Home PLEMENÁ 20 zaujímavých psích plemien, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli – časť 1.

20 zaujímavých psích plemien, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli – časť 1.

0
20 zaujímavých psích plemien, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli – časť 1.

Labradora či Čivavu pozná snáď každý. Existujú však aj menej známe plemená psov, o ktorých vedia len tí naozaj znalí psíčkari. My vám preto prinášame tento článok, aby sme zvýšili povedomie aj o rasách, ktoré sa bežne v našom okolí nevyskytujú. Možno si niektoré z týchto plemien zamilujete a rozhodnete sa zaobstarať si ho. Prečítajte si tento článok a do komentárov potom napíšte, o ktorom plemene ste vôbec netušili, že existuje.

Prečítajte si aj: 20 zaujímavých psích plemien, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli – časť 2.

1 – Malý hrubosrstý vendénsky baset

Tento malý durič bol pôvodne vyšľachtený na lov zajacov. Je veľmi priateľský, trochu tvrdohlavý a dobre vychádza aj s neznámymi ľuďmi. Okrem Malého hrubosrstého vendénskeho baseta existuje aj Veľký hrubosrstý vendénsky baset.

2 – Portugalský podenko

Toto plemeno pochádza z Portugalska a existuje v troch rôznych veľkostiach: veľký, stredný a malý. Na obrázku je zobrazený najmenší z nich a bol využívaný na lov králikov. Portugalský podenko je veľmi živý pes, ktorý je skvelým spoločníkom najmä pre aktívnejších ľudí.

3 – Levíček

Toto spoločenské plemeno dostalo pomenovanie pre jeho typický leví strih srsti. Kedysi bol Levíček považovaný za najvzácnejšie plemeno na svete. Je to veľmi priateľský a zároveň aj odolný psík, ktorý má rád dlhé prechádzky. S týmto psíkom by ste sa určite mohli venovať športom, napr. agility.

4 – Tibetský španiel

Tibetský španiel je malý a tvrdohlavý psík. Hoci má v názve „španiel“, v skutočnosti nepatrí do tejto kategórie. Bližšie má k Pekingskému palácovému psíkovi, s ktorým sú si trochu podobný. Obe tieto plemená boli v minulosti vyšľachtené ako spoločníci a maznáčikovia a dodnes sa v im v tejto práci veľmi dobre darí.

5 – Boykin španiel

Toto plemeno pochádza z Južnej Karolíny (USA) a je využívané ako lovecký pes. Tento psík je taktiež skvelým rodinným spoločníkom, ktorý však potrebuje pohyb a prácu. Dobre vychádza so známymi, ale aj s cudzími ľuďmi.

6 – Lagotto Romagnolo

Toto plemeno je známe tým, že sa využíva na hľadanie hľuzoviek. Pôvodne však bolo vyšľachtené ako lovecký vodný pes. Inak je to veľmi priateľský a prítulný psík, ktorý však potrebuje veľa pohybu a prácu.

7 – Norfolkský teriér

Tento teriér možno nie je až tak neznámy, ale je určite zaujímavý. Hoci vyzerá rozkošne, má povahu teriéra. Je nebojácny, nezávislý a trochu aj tvrdohlavý. Je vhodnejší pre skúseného majiteľa. Aj keď je malý, je dobrým strážcom. Každú návštevu ohlási štekotom, no keď zistí, že hostia sú vítaní, rýchlo sa s nimi skamaráti.

8 – Entlebušský salašnícky pes

Entlebušský salašnícky pes je jedným zo štyroch regionálnych švajčiarskych salašníckych psov. Je z nich najmenší, no aj napriek tomu to nie je žiadny drobec. Jeho výška v kohútiku dosahuje od 42 do 50 cm. Inak je to silný a atletický pes, ktorý je vhodný ako pracovný pes, ale aj ako rodinný miláčik.

9 – Pikardský ovčiarsky pes

Toto plemeno pochádza z Francúzska a takmer vyhynulo po oboch svetových vojnách. Dnes sú to dosť vzácne psy, ktoré sú výbornými rodinnými spoločníkmi pokiaľ majú dostatok fyzickej aj mentálnej aktivity.

10 – Ruský španiel

Ruský španiel vznikol krížením rôznych plemien španielov, aby vzniklo plemeno, ktoré malo slúžiť ako lovecký pes v Sovietskom zväze. Aj keď je toto plemeno v Rusku veľmi populárne, inde vo svete je takmer neznáme. Tieto psy sú veľmi aktívne, hravé a sú skvelými spoločníkmi do rodiny.

Prečítajte si aj: 20 zaujímavých psích plemien, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli – časť 2.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here