trénovateľnosť psa a jeho využitie

Vycvičiť si môžete každého psa, ale niektoré psy sa cvičia ľahšie, iné zas ťažšie. Sú psy, ktoré sú tvrdohlavejšie a musíte s nimi mať obrovskú trpezlivosť. Sú však aj také, ktoré za pamlsok urobia čokoľvek bez zaváhania. Pre začiatočníkov sú vhodnejšie ľahko cvičiteľné plemená, ktoré vám nebudú príliš vzdorovať.

Dôležité je aj to, čo so psom chcete robiť. Nie každé plemeno je vhodné napríklad na agility. Rôzne plemená boli vyšľachtené na rôzne účeli. Chcete pracovné plemeno? Poľovníckeho či pastierskeho psa? Alebo spoločenské plemeno? Dobre si premyslite na aký účel toho psa chcete.

9. Bude cestovanie problém?

Cestujete veľa? Chcete cestovať so psom alebo ho necháte vždy doma? Toto sú veľmi dôležité otázky, na ktoré si musíte odpovedať. Je jednoduchšie a lacnejšie cestovať s malým psom ako s veľkým. Hlavne pokiaľ cestujete lietadlom, vlakom či autobusom. Mali by ste tiež vedieť, že niektoré letecké spoločnosti nepovoľujú cestovanie s krátkonosími psami (napr. mops), kvôli ťažkostiam s dýchaním. V prípade, že by ste psa so sebou nebrávali, máte ho kam dať? Rodina, priatelia, známi? Budú ochotní vám ho postrážiť alebo ho budete musieť dať do psieho hotela? Toto si tiež treba dobre premyslieť.

10. Fena alebo pes?

Niektorí tvrdia, že v povahe fenky a psa nie je rozdiel. Niektorí zas hovoria, že fenky sú priateľskejšie a psy sú teritoriálnejšie. Čo možno stojí za zváženie, je to, že kastrácia psa je lacnejšia a je to menší zásah do tela ako sterilizácia fenky. Inak sa fenky 2x ročne hárajú a psy si zase radi značkujú teritórium. Všetko ostatné je najmä vec výchovy a temperamentu jedinca.

11. Máte vhodný priestor?

Ak chcete veľkého psa, musíte mať aj dostatok priestoru preňho. Veľký dom s dvorom je určite najlepší. Pre menšie plemená stačí aj menší priestor, ale pamätajte, že každý pes potrebuje pohyb. Taká Čivava sa zmestí aj do garsónky, ale Bernardínovi by sa v tak malom priestore určite nepáčilo.

12. Rodina

Ak bývate s rodinou, určite s kúpou psa musia súhlasiť. Častokrát sa stáva, že jeden z členov rodiny si privedie psa a ostatní s tým nesúhlasia. Také nepriateľské prostredie nie je pre psa príliš vhodné. A aj vás by sa iste dotklo, keby sa vaši blízky nezamilovali do psíka tak veľmi ako vy. Preto najskôr prediskutujte s rodinou váš záujem o kúpu psa a zistite či nemajú nejaké výhrady, poprípade nejaké podmienky, napr. nesmie to byť veľký pes, nesmie pĺznuť…

13. Neponáhľajte sa pri výbere

Hovorí sa, že v oceáne je veľa rýb. Pri výbere psíka to naozaj platí. Preto sa príliš s výberom neponáhľajte. Zistite si niečo o rasách, ktoré sa vám páčia. Navštívte chovateľské stanice alebo útulky a zoznámte sa so psíkmi. Opýtajte sa na informácie o tom, ktorý vám padol do oka. V žiadnom prípade nedovoľte, aby na vás niekto s výberom tlačil. Dobrý chovateľ niečo také určite neurobí.

14. Nezoberte si psa, ktorý nespĺňa vaše požiadavky

Toto platí najmä pri výbere dospelých jedincov. U nich sa dá ľahšie rozpoznať povaha ako pri šteniatkach. Ak máte doma deti, neberte si psa, ktorý sa ich bojí. Ak ste milovníkom psov aj mačiek, určite vás nepoteší pes, ktorý by bol agresívny na vaše mačičky. Ani hyperaktívny pes by nebol dobrá voľba ak ste vy pohodlnejší typ. Zo svojich požiadaviek preto pri výbere psa neupúšťajte.

15. Vyhľadajte odbornú pomoc

Ak ešte stále neviete, aké plemeno by bolo pre vás najvhodnejšie, tak sa neváhajte obrátiť na odborníkov. Skúsení cvičitelia či chovatelia vám budú vedieť poradiť ak im poviete, čo od svojho budúceho psíka požadujete.

Komentáre

komentárov