Home PLEMENÁ 20 psích plemien, ktoré už vyhynuli – časť 1.

20 psích plemien, ktoré už vyhynuli – časť 1.

11517
0

Psy sú spoločníkmi ľudí už tisícky rokov. Od prvej domestifikácie sa plemená psov menili a šľachtili podľa potreby na rôzne účely. Psy, ktoré poznáme dnes mali svojich predkov, s ktorými sa už v dnešnej dobe nestretneme. Ak vás zaujíma, aké psy chovali ľudia v minulosti, prečítajte si tento článok o vyhynutých plemenách psov.

Prečítajte si aj: 20 psích plemien, ktoré už vyhynuli – časť 2.

#1 – Alaunt

Alaunt je staroveké plemeno, ktoré žilo približne do 17. storočia. Tieto psy sa používali na lov diviakov, medveďov a taktiež ako vojnové psy. Odborníci predpokladajú, že Alaunt je predkom dnešných mastiffov.

#2 – Alpine Spaniel

Toto obrovské plemeno bolo používané horskou záchrannou službou v oblasti Great St. Bernard Pass vo Švajčiarsku. Podľa odborníkov je Alpine Spaniel predchodca Bernardína a Clumberského španiela.

#3 – Scottish Blue Paul Bullterrier

O tomto vyhynutom plemene sa toho veľa nevie. Existujú rôzne teórie jeho vzniku. Jednou z nich je, že toto plemeno vyšľachtil pirát Paul Jones v roku 1770 z anglických mastiffov, európskych bulldogov a írskych teriérov. Iná teória zas hovorí, že plemeno vytvorili škótsky cigáni. Niektorí ľudia veria, že Scottish Blue Paul Bullterrier je predkom Amerického Pitbullteriéra (konkrétne Blue nose). Príbuznosť týchto dvoch plemien však nie je dokázaná.

#4 – Braque du Puy

Je to staré francúzske lovecké plemeno, ktoré vzniklo v 15.-tom storočí. Je predkom Francúzskych stavačov.

#5 – Cumberland Sheepdog

Cumberland Sheepdog bolo obľúbeným plemenom Lorda Lonsdalea, ktorý mal veľkú chovateľskú stanicu až do roku 1899, kedy ju musel zrušiť. Lord Lonsdale vynaložil obrovské úsilie, aby jeho plemeno nevyhynulo a tak ho krížil s Nemeckými ovčiakmi. Napokon sa však chovu musel vzdať a psy prenechal svojmu kamarátovi farmárovi. Ten ich zaradil do chovu ovčiarskych psov a v chove pokračoval ďalších 60 rokov. Niečo sa mu predsa len zachrániť podarilo, keďže tu dnes máme potomkov tohto plemena – Borderské kólie, šikovné a obratné psy.

#6 – Cordoba Fighting Dog

Už podľa názvu je jasné, že toto plemeno bolo vyšľachtené na boj. Pochádza z Argentíny a je predkom dobre známej Argentínskej dogy.

#7 – Chien-gris

Toto lovecké plemeno bolo podľa niektorých teórií predchodcom Weimarských stavačov. Avšak tieto teórie neboli potvrdené. Jedno je však isté, toto plemeno bolo do Európy dovezené francúzskym kráľom Ľudovítom.

#8 – English White Terrier

English White Terrier bol malý biely pes so vztýčenými ušami, ktorý je predkom mnohých dnešných teriérov, ako napríklad Foxteriér, Jack Russel teriér a Sealyhamský teriér. V Amerike sa považuje aj za predka Bostonského a Rat teriéra.

#9 – English Water Spaniel

Toto plemeno vyhynulo v prvej polovici 20.-teho storočia. Predpokladá sa, že bolo použité pri šľachtení dnešných moderných plemien, ako Americký vodný španiel či Kučeravý retríver.

#10 – Lapponian Shepherd Dogs

Lapponian Shepherd bol uznávaným plemenom Fínskym kennel klubom do roku 1967. Potom bolo toto plemeno spolu s ďalšími laponskými psami zlúčené v jedno plemeno, na základe rovnakého typu srsti. Dnes je štandardizované ako Finnish Lapphund (Laponský pes).

Prečítajte si aj: 20 psích plemien, ktoré už vyhynuli – časť 2.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here