Home ZDRAVIE 6 mýtov o kŕmení surovou stravou

6 mýtov o kŕmení surovou stravou

8450
0

Niektoré mýty ohľadom kŕmenia psov sa tradujú už od dôb našich starých mám. Bohužiaľ, pretrvávajú dodnes a kvôli strachu nejeden psíčkar dáva svojmu psovi granule a odmieta kŕmenie čerstvou potravou. Poďme sa spolu pozrieť na 6 najčastejších.

1. Surové mäso je pre psa nebezpečné

Pes je mäsožravec a teda jeho tráviaci systém je dokonale prispôsobený na trávenie surovej potravy vďaka tráviacim enzýmom a kyslému prostrediu v žalúdku (pH 0,5 – 1). To zaručuje zničenie prípadných parazitov či choroboplodných zárodkov. Mäso môžte tiež pred spotrebou počas 48 hodín premraziť, čím sa zahubí väčšina mikroorganizmov.

2. Kosti sú nebezpečné

To je pravda len u pečených kosti, obzvlášť hydiny a králika. Tepelnou úpravou sa stávajú tvrdé a lámu sa na ostré kúsky. Naproti tomu, surové kosti nie sú tak tvrdé a ich lomy ostré, aby si s nimi tráviaci trakt psa neporadil. Sliny a žalúdočne šťavi kosť obalia a natrávia, čim sa stanú neškodné. Navyše, pes má špeciálny ihlový reflex. Pri dotyku ostrého konca kosti stena žalúdka alebo čreva “uhne” a nasmeruje kosť tupým koncom vpred.

3. Pes, ktorý ochutná krv bude agresívny

Pes vraj začne zabíjať domáce zvieratá a potom ohrozovať aj ľudí. Takéto chovanie však nebolo nikdy u psov zaznamenané. Žiadny chovateľ, ktorý prikrmuje psa surovým mäsom, nikdy nespojil agresivitu s týmto druhom kŕmenia.

4. Lovecký psy budú “načínať”

Nie len medzi poľovníkmi sa traduje, že pes ktorý je kŕmený surovým mäsom, bude pri lovu načínať. Načínanie však nemá so spôsobom kŕmenia nič spoločné. Každý poľovník vie, že je to vec výcviku. Práve naopak, pes ktorý mäso pozná, nebude mať potrebu “ochutnávať” preňho neznámu chuť.

5. Surová strava je na vyvážené kŕmenie psa zložitá

Práve naopak. Surová strava je pre plnohodnotné kŕmenie psa oveľa lepšie. Správne zostavený jedálniček vášho psa by mal pozostávať nielen zo surového mäsa a kostí, ale aj zeleniny, vajec, ryže a ďalších prírodných doplnkov, ktoré zabezpečia príjem všetkých potrebných živín, vitamínov a minerálov.

6. Kŕmenie surovou stravou je drahé

Kilogram kvalitných granúl je drahší ako kilogram surového mäsa. V porovnaní so super prémiovými krmivami je kŕmenie surovou prirodzenou stravou podstatne finančne výhodnejšie. Kvalitná strava je základným predpokladom dobrého zdravotného stavu a celkovej vitality psa. Nesprávne kŕmenie sa môže v budúcnosti prejaviť zvýšenými nákladmi na liečbu chorôb alebo alergií.

Zdroj: K., Novosádová; BARF: Krmení psa přirozenou stravou. Nakladatelství PLOT. Praha. 2011.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here