Home VÝCVIK Ako naučiť psa odmietnuť potravu?

Ako naučiť psa odmietnuť potravu?

7468
0

Voľne pohodená či cudzím človekom podaná potrava je jedno z najväčších rizík, s ktorým sa môže majiteľ psa stretnúť. Pokiaľ si chcete naplno užívať prechádzky alebo si odložiť psíka pred obchodom počas vášho nákupu a neobávať sa o zdravie vášho najlepšieho priateľa, je na mieste zodpovedne ho ochrániť pred možnými záškodníkmi. V poslednej dobe sa čoraz viac množia prípady, kedy sa pes otrávil z voľne pohodenej potravy napustenej jedom alebo s nástrahou vo forme rybárskeho háčika, špendlíkov či žiletky. 90% prípadov skončilo náhlym úhynom zvieraťa.

Možností, ako ochránite svojho psa je niekoľko. Metóda “cukor a bič” sa dodnes používa na zastaraných cvičiskách. Cvičitelia sa častokrát riadia staršími socialistickými knihami zo zákulisia policajnej kynológie a nevyužívajú tak novodobejšie metódy a poznatky. Základom je, že pes poslúcha majiteľa na základe strachu z trestu. V druhej metóde “cukor a cukor” sa zvykne kombinovať pozitívna motivácia a práca s klikerom, kde sa vynecháva trest. Posledná metóda predstavuje mechanickú ochranu vo forme náhubku, ktorý pes bude mať nasadený vždy, keď nebude pod vaším dohľadom.

1. Povel “fuj”

Povel “fuj” je najčastejším povelom, akým sa psíčkari pri takmer každej nežiaducej činnosti ohrádzajú. Tento povel sa vyžaduje aj podľa národného skúšobného poriadku a mal by ho poznať aj pes, ktorý sa chystá absolvovať len skúšku základnej ovládateľnosti psa, ktorá je úplným základom. Tento povel má pomerne negatívny charakter a mnohé psy ktoré sú trénované za pomoci trestania nežiaduceho správania sa pri tomto povele vyslovene ľakajú a strhávajú. Tento povel sa zvykne učiť tak, že sa pamlsky rozhádžu na zem, alebo prostredníctvom  cudzej osoby (figuranta) sa podajú psovi. V prípade, že pes javí o palmsky záujem, vysloví sa dôrazne povel “fuj” a adekvátne sa trhne vodítkom. V prípade že pes nejaví o pamlsky záujem, prichádza pochvala. Nevýhodou tohto povelu je najmä to, že psovi nie je až tak zrozumiteľný pretože mu síce hovorí, čo robiť nemá, no pes nevie, čo robiť môže.

2. Pochvala, pamlsky a kliker

Tento spôsob je založený na práci s klikerom a pozitívnej motivácii. Psy pracujú s radosťou a zároveň sú nútené rozmýšľať nad tým, čo sa od nich chce. Pokiaľ pes, ktorý sám bez pomoci psovoda príde na to, čo od neho psovod chce, naučí sa za podpory psovoda (správneho odklinutia a odmeny) daný povel oveľa spoľahlivejšie.

Metodika výcviku je nasledovná: pokiaľ bežne s klikerom nepracujeme, psíka si na začiatku naklikáme. To znamená, že klikneme a dáme pamlsok, aby si pes spojil, že kliknutie označí správne vykonanú vec a po ňom nasleduje odmena. Ideálne je, pokiaľ klikneme vždy, keď pes urobí niečo naviac a bez povelu (sadne si bez povelu/priradí sa k nohe/udržuje očný kontakt…). Týmto štýlom dáme psovi jasné znamenie (kliknutím), že to čo sme od neho chceli vykonal tak, ako sme si to predstavovali.

Pokiaľ už máme psa naklikaného, rozhádžeme po okolí, kde chceme odmietanie potravy nacvičovať dobroty. Prípadne na podanie potravy použijeme cudziu osobu. Pri prvých nácvikoch by rozhádzané pamlsky nemali byť príliš voňavé a lákavé, neskôr to môžeme psíkovi sťažiť a použiť aj voňavejšie dobroty. Psíka si pripneme na vodítko a prejdeme sa cez pamlskami obsypaný priestor. Pokiaľ pes nejaví o pamlsky záujem, klikneme a odmeníme ho voňavejším a lákavejším pamlskom ako sa nachádza na zemi. Ak sa o pamlsky zaujíma, neodmeňujeme ho. Postupne môžeme priradiť aj nami zvolený povel, ktorý bude jednoznačne definovať, že sa pes nemá zaujímať o to, čo je na zemi a radšej si má strážiť vás a vaše dobroty. Tento postup chce viac času a trpezlivosti, výsledok je však oveľa spoľahlivejší, keď psík príde na všetko sám.

3. Privolanie

Spoľahlivé privolanie je liekom na každú nežiaducu činnosť. Psovi jasne povie, čo od neho chceme a prerušíme tak činnosť, ktorá nám práve prekáža. Pri tomto spôsobe je naozaj mimoriadne nutné mať zvládnuté privolanie za každých okolností a privolávať psa včas. To znamená, že pokiaľ sme si všimli, že pes v lese zavetril srnu, privoláme ho v momente keď “stuhne” a pozerá jej smerom. Pretože v momente, keď beží je už neskoro. Takisto keď vidíme, že sa pes prehnane zaujíma o špekáčik na zemi. Privolávame ho najneskôr v momente, keď k nemu skláňa hlavu a oňucháva ho. Po každom úspešnom privolaní je nutné psíka poriadne pochváliť.

4. Mechanická ochrana

Mechanickou ochranou sa rozumie náhubok, ktorý má ochrániť psa pred prijímaním voľne pohodenej potravy. Náhubok by mal mať pes nasadený, pokiaľ nie je pod naším stopercentným dohľadom a nie je perfektne ovládateľný. Zabráni aj požieraním nežiaducich vecí a iných ,,fujtajblov,, ktoré sú pre psy mimoriadne lákavé. Náhubok by mal byť taký, aby v ňom pes vedel dobre otvoriť papuľu. Mal by byť priedušný, no zároveň by mal psovi zabrániť uchopiť do papule potravu. Každý pes by mal byť postupne privykaný na náhubok, pretože v živote psíčkara sa môže vyskytnúť situácia, keď pes bude náhubok nevyhnutne potrebovať. Tým že ho budeme privykať, znížime tak stres pri prípadnom nutnom použití náhubku.

Je na každom majiteľovi psa, ktorú z možností ochrany svojho miláčika si vyberie. Treba mať na pamäti, že lepšia je prevencia ako neskoršie možné komplikácie. V prípade, že si sami s výcvikom neviete poradiť, obráťte sa na odborníka.

V prípade, že sa vám nepodarilo zabrániť požitiu voľne pohodenej potravy a pes je apatický, prehnane slintá, nevie sa postaviť, neposlúchajú ho zadné končatiny, má triašku alebo zvracia, ihneď navštívte najbližšiu veterinárnu ambulanciu.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here