Home VÝCVIK Ako naučiť psa povel sadni ?

Ako naučiť psa povel sadni ?

2783
0

Povel sadni je tak jednoduchý, že ho môžete učiť šteniatko hneď po privezení domov.

Veľmi dobrou výcvikovou pomôckou je kliker. Najjednoduchším spôsobom je psíka si “naklikať” (klik – následne pamlsok – zopakovať párkrát). Kliknutie mu označí správne vykonaný cvik a s nadšením bude očakávať odmenu.

Keď  máte psíka naklikaného, ruku s pamlskom mu dáte nad hlavičku a postupne posúvate dozadu, až kým ho zadok nepreváži a nesadne si. V momente keď si sadne, kliknete a dáte psíkovi odmenu. Zopakujete párkrát a potom pridružíte povel. V konečnej fáze vyzerá cvik nasledovne: vydáte povel “sadni”, dáte psíkovi pamlsok nad hlavičku, sadne si, kliknete, dáte pamlsok. Neskôr už nebude nutná navigácia pamlskom a kliker sa po spoľahlivom natrénovaní odbúra úplne.

V prípade, že si pes nechce sadnúť a za pamlskom cúva, podržíme si ho na mieste a jemne mu zatlačíme zadok nadol. Treba mať na pamäti, že pes má sedieť až do doby, kým mu nedáte nový povel. Jeden zo spôsobov ako to dosiahnuť je, že najprv budete predlžovať čas, kedy bude musieť pes sedieť a v priebehu sedenia ho odmeňujete, neskôr sa môžete začať pomaly od psa vzďaľovať.

Na čo si dať pozor?

V momente ako dvíha zadok mu ho zatlačíte naspäť. Moment kedy dvíha zadok je veľmi dôležitý. Pokiaľ mu zatlačíte zadok skôr, bude to zbytočná buzerácia. Pokiaľ neskôr, je už neskoro a pokazili ste si povel.  Je však veľké množstvo spôsobov, ako psa naučiť novému povelu, je iba na vás, ktorý z nich si zvolíte.

 

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here