Home TIPY A RADY 6 spôsobov ako u psa zmierniť separačnú úzkosť

6 spôsobov ako u psa zmierniť separačnú úzkosť

15536
0

Separačná úzkosť u psov nie je žiadna sranda. Len sa opýtajte majiteľov psov, ktorí po návrate domov našli zničený nábytok, vystresovaného psa alebo si vypočuli sťažnosti od susedov, ako pes celý deň zavýjal. Našťastie existujú veci, ktoré môžete urobiť, aby ste pomohli svojmu psovi prekonať strach v obdobiach odlúčenia. Tu je niekoľko zaručených rád, ako zmierniť separačnú úzkosť.

1. Vyčerpajte ho

Aj keď to nemusí zmierniť strach z odlúčenia úplne, určite to do značnej miery pomôže. Tak ako sa vraví, že cvičenie ľuďom pomáha od stresu, platí to aj pre psy. Okrem toho, po dlhšej prechádzke či behu bude pes vyčerpaný. Vo vašej neprítomnosti bude oddychovať a snažiť sa opäť načerpať energiu.

2. Nebuďte teatrálny pri odchode z domu

Je ťažké opustiť svojho psa na pol dňa s vedomím, že sa bude cítiť hrozne a pravdepodobne vám niečo zničí. Z toho dôvodu sa zvyknú majitelia so svojimi psami intenzívne lúčiť. Myslia si, že keď sa s ním pred odchodom poriadne pomaznajú, tak to pes bude znášať lepšie. Avšak opak je pravdou. Pes veľmi rýchlo pochopí, že takéto lúčenie je znamením toho, že bude dlho sám a spanikári ešte skôr ako odídete. Preto najlepšie urobíte, ak sa ku psovi budete správať normálne ako keby ste nikam nešli. Žiadna rozlúčková párty, len krátky pozdrav a odchod. Pes potom nebude tak veľmi vnímať rozdiel medzi tým, keď ste doma a keď nie. A nebude mať dôvod na stres.

3. Postupujte pomaly

Ak chcete svojmu psovi pomôcť zbaviť sa separačnej úzkosti, je dobré začať s krátkym odlúčením a postupne ho predlžovať. Nechajte svojho psa samého na 5 minút, kým vynesiete smeti. Neskôr na pol hodinku, kým zájdete nakúpiť. Časom sa tieto krátke chvíle premenia na hodiny, ale váš pes už nebude v strese z toho, že odchádzate.

4. Dôležitá je pozitívna motivácia

V niektorých prípadoch môže byť pozitívna motivácia veľmi účinná. Tak napríklad vychystajte sa na odchod z domu (aj keď reálne nikam ísť nemusíte), obujte sa, oblečte si kabát… A potom psovi dajte nejakú maškrtu. Časom si pes spojí váš odchod s pochúťkou. Je však veľmi dôležité, aby ste si maškrty pre psa nechali len pre tento prípad a nenapchávali ho nimi celý deň, lebo potom tento spôsob nebude fungovať.

5. Vylúčte zdravotné problémy

Niekedy sa u psa môžu z čista-jasna zdanlivo vyvinúť príznaky separačnej úzkosti. Keď sa vrátite domov zistíte, že váš pes mal nehodu a hneď si pomyslíte, že bol len vystresovaný z toho, že bol sám. Aj keď tento scenár nie je vylúčený, je tu tiež veľká šanca, že je aj ďalší faktor, ktorý ovplyvnil toto správanie. Ak si všimnete, že sa váš pes začal správať inak, než ste boli zvyknutý, urobíte najlepšie ak s ním zájdete k veterinárovi, aby vylúčil zdravotné problémy, ktoré by mohli byť príčinou zmeny.

6. Konzultácia s odborníkom

V prípadoch miernej separačnej úzkosti je veľmi pravdepodobné, že si poradíte sami. Sú však i psy, ktoré zažili v živote traumatické situácie či veľké zmeny v oblasti bývania. Tieto psy môžu vykazovať známky ťažkého stresu a v tom prípade je lepšie, keď sa poradíte s odborníkom. Ten s vami môže spolupracovať a pomôcť vám aj vášmu psovi. Ak si nie ste istý, kde takéhoto odborníka nájsť, opýtajte sa vášho veterinárneho lekára alebo zájdite do najbližšieho centra pre výcvik psov.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here