Úvod TIPY A RADY Aj váš pes má tieto zlozvyky? Mali by ste zlepšiť jeho mentálnu...

Aj váš pes má tieto zlozvyky? Mali by ste zlepšiť jeho mentálnu stimuláciu

4618
0

Premýšľali ste už niekedy, prečo váš domáci miláčik ničí topánky, aj keď ste boli na hodinovej prechádzke? Mnoho majiteľov psov myslí iba na fyzickú aktivitu, ale častokrát zabúda na duševnú stimuláciu svojho psíka. Tu je niekoľko zlozvykov a príznakov, že váš pes potrebuje viac mentálnej stimulácie (napr. v podobe hračiek):


Pes neobsedí


Často kňučí, nevie sa usadiť alebo mení polohu každých pár minút? Niektoré psy jednoducho nevedia obsedieť  ani po fyzickej námahe. Mozgová aktivita by im pomohla uvoľniť sa a naučiť sa relaxovať.

Ničí všetko okolo seba


Aj váš štvornohý miláčik má vo zvyku zmeniť sa na ničivé tornádo? Žuje a trhá veci, ktoré nájde? Dajte mu niečo, čo môže roztrhať na márne kúsky alebo sa s ním zahrajte hru a spoločne hľadajte skrytú hračku. 

Naháňa chvost


Niektoré psy sú doslova posadnuté naháňaním svojho chvosta. V okamihu, keď si  psík začne naháňať chvost, nájdite mu inú činnosť a uvidíte, že s tým prestane. Alebo ho naučte aportovať.

Šteká na všetko


Takýto psík hľadá problémy všade. Vidí veci okolo seba ako hrozbu. V tomto prípade je výcvik nutný a rovnako je potrebné mu dopriať inú činnosť. Jednoducho ho zamestnajte.

Hrabe


Aj vám štvornohý miláčik vykopal na záhrade dieru až do Číny? Zrejme sa nudil. Opäť platí rada uvedená vyššie – zamestnajte ho. Ak bude mať dostatok fyzickej a aj duševnej aktivity, nebude vystrájať. Niektorí majitelia hrabáčov to riešia aj vybudovaním špeciálneho pieskoviska pre psíka, kde môže hrabať donekonečna.

Dlho spí


Hoci sa zdá, že je to v poriadku, v skutočnosti ide o príznaky nudy. Ak váš miláčik prespí väčšinu dňa, mali by ste mu venovať viac času.

Kňučí


Kňučanie sa častokrát nejaví ako pádny dôvod, ale poukazuje na nudu, stres, nedostatok pozornosti, bolesť a pod. Veď spomeňte si, čo robia deti? Fňukajú, aby si ich rodičia všimli. Presne to robia aj psy. Ak to najbližšie začne robiť ten váš, vyčkajte a dajte mu obľúbenú hračku.

Komentáre

komentárov