Home TIPY A RADY 5 najčastejších chýb, ktorých sa psíčkari začiatočníci dopúšťajú

5 najčastejších chýb, ktorých sa psíčkari začiatočníci dopúšťajú

1029
0
Psíčkari začiatočníci

Ak si poriadite psíka, vo vašom živote sa toho veľa zmení. Po celom byte či dome vás bude prenasledovať malé chlpaté klbko. Ráno vás vytiahne na prechádzku či už svieti slnko, prší alebo mrzne. Sem-tam si nájdete v obývačke prekvapenie vo forme mláčky alebo kôpky. Alebo oboje naraz. To všetko však bude stáť zato, pretože budete mať verného priateľa na celý život, ktorý vám dá viac lásky, ako si dokážete predstaviť. Je však veľmi dôležité si svojho štvornohého miláčika vychovať, venovať sa mu a naplniť jeho potreby. Preto, ak si plánujete poriadiť psíka alebo ste si nedávno jedného zaobstarali, prečítajte si, ktorým chybám sa vyvarovať. Budete tak spokojnejší aj vy aj váš psík.

Toto je 5 najčastejších chýb, ktorých sa psíčkari začiatočníci dopúšťajú. Urobili ste niektorú z nich aj vy?

1. Nevyhradia si dostatok času na nového člena rodiny

Šteniatko si vyžaduje naozaj veľa vášho času. Niekoľkokrát denne mu treba dať najesť, chodiť s ním na prechádzky, hrať sa, neustále naň dohliadať a samozrejme postupne aj učiť poslušnosti. Niektorí ľudia, ktorí psíka nikdy predtým nemali si toto nemusia uvedomiť. A keď už majú chlpáča doma, nevedia čo skôr. Treba si preto vytvoriť rutinu, aby ste stíhali starostlivosť o seba, svoju domácnosť, ale aj o psíka. Predsa len je to živý tvor a nie hračka. Nemôžete ho odložiť nabok než si naňho nájdete trochu času.

2. Zanedbávajú socializáciu

Najdôležitejší čas na socializáciu šteniatka je medzi 7 týždňom až 4 mesiacom jeho života. Vtedy by sa malo zoznamovať s ľuďmi, psami i ďalšími zvieratami, spoznávať nové miesta a zvykať si na každodenný ruch v okolí. Mnohí novopečení psíčkari si však svojho drobca tak prehnane chránia, že sa vyhýbajú takmer všetkému z vymenovaných vecí. Čakajú kým psík trochu podrastie a to nie len so socializáciou, ale aj s výchovou. Čakať do nekonečne však naozaj netreba, lebo o to ťažšie si psík bude na nové veci zvykať.

3. Klietku pre psa používajú nesprávnym spôsobom

Na používanie klietky majú psíčkari rôzne názory. Niektorí sú za, niektorí zásadne proti. Klietka by však mala byť pre psa bezpečným miestom. Miestom, kde bude mať svoj vlastný kľud. Kde môže nerušene oddychovať a kde strávi čas, kým odídete na nákup či do práce, aby nevyviedol žiadnu neplechu. Aspoň teda dokým si nebudete istý, že je už dostatočne vychovaný na to, aby vám doma nič nezničil alebo sám sebe nejako neublížil.

Na klietku treba psíka učiť postupne, poriadne ho predtým unaviť a za to, že si do klietky sám pokojne ľahne ho odmeniť. V žiadnom prípade by sa klietka nemala používať ako trest. Nikdy do nej nezatvárajte psíka za to, že bol neposlušný. Klietka je jeho útočiskom a nie väzením.

4. Z jazdy autom robia nepríjemný zážitok

V prvých mesiacoch svojho života sa šteniatko ocitne na veterine celkom často, minimálne kvôli očkovaniam. A ak okrem veterinára nejazdíte so svojim psíkom nikam inam, veľmi ľahko si dá do súvislosti, že jazda autom sa rovná pichanec do kožuchu. Tento strach si so sebou ponesie aj do dospelosti a nebude mať príliš veľkú radosť zo spoločných výletov. Preto netreba zanedbať ani toto a už od šteniatka sa voziť autom aj do vzdialenejšieho parku, na návštevu za rodinou či za známymi, ktorí majú tiež havkáčov. Takto bude váš štvornohý kamarát vedieť, že cesta autom znamená aj mnoho príjemných vecí, nie len tie nepríjemné.

5. Kŕmia psíka „dobrotami“ od stola

Roztomilým psím očkám je naozaj ťažké odolať. Ale nenechajte sa zlomiť. Nielenže je ľudské jedlo pre psy nevhodné (kvôli soli, koreninám a niektorým potravinám), ale taktiež tým podporíte svojho psa v zlom správaní. A keď sa raz naučí žobrať od stola, veľmi ťažko ho od toho odvyknete. Okrem toho ak mu vo viacčlennej domácnosti každý dopraje kúsok šunky, chlebíka, koláča a ktovie čoho ešte, je reálna šanca, že havko začne naberať na váhe. A obezita je u psov rovnako nebezpečná ako u ľudí. Žiadny milovník psov predsa nechce svojmu miláčikovi takýmto spôsobom ublížiť.

Ak teda patríte medzi psíčkarov začiatočníkov, nebojte sa. Všetko sa naučíte. Hlavne si nechajte poradiť od skúsenejších a neverte mýtom, ktoré o trénovaní psov kolujú. Prajeme veľa šťastia a radosti s vašim milovaným chlpáčom.

Zdroj: iheartdogs.com

Komentáre

komentárov