Home PLEMENÁ 8 plemien psov, ktoré potrebujú pracovať

8 plemien psov, ktoré potrebujú pracovať

2710
0

Všetky psy boli vyšľachtené pre konkrétny účel, zvyčajne aby robili určitý druh práce. Väčšinu psov v dnešnej dobe ľudia chovajú ako spoločníkov a parťákov do rodiny. Niektorým plemenám však stále zotrvala potreba pracovať, a v prípade nedostatočného výcviku a duševnej stimulácie môže dochádzať k nežiadúcemu správaniu psa. Na základe informácií získaných z Wikipedie, Paw Culture, VetStreet a Pawed In predstavujeme 8 plemien psov, ktoré potrebujú pracovať, aby boli vyrovnané a spokojné.

1 – Weimarský stavač

Bol vyšľachtený ako výborný poľovnícky pes pre aristokraciu. Stavače majú vynikajúco vyvinutý lovecký inštinkt, neuveriteľné množstvo energie a túžbu byť stále v blízkosti svojich ľudí. Separačná úzkosť a neposlušnosť sú bežnými problémami s daným plemenom, hlavne v prípade nedostatku výcviku. Pokiaľ ich neplánujete využiť v sfére poľovníctva, skúste sa s nimi venovať agility.

Zdroj: pixabay.com

2 – Austrálsky ovčiak

Pôvodne bol vyšľachtený na prácu na statku. Avšak tieto ovčiaky momentálne vynikajú v agility, pátracích akciách, záchranárstve, terapiách, a v podstate v každej práci, ktorú po nich budete požadovať. Kvôli neutíchajúcej energii a horlivosti potrebujú tieto psy dostatočné množstvo aktivít, aby boli šťastní.

Zdroj: pixabay.com

3 – Sibírsky husky

Vysedávanie popri dome nie je vhodné pre saňového psa. S veľkým množstvom energie a loveckým inštinktom majú Husky tendenciu byť majstrami úniku. Ak túžite chovať Huskyho, pripravte sa na nekonečné prechádzky, turistiku, beh alebo priamo psie záprahy, v ktorých určite toto plemeno vynikne. Hlavne treba dbať na to, aby ste Huskyho udržali zaneprázdneného.

Zdroj: pixabay.com

4 – Doberman

Bol vyšľachtený ako strážny pes, ktorý sa stále využíva u polície i v armáde. Dobermani sú však aj skvelí rodinní miláčikovia, pokiaľ sa im dostane správneho využitia ich energie. Sú relatívne ľahko vycvičitelní, keď pochopia, že nie sú vodcom vo vašom obydlí.

Zdroj: pixabay.com

5 – Austrálsky dobytkársky pes

Tieto psy boli vyšľachtené na prácu s hovädzím dobytkom, takže sú vhodné na zaháňanie stáda bez potreby inej formy výbehu. Sú mimoriadne inteligentní, naučia sa akúkoľvek činnosť resp. prácu, ktorej sa s nimi budete venovať.

Zdroj: pixabay.com

6 – Vyžla

Tieto poľovnícke psy sú veľmi citlivé a preto potrebujú vhodný prístup v rámci výcviku na vhodnú prácu, ktorá ich uspokojí a udrží ich zaneprázdnených. Môžu z nich byť skvelý parťáci na beh, ale aj terapeutické psy.

Zdroj: pixabay.com

7 – Border kólia

Je široko ďaleko považovaná za najinteligentnejšie psie plemeno. Border kólia je plná energie a bude vynikať v akejkoľvek práci, avšak v prípade, že sa bude nudiť, môže mať deštruktívne sklony. Borderky sa dokážu predviesť vo väčšine psích športov.

Zdroj: pixabay.com

8 – Nemecký ovčiak

Bol vyšľachtený na stráženie dobytku. Nemecké ovčiaky vynikajú v pátraní, v záchranárstve a vo vojenských činnostiach. Preto sa stali populárnymi hlavne ako služobné psy. Ich inteligencia a zvedavosť im pomáhajú sa dostať z prípadných problémových situácií.

Zdroj: pixabay.com

Zdroj: iheartdogs.com

Komentáre

komentárov