Úvod TIPY A RADY 8 zvláštnych vecí, ktoré psy robia a ich vysvetlenie

8 zvláštnych vecí, ktoré psy robia a ich vysvetlenie

17947
0

Psy občas stvárajú veci, ktoré nám prídu zvláštne a niekedy aj nechutné. Prečo si naháňajú chvost? A prečo sa váľajú v páchnucich veciach? Odborníci na správanie zvierat robili mnoho výskumov, aby dostali odpovede na tieto otázky. Síce nie každé správanie sa dá presne vysvetliť, avšak na niektoré otázky predsa len máme odpovede. Prečítajte si tento článok a možno zistíte, prečo váš psík stvára také zvláštne kúsky.

1. Prečo sa pes tvári previnilo?

Prídete domov z práce a vidíte vášho psa ako sedí pri kôpke rozhryzených topánok. Vás to nahnevá, no ako sa môžete hnevať na toho chlpáča, ktorý sa tvári tak… previnilo? Nie, necíti sa vinný. Výskum ukazuje, že pes len reaguje na správanie a pocity svojho pána. Hneváte sa, kričíte… To je skutočný dôvod, prečo pes nahodí tak rozkošný previnilí kukuč. Pamätajte si však, že pokiaľ psa neprichytíte priamo pri čine, ale až neskôr si všimnete, že spravil niečo zlé, netrestajte ho. Už si nebude pamätať, za čo dostal vynadané.

2.  Prečo si pes naháňa chvost?

Pre niekoho je to rozkošné, iného to zas rozčuluje. A to najmä vtedy ak sa pes neprestajne točí a točí, akoby s tým nevedel prestať. Bez ohľadu na to, čo si o tom myslíte, nutkanie psa naháňať si chvost je znamenie, že niečo nie je v poriadku. Niektorí si myslia, že to pes robí z nudy, avšak Dr. Nicholas Dodman má na to iný názor. Podľa neho väčšina psov, ktoré majú potrebu naháňať si chvost boli príliš skoro oddelené od matky (skôr ako v 8-týždňoch) a chýbajú im niektoré živiny (napr. vitamín B6 a vitamín C).

3. Prečo pes nakláňa hlavu do strany?

Toto je asi najrozkošnejšie čudné správanie u psov. Neexistuje naň však presná odpoveď. Podľa niektorých psy nakláňajú hlavu, aby lepšie počuli či videli. Iní si zas myslia, že je to len reakcia na pozitívne odozvu za ich správanie od majiteľa.

4. Prečo psy konzumujú výkaly?

Predošlé správanie bolo rozkošné a toto je zas poriadne nechutné. A nejde len o to, že je to odporné, môže to byť aj nebezpečné. Skrz výkaly sa totiž šíri nemalé množstvo chorôb. Nehovoriac o tom, že kto by chcel dostať pusu od psa, ktorý práve zjedol kôpku po inom psovi? Ale prečo to vlastne robia? Dôvody nie sú celkom známe, avšak vieme, že psia mama pojedá výkaly svojich šteniatok, aby po nich upratala. Niektoré psy, ktoré žijú na ulici a hladujú môžu pojedať výkaly, aby neumreli od hladu. A je celkom pravdepodobné, že niektoré psy jedia výkaly po iných zvieratách preto,  lebo im chýbajú nejaké živiny. Je však lepšie im v tom zabrániť, než potom riešiť nepríjemné črevné choroby a podobne.

5. Prečo sa psy točia predtým než si ľahnú?

Otočí sa váš pes niekoľkokrát predtým než si ľahne? A zvykne aj hrabať, aby si upravil deku? Toto správanie je v psoch zakorenené od ich divokých predkov. Jednoducho sa len snažia upraviť si svoj pelech, aby bol pre nich čo najpohodlnejší. Niektoré psy dokonca môžu pelech posúvať či si doň nanosiť hračky, aby si vytvorili čo najlepšie „hniezdo“ na spánok.

6. Prečo si psy navzájom čuchajú zadky?

Na toto správanie existuje veľmi jednoduché vysvetlenie. Je to spôsob akým sa psy vítajú a spoznávajú. V ich svete je to slušnosť oňuchať zadok druhému psovi na pozdrav. Psy, ktoré sa stretnú tvárou v tvár a so vztýčenými ušami, pravdepodobne zakončia svoje stretnutie súbojom. Naopak priateľské stretnutie vyzerá tak, že pes si ihneď ide čuchnúť ku zadku toho druhého. A ten druhý pes mu očuchanie opätuje.

7. Prečo pes chrapčí?

Chrapčanie alebo chrčanie u psa nie je dobrým signálom. Je to znakom toho, že ho niečo dráždi v krku. Môže to byť spôsobené alergiami alebo aj ťahaním na vodítku. Pes do sebe „vsáva“ vzduch, aby sa zbavil toho, čo ho dráždi. Niektorí ľudia tvrdia, že to psy robia aj z prehnanej radosti.

8. Prečo sa psy váľajú v páchnucich veciach?

Spoločne s bodom číslo 4 je toto najnechutnejšie, čo pes môže urobiť. Vy ho pekne okúpete, učešete, vezmete ho na prechádzku a on sa vyváľa v mŕtvej veveričke. Prečo? S istotou sa síce nedá odpovedať na túto otázku, ale približne to vieme. Väčšina teórií tvrdí, že za to môžu predkovia psov. Ide o maskovanie svojho pachu pred korisťou. Alebo naopak, chcú danú páchnucu vec označkovať svojím vlastným pachom. Nech už je to čokoľvek, nech všetci vedia, že im to patrí. Jedna teória zas uvádza, že psom ten smrad jednoducho vonia a oni chcú tiež tak „pekne“ voňať. Páči sa im to a chcú to cítiť všade. Veď ich nos je lepší ako ten náš a možno v tej mŕtvolke cítia niečo pekné, čo my nie. Nech už je to teda akokoľvek, niektorí chlpáči majú naozaj zvláštnu záľubu.

Komentáre

komentárov