Home ZDRAVIE 6 dôvodov, prečo psy dychčia

6 dôvodov, prečo psy dychčia

4676
0

Určite ste už svojho psa videli dychčať. Je to celkom normálne. A pokiaľ sa spolu venujete pohybovým aktivitám, zadýchate obaja. Keď psy dychčia, majú pootvorenú papuľu a obvykle aj vystrčený jazyk. Vyzerá to akoby sa usmievali a nám ľuďom to príde roztomilé. Avšak v skutočnosti má dychčanie pre psy niekoľko dôležitých významov. V niektorých prípadoch môže dychčanie indikovať zdravotný problém, ktorý si vyžaduje návštevu veterinára. Poznať dôvody, prečo psy dychčia vám môže pomôcť lepšie porozumieť zdravotnému stavu vášho psíka.

1 – Chladenie

Psy sa nepotia ako ľudia, ale zato majú svoj vlastný spôsob, ako sa schladiť. Keď im je teplo, dychčanie napomáha cirkulácii vzduchu skrz ich telo, vďaka čomu si udržia normálnu telesnú teplotu. Ak si všimnete, že v horúce dni váš pes počas prechádzky či iných aktivít až moc dychčí, spravte si krátku prestávku v tieni a dajte mu napiť. Krátka pauza vám obom prospeje.

2 – Úpal

prečo psy dychčia

Ak bude váš pes dlhšiu dobu vystavený veľkému teplu, hrozí mu úpal. Oddych v tieni a voda sú v tomto prípade veľmi nápomocné. Avšak aj tak sa môže stať, že sa váš chlpáč prehreje. Najlepšie je mať psa stále pri sebe alebo doma v chládku, v žiadnom prípade ho nenechávať samého na priamom slnku alebo v aute. Pri úpale psovi len dychčanie nestačí na to, aby sa schladil. Ak bol váš psík vystavený veľkému teplu, dychčí, je malátny, zvracia a pod., neváhajte sa obrátiť na veterinára.

3 – Úzkosť

Nadmerné dychčanie môže tiež signalizovať úzkosť alebo strach. Obvykle sa objaví vtedy, keď psíka vystavíte novej situácii alebo niečomu, čo je pre neho desivé. Napríklad čakanie u veterinára, búrka alebo ohňostroj, veľké množstvo hlučných ľudí a pod. V takomto prípade je dychčanie sprevádzané aj nepokojom, snahou psíka skryť sa, kňučaním, častým oblizovaním sa, atď.

Ak chcete vedieť, ako v takomto prípade pomôcť svojmu chlpáčovi, prečítajte si 8 tipov, ako upokojiť vystresovaného psa.

4 – Choroba

Niektoré psy dychčia, keď ochorejú. Najmä pokiaľ ide o choroby spojené s dýchacími cestami alebo pri zvýšenej teplote. Respiračné ochorenia sťažujú psom dýchanie, pretože obvykle spôsobujú upchatie dutín, kýchanie a kašeľ. Choroby srdca zas môžu spôsobiť zvýšenie tepu, kvôli čomu začne psík dychčať, aby mal dostatok vzduchu. Ak váš psík dychčí bez zjavného dôvodu aj keď je v kľude, mali by ste navštíviť veterinára. Môže ísť o skrytý vážnejší problém.

5 – Alergia

prečo psy dychčia

Aj alergia môže spôsobiť, že psík začne dychčať. Ak tiež trpíte nejakou alergiou, najmä na pele či prach, určite dobre viete, aké je ťažké dýchať v prostredí plnom alergénov. Dýchacie cesty sa môžu zapáliť alebo zúžiť, čo psovi spôsobí, že sa mu horšie dýcha. Ďalšími príznakmi alergie bývajú časté škriabanie, červená a podráždená pokožka, vylizovanie či vyhrýzanie si niektorých miest na tele, nadmerné pĺznutie a pod.

6 – Otrava

Ak sa psík niečím priotrávi, jedným z príznakov môže byť aj nadmerné dychčanie. Pri otrave však na psovi spozorujete aj ďalšie symptómi, ako letargia, zvracanie, hnačka, slintanie, bledé ďasná, atď. V závislosti od toho, čím sa otrávil sa príznaky líšia. Ak máte podozrenie, že váš pes zjedol alebo vypil niečo, čím sa mohol otráviť, okamžite vyhľadajte veterinára. Ideálne je, ak so sebou zoberiete vzorku alebo obal toho, čo psík skonzumoval. Vďaka tomu vie veterinár ľahšie určiť správny postup na záchranu vášho miláčika.

Zdroj: iheartdogs.com

Komentáre

komentárov