Home ZDRAVIE Ako odhaliť príznaky otravy u psa

Ako odhaliť príznaky otravy u psa

287
0
Príznaky otravy u psa

Ak váš psík práve niečo neznáme zjedol alebo len chcete vedieť aké sú príznaky otravy u psa, tento článok vám v tom pomôže.

Pes je stvorenie zvedavé. Nemá ruky a tak všetko spoznáva tým, že to olíže alebo ochutná. Nie vždy je však všetko jedlé. Niekedy narazí na veci, ktoré jedlé nie sú alebo sú pre psy toxické a v konečnom dôsledku môžu spôsobiť otravu psa.

Čím sa môže pes otráviť?

Bežne v domácnosti sa môže pes otráviť napríklad čokoládou, väčším množstvom hrozna, avokádom, makadamovými orieškami, vodou v kvetináči, čistiacimi prostriedkami, pesticídmi, liekmi, jedovatými rastlinami alebo jedom na potkany.

Jed na potkany je veľmi dobrý v prevencii pred množením potkanov, ktorí prenášajú rôzne ochorenia, ale pre domácich miláčikov je nebezpečný. Potkany sú inteligentné a najprv po jedlo pošlú prieskumníka, a keď sa neotrávi, ide sa najesť zvyšok potkanov. Preto jedy na potkany  a hlodavce neúčinkujú okamžite, ale až po určitom čase. Jed na potkany má rôzne účinky. Najčastejšie narúša zrážanie krvi a hlodavce vykrvácajú.

Jedy na potkany by mali byť na miestach, kde sa psy alebo mačky nedostanú a mali by byť riadne označené. Niektorí spoluobčania ale nemajú psy v láske, a tak rozhadzujú otravu voľne po okolí. Nie je to nebezpečné len pre psov a mačky, ale predovšetkým pre deti, ktoré sa vonku hrajú. Majiteľ preto musí psíka na prechádzke stále sledovať, či niečo nezjedol. No väčšinou sa stane, že aj pri dôslednom pozorovaní psa sa mu nejakým spôsobom podarí zjesť aj to čo nemá.

Príznaky otravy u psa

Príznaky otravy u psa sa líšia v závislosti od toho, akú otravu zjedol. Otráviť sa psík môže okrem zjedenia otravy aj vdýchnutím výparov či plynov, alebo vstrebaním cez kožu. Najčastejšie príznaky otravy u psa sú:

zvracanie a hnačka
– nechutenstvo
– apatia
– kŕče
– psík nereaguje
– je smutný
– odmieta pohyb
– odmieta jesť a piť
– má zvýšenú teplotu

Zvracaním a hnačkou sa telo snaží, čo najrýchlejšie dostať škodlivé látky z tela, čo môže spôsobiť dehydratáciu.  Pokiaľ sa pes otrávil jedom na potkany, objavuje sa aj krvácanie z telesných otvorov.

Pes a otrava nejdú dokopy a je lepšie zabezpečiť dom, aby sa pes ku žiadnym chemikáliám nedostal. Hnačka a zvracanie nemusia hneď znamenať otravu. Niektoré infekčné ochorenia ako napríklad parvoviróza sa tiež prejavuje hnačkou a zvracaním. V každom prípade je dôležité navštíviť veterinára, najmä ak psík zvracia a hnačkuje viackrát za hodinu, alebo zmes obsahuje aj krv. Ak viete, čo pes zjedol, určite to povedzte veterinárovi. Ten sa bude snažiť psíkovi pomôcť. Pri otrave jedom na potkany sa psíkovi aplikujú vysoké dávky vitamínu K, ktorý je veľmi dôležitý pri zrážaní krvi.

Komentáre

komentárov