Home VÝCVIK 5 Základných povelov, ktoré by mal ovládať každý pes

5 Základných povelov, ktoré by mal ovládať každý pes

12245
0

Správna výchova je predpokladom pre úspešný život a ďalší výcvik psa. Výchova začína v momente, keď si psa priveziete domov a je jedno či je to malé šteniatko alebo dospelý pes. Výchova by mala postupne bez nátlaku prechádzať do výcviku.

Psa učíme hygienickým návykom, určujeme mu pravidlá ktoré musí rešpektovať, socializujeme ho, učíme ho  či už vedome alebo nevedome gestám, ktoré používame. Pes si totiž všíma svojho majiteľa oveľa viac ako si majiteľ myslí, vníma jeho nálady a osvojuje si jeho reč tela.

Vo výchove a výcviku psa je najdôležitejšia dôslednosť. Bez nej totiž nenacvičíte žiaden povel a pes si začne robiť, čo sa mu zachce. Každý majiteľ psa však túži po vyrovnanom, nekonfliktnom a vycvičenom psovi, s ktorým sa nemusí hanbiť ísť do parku či do mesta. Preto je podstatné naučiť psa veciam, ktoré bude v živote najviac potrebovať.

1. Privolanie

Privolanie je najzákladnejší povel, ktorý musí ovládať každý pes, v akejkoľvek situácií. Je jedno, či máte doma čivavu alebo dogu, podstatou privolania je, že pes pribehne na vaše želanie aj v prípade, že je v okolí niečo zaujímavejšie na jeden, prvý povel.

Učenie tohto povelu by malo byť jednou z prvých vecí, ktoré spravíte, keď si psa privediete domov. Privolanie je totiž spôsob, ako ovládať a zároveň ochrániť vášho psa v bežnom živote.  Často krát sa stáva, že sa na prechádzke pes rozbehne za zverou či iným psom. To však predstavuje riziko či už v podobe odstrelenia psa poľovníkom alebo útoku cudzieho psa na toho vášho. Podobných a ešte viac stresujúcich situácii zažijete počas spoločného života so psom mnoho a práve v týchto prípadoch sa vyplatí stopercentné privolanie.

Metód, ako správne a spoľahlivo naučiť psa privolaniu, je niekoľko, tu je jedna z najspoľahlivejších. Nezabudnite, že zárukou úspechu je priateľský tón a lákavá odmena. Pes totiž nerobí to, čo sa mu nevyplatí.

2. Chôdza na vodítku

Naučiť psa chodiť na vodítku je najzákladnejšia vec, ktorú musí pes zvládnuť. Každý psovod by si mal uvedomiť, že vôdzka je ovládač na psa, preto je nežiaduce, aby bol pes pri venčení zapretý do vôdzky, napínal ju, ťahal za sebou psovoda alebo si ju akokoľvek inak vynucoval. Jednak je nepríjemné vracať sa z prechádzky s vyťahanými rukami a jednak je pes na napnutej vôdzke absolútne neovládateľný. Napnutá vôdzka je častým spúšťačom agresie medzi psami. Vyvoláva to napätie spôsobené napnutou vôdzkou, stres zo strany psovoda a taktiež stres psovoda druhého psa. Ako naučiť psa chodiť na prechádzke kultivovane?

3. Miesto

Pri povele “miesto” psovod od psa vyžaduje, aby pes zanechal akúkoľvek svoju aktivitu a išiel sa uložiť na svoje vopred určené miesto.

Tento povel je do života veľmi potrebný a využiteľný je v rôznych situáciách. Či už pri príchode návštevy, pri zatváraní do koterca, alebo aj vtedy, keď sa vám pes neustále motá pod nohami. V byte je vhodné toto miesto určiť niekde, kde bude mať pes dobrý prehľad o tom, čo členovia domácnosti robia, no zároveň tam bude mať svoje súkromie.

Je dôležité upozorniť všetkých členov domácnosti, že doliezať sa psom na jeho miesto je nežiadúce. V psích očiach je to ponižujúce a uberá vám to na dôležitosti. Taktiež to môže byť nebezpečné pretože menej vyrovnaný pes vám dá patrične najavo, že ho otravujete, keď potrebuje oddych. Preto je vhodné si v prípade, že sa chcete so psom pomaznať, psíka privolať. Nadriadený jedinec (psovod) nikdy nedolieza za podriadeným (pes). Pes je svorkové zviera a vo svorke to funguje podobne.

4. Povel sadni

Pri povele “sadni” od psa psovod vyžaduje, aby si sadol na zadok a sedel, až kým daný povel nezruší novým povelom.

Sadnutie je prirodzeným pohybom psa, no aby ho začal vykonávať na vami zadaný povel, treba ho to naučiť. Posadenie  môžeme od psa vyžadovať v rôznych situáciách, či už pri ceste mestskou hromadnou dopravou, pri zastavení na prechode pre chodcov alebo na kontrole u veterinára.  Je to najjednoduchší povel ktorý môžeme psa naučiť.

5. Povel ľahni

Ľahnutie je pre psa rovnako prirodzené ako sadnutie. Mnohé psy sa však práve tomuto povelu neradi a neochotne učia.

Pri povele “ľahni” má pes zaujať polohu v ľahu v akomkoľvek prostredí, či už rušnom alebo domácom, na akomkoľvek povrchu.

Pri povele “ľahni”, tak ako pri každom inom platí, že pes má ležať až kým nevydáte nový povel. Práve z tohto dôvodu je povelom ľahni nahrádzaný aj kedysi obľúbený povel zostaň. Mať však dva povely na tú istú vec je pre psa mätúce a oveľa jednoduchšie pochopí, že povel trvá dovtedy, kým ho nezrušíte povelom nasledujúcim.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here