Úvod TIPY A RADY 6 spôsobov, ktorými svojho psa podporujete v zlom správaní

6 spôsobov, ktorými svojho psa podporujete v zlom správaní

15031
0

Keď sa stane niečo zlé, je ľahké obviniť psa. Veď ten nevie rozprávať a tak nevie povedať nič na svoju obranu. Avšak mnohokrát sme to práve my ľudia, ktorí môžeme za nevhodné správanie nášho miláčika. Hoci nechtiac, podporujeme psy v správaní, ktoré sa zároveň snažíme odstrániť ako nežiadúce. Prečítajte si tieto spôsoby, ktorými psíčkari nevedomky podporujú svoje psy v zlom správaní.

#1 – Odmeňujete psa za zlé správanie

Poznáte to. Prídete domov, pes na vás vyskočí, lebo sa teší a vy sa tešíte tiež, tak ho pohladkáte. O pár dní vám príde návšteva, ktorú váš miláčik privíta rovnako nadšene ako vás – skákaním. Vy psa začnete okrikovať nech to nerobí. Zakážete mu to, čo ste mu predtým dovolili a za čo ste ho predtým odmenili – pohladkaním. Ďalším bežným príkladom je, že necháte jedlo v dosahu psa a keď sa nedívate, ukradne vám mäsko z taniera. To je už pre neho odmena sama o sebe. Preto ak nechcete, aby vám jedlo bral, nenechávajte ho v jeho dosahu. V tomto prípade však nejde len o vychovanosť, ale aj o bezpečnosť vášho psa. Nie každé ľudské jedlo je totiž vhodné aj pre psa.

#2 – Nedoprajete psovi dostatok pohybu

Hovorí sa, že unavený pes je dobrý pes. A síce to nemusí platiť vždy, väčšinou to naozaj funguje. Častokrát pes „vymýšľa“ nezbednosti práve vtedy, keď sa nudí a má veľa prebytočnej energie. Ak svojmu psovi doprajete dostatok pohybu a zábavy, nebude mať potrebu obhrýzať vám nábytok či topánky.

#3 – Netrénujete pravidelne

Ak svojho psa nevychováte a nevycvičíte, nemôžete očakávať, že bude poslúchať. On by vám pravdepodobne aj chcel vyhovieť vo vašich požiadavkách, avšak ako, keď ste mu neukázali, čo po ňom požadujete? A ak ste ho aj niečo naučili, nezabúdajte, že opakovanie je matka múdrosti. Nemôžete čakať, že ak raz psa naučíte, napríklad povel „k nohe“, tak pes ho bude vedieť po celý zbytok života. Ak povel nebudete precvičovať, o pár mesiacov už pes tento povel ovládať nebude. A ak aj áno, nebude to 100%-né. Čiže je naozaj potrebné, aby ste povely, ktoré ste svojho psa naučili pravidelne opakovali. Aspoň budete mať spolu čo robiť a ani jeden z vás sa pritom nebude nudiť. Navyše sa vždy nájde nový povel či trik, ktorý svojho psa môžete popri opakovaní starých povelov naučiť.

#4 – Nemáte stanovené pravidlá

Jeden deň svojmu psovi dovolíte ľahnúť si na gauč a na druhý deň ho hrešíte, zato že naň vyskočil. Z času na čas mu dávate maškrty počas varenia a inokedy naňho zas kričíte, lebo sa vám pri varení pletie pod nohy. Ak sa k psovi správate „podľa nálady“, nikdy nebude vedieť, čo môže a čo nie. Za tú istú vec ste ho predsa raz odmenili a raz vyhrešili. Tak, čo je správne? Musíte si stanoviť pravidlá a keď už raz psovi dovolíte ležať na gauči, nevyháňajte ho nabudúce odtiaľ. Ak mu zakážete behať po kuchyni, keď varíte, tak tento zákaz by mal platiť vždy. Psovi potom bude jasné, čo si môže voči vám dovoliť a zrazu sa vám bude zdať poslušnejší. Pritom len bude dodržiavať vaše jasne stanovené pravidlá.

#5 – Nevynucujete si dodržiavanie pravidiel

A tentokrát nejde o to, že by ich nedodržiaval váš pes. Ide o ľudí. Každý človek, ktorý príde do kontaktu s vaším psom, by mal byť oboznámený s vašimi pravidlami a dodržiavať ich. Napríklad ak učíte vášho psa neskákať na ľudí, mali by ste to vysvetliť aj vašim priateľom a rodinným príslušníkom. Aby vedeli, že ak sa na nich váš pes pokúsi vyskočiť, nemajú ho hladkať, ale majú mu povedať „fuj“ a odstrčiť ho či inak mu zabrániť vyskočiť na nich. S ľuďmi je to niekedy ťažšie ako so psami, ale mali by ste si vynútiť správne správanie od známych, pretože je to váš pes a jeho zlé správanie potom budete musieť znášať vy. A človeka zamrzí ak dobre vychovaného psa „pokazia“ iní ľudia rozmaznávaním a nedodržiavaním pravidiel.

#6 – Venujete pozornosť len zlému správaniu, dobrému nie

Tento bod sa dá prirovnať k malým deťom. Keď sa pekne potichu hrajú, rodičia sa im nevenujú. Akonáhle začne dieťa napríklad kresliť po stenách, rodičia pribehnú a síce na dieťa nakričia, no venujú mu istú pozornosť. Potom ak dieťa chce získať pozornosť rodičov, začne robiť neplechu. Takto nejako je to aj so psami. Ak budete psa neustále ignorovať, keď je dobrý, bude musieť niečo vyparatiť, aby získal vašu pozornosť. Pretože bude vedieť, že keď vám roztrhá topánky, okamžite sa mu budete venovať a nebudete vylihovať pri telke. Budete síce kričať a nadávať, ale lepšie ako celodenná ignorácia. Ak nechcete, aby váš pes robil zle, venujte mu svoj čas a pozornosť hlavne v prípadoch, keď je jeho správanie dobré. Pretože vaša pozornosť je pre psa najlepšia odmena.

Komentáre

komentárov