Home VÝCVIK Ako naučiť psa povel ľahni ?

Ako naučiť psa povel ľahni ?

3196
0

Nakoľko sa psy tento povel neradi učia, je veľkou výhodou mať lákavý, voňavý pamlsok. Taktiež je jednoduchšie učiť psa tento povel s klikerom. Psíka je vhodné “naklikať” (klik – následne pamlsok – zopakovať párkrát). Kliknutie mu označí správne vykonaný cvik a s nadšením bude očakávať odmenu.

Keď máte psíka naklikaného, ruku s pamlskom posúvate od ňufáku smerom k zemi tak, aby psík pamlsok nedostal hneď. Môžete mu dovoliť pamlsok oblizovať. Pokiaľ pes nespolupracuje, môžete mu jemne zatlačiť  rukou medzi lopatky a naďalej ho lákať smerom nadol. Keď sa mu podarí ľahnúť, nasleduje kliknutie, pamlsok a obrovská pochvala.

Najprv je vhodné trénovať samotný proces ľahnutia a dobu kedy pes leží predlžovať. Počas ležania je vhodné ho pravidelne odmeňovať, pretože pes nerobí to, čo sa mu nevyplatí a bude vám z ľahnutia predčasne vstávať a odchádzať. Je vhodné stáť od psa v takej vzdialenosti, aby ste na neho dočiahli a v prípade, že sa pokúsi vstať, aby ho bolo možné bez ďalšieho povelu zatlačiť naspäť. Neskôr sa môžete po krôčikoch vzďaľovať, no vždy sa musíte vrátiť späť a psa odmeniť. Pokiaľ sa pokúsi vstať, v momente keď vstáva je nutné ho vrátiť na miesto, preto treba byť v začiatkoch vždy v strehu.

Tento povel vyžaduje od psovoda sústredenie, pevné nervy a hlavne vytrvalosť. Je mnoho spôsobov, ako tento povel psa naučiť. Je však na psovodovi, aby uvážil, ktorý najviac vyhovuje jemu a jeho psíkovi. Pri výcviku je dôležité všetko robiť v kľude, krik ani hnev rozhodne nie sú prospešné. Psovi sa výcvik musí páčiť a vy mu musíte dať dostatočný dôvod na to, aby všetko, čo od neho očakávate robil s radosťou.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here