Home TIPY A RADY Ako naučiť psa, aby sa nebál vody

Ako naučiť psa, aby sa nebál vody

7827
0

Mačky sú známe svojou neláskou k vode. Ale u psov je to inak. Hoci nie každý rovnými labkami skočí do vody, sú aj takí, ktorí ju priam milujú. Prečo sa niektorí vody boja a iní nie? Môže to mať niekoľko príčin. Väčšinou je to strach z neznámeho, nevedia čo ich čaká. Je to niečo nové, čo treba najprv poriadne preskúmať.

Dobrou správou je, že skoro každý pes tento strach z nového dokáže prekonať a po čase si s ním môžete užívať spoločné chvíľky pri vode, ale aj v nej.

Ak chcete začať učiť psa zvykať si na vodu a plávanie, nie je nič lepšie ako vziať ho na plaváreň pre psov s trénerom. Existuje niekoľko dôvodov, prečo začať práve takýmto spôsobom.

– Pes, ktorý nikdy nebol predtým vo vode sa môže veľmi ľahko utopiť pri prvom stretnutí s vodou v rieke alebo oceánom

– Voda v bazéne je teplá, preto je lákavejšia

– Máte k dispozícii profesionála, ktorý rozumie správaniu psa a vie mu pomôcť prekonať počiatočný strach

– Bazén je klesajúci a teda Váš pes miesto bezhlavého skákania doň, môže kľudne vkráčať do vody

– Môžete používať pomôcky ako plávajúce vesty, pamlsky, čo uľahčí Vášmu psovi prvý kontakt

Choďte na to pomaly

Nie každý pes sa naučí plávať a nie každý to má rád. Preto na to choďte pomaly a všímajte si reakcie Vášho psa. Ako ale prebieha taký výcvik v bazéne s profesionálom?

Krok 1

V prvom rade treba psa zoznámiť s trénerom. Vezmite niekoľko pamlskov a dovoľte mu sa s trénerom zoznámiť. On bude ten, kto s ním bude v bazéne a preto mu musí dôverovať.

Krok 2

Sami choďte do vody a odmeňte psa zakaždým, keď sa priblíži k vode. Ak cvičíte doma v bazéne, vytvorte psovi nejakú rampu, aby nemusel do vody skákať ale mohol sa pomaly priblížiť. Je v poriadku ak si pes vezme pamlsok a troche odbehne späť. Je to u psov normálne správanie ak si niečím nie sú istí.

Ak je Váš pes viac na hračky, použite ich miesto pamlskov.

Krok3

Keď sa už pes dostane na kraj vody a cíti sa v pohode, môžu sa stať dve veci. Buď do vody sám skočí alebo mu bude treba pomôcť. V prípade, že mu budete pomáhať, treba ho iba chytiť a pomaly ponoriť do vody, ale tak aby sa nezľakol. Dávajte pozor, aby ste mu držali hlavu a chrbát nad vodou. Väčšina psov vie prirodzene plávať, ale niektoré môžu začať klesať na dno ako skala. A tým treba trochu dopomôcť.

Krok 4

Stále mu držte ruku pod prednými labkami, čo udrží jeho hlavu nad vodou a druhou mu udržiavajte ramená dolu, čo je rovnako dobré na to, aby sa udržala hlava nad hladinou.

Po niekoľkých sekundách ho odneste späť k rampe, aby vedel, že to je úniková cesta. Je veľmi dôležité pre psa vedieť, ako sa dostať z vody. Odmeňte ho, že je taký odvážny.

Krok 5

Opakujte postup niekoľkokrát a potom doprajte psovi prestávku.

Použitie záchrannej vesty môže byť veľmi nápomocné. Pes sa môže cítiť bezpečnejšie a na otvorenej vode by ste ju mali používať vždy.

Výhodou detských bazénikov je, že môžete na hladinu vody psa privykať postupne. Naplníte iba niekoľko centimetrov a uvidíte ako sa pes bude správať. Či tam skočí, či nie. Keď si zvykne na určitú hĺbku, môžete vodu priliať a tým ho zvykať na stále hlbšiu a hlbšiu vodu. Postupne si plávanie obľúbi a vy si konečne môžete užívať spoločné chvíle vo vode.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here