Úvod TIPY A RADY Ako dosiahnuť to, aby Vás pes naozaj počúval

Ako dosiahnuť to, aby Vás pes naozaj počúval

0
10423

Všetci poznáme štúdie o tom, že pes rozumie slovám približne na úrovni dvojročného dieťaťa. Prečo teda ak Vám rozumie a vie, čo od neho chcete to aj neurobí? Jedným z dôvodov môže byť nedostatočná motivácia.

Tak ako človek, aj pes reaguje na podnety z dvoch dôvodov. Buď aby bol odmenený, alebo aby predišiel potrestaniu. Dobrý psíčkar vie, že trest za nehodu vnútri alebo roztrhané veci nie je správnym riešením, ale pozitívna motivácia dokáže zázraky.

Potrestanie psa za neuposlúchnutie príkazu by sme mohli kľudne prirovnať k malému dvojročnému dieťaťu, ktoré sa zrazu ocitlo v cudzej krajine, kde sa rozpráva jazykom, ktorému nerozumie a čakať, že bude dodržiavať pravidlá, ktorým nerozumie. Nemôžete trestať dieťa za niečo, čomu  nerozumie. Ak však zvolíte láskyplný prístup a trpezlivosť, určite sa naučí rozumieť novým pravidlám.

A rovnako je to so psom. S trestom neprichádza poslušnosť, skôr strach. Je potrebné, aby sme si uvedomili, že to čo má pes rád nám dáva výhodu pri jeho tréningu. Ak psík vykoná povel tak ako si to predstavujete musíte ho pochváliť. Radosťou, pohladkaním, poškrabkaním po brušku, pamlskom. S povelom si spojí niečo príjemné a nabudúce ho vykoná s radosťou, pretože vie, že dostane pozornosť. A nie je väčšej odmeny pre Vášho psa ako Váš čas s ním strávený a jedlo. Za tieto dve veci urobí čokoľvek. A ešte sa pri tom aj zabaví.

Faktory ovplyvňujúce výcvik

Jedným z faktorov je tvrdohlavosť. Ale aj tvrdohlavý pes je vycvičiteľný. Jediné, čo budete potrebovať je viac trpezlivosti a možno aj lepšiu motiváciu. Treba si uvedomiť, že tvrdohlavý nie je preto, že sa tak rozhodol, ale jednoducho to patrí k jeho povahe. Už sa tak narodil.

Nezávislý (tvrdohlavý) pes

Pozrime sa na sibírskeho huskyho. Jeho predkovia boli vyšľachtený tak, aby rozhodnutia robili samostatne. Sú pracovnými psami a nebudú šťastní, pokiaľ nedostanú možnosť robiť to, na čo boli zrodení. To ich robí inteligentnými, horlivými pracovať a nadšenými potešiť iných. Malo by to znamenať teda, že sú ľahko cvičiteľný.

Avšak, čo sa huskyho týka, jeho vlastnosťou je aj to, nepočúvnuť vtedy, keď je to potrebné. Ak musher prikáže psovi rozbehnúť sa so saňami cez zamrznuté jazero, ktoré by sa pod váhou prepadlo, husky si sadne a nepohnete ním ani párom volov. Ukáže mu, že tento nápad je hlúpy a počká si, kým si musher uvedomí, že hrozí príliš veľké nebezpečenstvo na to, aby príkaz poslúchol.

Táto schopnosť nepočúvnuť pokiaľ sa rozhodnutie psa nestotožňuje s rozhodnutím majiteľa môže vyvolať aj odpor k výcviku. Vy poviete pusť a dočkáte sa minimálne 60 sekúnd trvajúceho výstupu šteňaťa, ktoré protestuje, pretože jemu sa to nezdá ako dobré rozhodnutie. Aj k tomuto je však kľúč ako docieliť správny postoj. Za prvé, majte poruke odmenu, ktorá ho donúti prehodnotiť rozhodnutie a za druhé, nikdy nepoľavte. Spravíte to raz a ocitnete sa opäť tam, kde na začiatku a to pri tvrdohlavom psovi.

Spoznajte potreby svojho psa

V prvom rade, ak nie sú pre psa zabezpečené základné potreby, na tréning sa nebude sústrediť. Preto sa uistite, že nie je hladný (hoci trošku hladu je dobrá motivácia), nie je chorý a nič ho nebolí, má dostatok vody, vykonal potrebu, dopriali ste mu pohyb a už nie je tak plný energie a hlavne sa cíti v prostredí bezpečne. Je viac ako pravdepodobné, že ak ho bude niečo znervózňovať, ako napríklad vykrikujúce deti vedľa u susedov, smetiarske auto, alebo teritoriálny kocúr, ktorý sa umýva na parapete, nebude sa Váš pes vedieť sústrediť na výcvik. Časom môžete pridať rušivé elementy, ale na začiatku zabezpečte, aby pes venoval pozornosť iba Vám.

Čas tréningu

Vzali by ste malé dieťa okamžite po jedle do obchodu nakupovať? Alebo hneď ako sa zobudí? Určite nie. Preto to nerobte ani svojmu psovi.

Uvedomte si, že v psom svete sa veci hýbu rýchlešie ako v tom našom. Sú tu iba 12-15 rokov a preto si vychutnávajú každú minútu. Pre psa je osem hodín bez Vás ako celý týždeň. Preto treba s tým pracovať. Ak Váš pes poslúchne povel, vždy majte odmenu nachystanú okamžite. Inak sa stane, že prepásnete okamih, aby si pes spojil odmenu so správne vykonaným povelom.

Správna odmena

Na to aby ste zaujali psa musíte  nájsť tú správnu odmenu. Takú, vďaka ktorej si dokážete udržať jeho pozornosť pri výcviku.

Pre niektorých psov je dostatočnou odmenou Vaša pozornosť ale pre tých mlsnejších existuje nespočetné množstvo pamlskov, piškót. Určite aj pre toho Vášho existuje taká, ktorá z neho urobí prenasledovateľa Vašich povelov.

Komentáre

komentárov