Úvod TIPY A RADY 5 dobrých rád, ako sa správať k služobným psom

5 dobrých rád, ako sa správať k služobným psom

2886
0

Služobné psy na seba mnohokrát pútajú pozornosť. Sú krásne, poslušné a stretnete ich aj na miestach, kde bežne psy chodiť nesmú. Človek má chuť sa im prihovoriť alebo ich rovno pohladkať. Je však potrebné si uvedomiť rozdiely medzi služobným psom a rodinným miláčikom. Preto sme sa rozhodli uviesť niekoľko tipov, ako byť úctivý a zdvorilý v interakcii s nimi a ich majiteľmi.

Rozprávajte sa s psovodom, nie so psom

Podľa väčšiny psovodov je pri takomto stretnutí vhodné nevšímať si psa. Častokrát je to to najlepšie, čo môžete urobiť. Takisto je neslušné si najprv všimnúť psa a až potom jeho majiteľa.

Nerozptyľujte psa

Služobné psy sa potrebujú sústrediť na svoju prácu. Prílišná pozornosť nie je vhodná a už vôbec nie od cudzích ľudí. Mohla by psa len zbytočne rozptýliť a rozrušiť. Je však v poriadku opýtať sa psovoda či pes niečo nepotrebuje (napr. misku s vodou v kaviarni a pod.). Hladiť alebo sa inak dotýkať služobného psa je tiež nemiestne, a to predovšetkým bez súhlasu majiteľa.

Priveľká zvedavosť sa nevypláca

Je pochopiteľné, že pohľad na krásneho, dobre udržiavaného a vycvičeného psa vzbudzuje zvedavosť a potrebu sa všeličo opýtať. Ibaže nie vždy je to vhodné. Väčšina psovodov je na svojich psíkov hrdá a rada odpovie na zopár rozumných otázok.

Služobný pes môže ísť kamkoľvek

Služobné psy majú povolené ísť v rámci verejného priestoru kamkoľvek. Podstúpili špeciálny výcvik, takže sa vždy správajú poslušne a sú pozorné.

Mimo službu

Ďalšou dôležitou vecou je zapamätať si, že služobný pes nie je nonstop v službe. Ak je mimo služby, má dovolené sa hrať, relaxovať, byť jednoducho normálnym domácim maznáčikom. Psovod ho málokedy potrebuje mimo službu, preto má psík tento čas vyhradený na oddych.

Komentáre

komentárov