Home ZDRAVIE 4 jednoduché spôsoby, ako pomôcť vášmu starému psíkovi zbaviť sa kíl navyše

4 jednoduché spôsoby, ako pomôcť vášmu starému psíkovi zbaviť sa kíl navyše

153
0

Všetci to dobre poznáme. S pribúdajúcim vekom prichádza aj čoraz väčšia potreba odpočívať, pohyb obmedzujeme na minimum a naše telá strácajú na pevnosti či tvare. To isté sa deje aj s našimi najlepšími priateľmi, vrátane tých štvornohých. Váš psík môže pôsobiť spokojne v jeho novom, mäkšom telíčku, avšak to neznamená, že tomu tak aj skutočne je. Extra váha ide ruka v ruke s extra problémami.

U psov, ktoré majú nadváhu, sa zvyšuje pravdepodobnosť, že môžu trpieť srdcovým ochorením, cukrovkou, artritídou či dokonca rakovinou – trápenia, ktoré už samé o sebe omnoho viac postihujú psíkov seniorov, než mladších jedincov. Práve preto je nesmierne dôležité udržiavať vášho verného druha na dôchodku v poriadku, aktívneho a zdravého.

Pre psieho seniora nemusia byť zaujímavé rovnaké aktivity ako keď bol mladší, no stále je tu množstvo spôsobov ako udržať jeho myseľ i telo v pohybe.

1. Majte pod kontrolou diétu vášho miláčika

Rovnako ako v prípade ľudí, i telo psa spáli iba určité množstvo kalórií za deň a zvyšok si uloží ako tuk. Ak napĺňate misku vášho štvornohého priateľa po okraj a povolíte mu k nej prístup kedykoľvek sa mu zažiada, môžete prispievať k jeho zvyšujúcej sa hmotnosti. Samozrejme, že aj váš psík sa potrebuje nasýtiť, avšak primeraná porcia a nakupovanie s rozumom mu môžu zabezpečiť zdravší život.

Psy spracovávajú potravu a živiny odlišne ako my, a tak nájdenie tej správnej diéty pre vášho chlpáča môže byť náročné bez pomoci odborníka. Vyhľadajte preto veterinára ak ste znepokojení hmotnosťou vášho štvornohého kamaráta a požiadajte ho o radu pri výbere diéty, ktorá by mu pomohla zhodiť nejaké kilečká bez toho, aby hladoval. Taktiež si môžete urobiť prieskum značiek na DogFoodAdvisor.com a vytvoriť si vlastný názor na základe hodnotení, spätných informácií a údajov o obsahu živín. Všetky tieto informácie rovnako tak potom môžete konzultovať s vaším zverolekárom.

2. Neodmeňujte jedlom

Môže sa stať, že si neuvedomíte ďalšie kalórie, ktoré pridávate do denného príjmu vášho psa prostredníctvom odmeňovania. Avšak aj tie sa rátajú! Všetko, čím psíka kŕmite, má vplyv na jeho diétu a je dôležité to mať na pamäti.

Odmenou nemusí byť preto vždy len jedlo. Verte alebo nie, množstvo chlpáčov zbožňuje byť pochválených alebo len poláskaných. A užívajú si to presne tak, ako keby dostali nejakú maškrtu! V štúdii s 15 psami väčšina reagovala rovnako dobre na pochválenie, ako na „pamlsok“. A až 30 %  zúčastnených psíkov preferovalo pochvalu.

Môžete sa cítiť previnilo, keď váš pes urobí niečo pochvaly hodné a vy mu nehodíte ani len keksík. Ale pamätajte, že obyčajné poškrabkanie za ušami a vľúdne „dobrý psík“ môže byť pre neho tak isto odmeňujúce. A ak váš štvornohý druh predsa len patrí do radov maškrtníkov, pre ktorých je jedlo veľmi silno motivujúci faktor, zvážte výmenu vysoko kalorických dobrôt za zdravšie alternatívy, akými môžu byť napríklad malé kúsky mrkvy alebo obyčajné kura.

3. Vyberte sa von

Váš psík na dôchodku sa vonku unaví oveľa rýchlejšie, ako keď bol mladší. To však nie je dôvod na to, aby vôbec necvičil. Hoci vám môže dávať najavo, že sa mu chce iba spať, je dôležité zobrať ho na vychádzku na čas dlhší, ako potrebuje len na urobenie svojej potreby. Váš pes bude potrebovať spáliť nejaké tie kalórie, aby sa dostal do formy a čím viac spáli, tým viac stratí na hmotnosti. Staršie psy, ktoré majú nadváhu, môžu mať úžitok už z 20 minút mierneho pohybu za deň.

A opäť, toto je oblasť, ktorú by ste mali chcieť konzultovať s vaším zverolekárom. Obézne psy a psy v seniorskom veku majú oveľa vyššiu pravdepodobnosť prehriatia v horúcom počasí a z preťaženia, pokiaľ na ne tlačíte. Ak ste pri tréningu s vaším chlpáčom prísnejší a on sám na to nie je celkom pripravený, môže to byť pre neho škodlivé. Dokonca riskujete zhoršenie jeho kĺbových a srdcových problémov. Prechádzajte sa preto v tempe, ktoré je pohodlné pre vášho psa a nezabudnite zobrať so sebou aj vodu. Začnite pozvoľna s krátkymi vychádzkami a pridávajte na tempe a trvaní postupne, keď je psík pripravený postúpiť. Neprospeje to iba udržaniu telesných tvarov vás oboch, ale navyše budete tráviť čas spoločne.

4. Zaneprázdňujte ho aj doma

Zhadzovanie nadbytočnej váhy nemusí byť iba o tvrdej drine. Hračky typu puzzle sú skvelou alternatívou, ako stimulovať telo a zároveň aj myseľ vášho psíka.

Niektoré hračky pre psov nútia našich štvornohých priateľov takpovediac pracovať pre získanie odmeny – napríklad taký rozkošný, pískajúci ježko ukrytý v nore. Táto hračka je fantastická pre akékoľvek plemeno, avšak také teriéry, ktoré boli  vyšľachtené pre tento typ práce, ju špeciálne ocenia. Využitie voľného času na hru v domácnosti je výborným spôsobom, ako sa  vyhnúť extrémnym teplotám v exteriéri. Tie totiž môžu byť nesmierne nebezpečné najmä pre starších alebo obéznych psíkov a dvojnásobne riskantné pre tých chlpáčov, ktorí patria do oboch spomenutých kategórií. Váš verný kamarát spolieha na to, že práve vy urobíte to najlepšie rozhodnutie pre neho. Udržiavanie jeho hmotnosti pod kontrolou ho nielen spraví zdravým a šťastným, ale taktiež vám môže zabezpečiť, že sa budete môcť tešiť z jeho prítomnosti o niečo dlhšie.

Zdroj: iheartdogs.com

Komentáre

komentárov