Home TIPY A RADY Ako pomôcť psom, ktoré prežili časť života v množiarni?

Ako pomôcť psom, ktoré prežili časť života v množiarni?

10677
0

Chystáte sa zaobstarať si šteniatko? Alebo rovno dospelého psíka? Rozmýšľali ste už nad tým, či miesto kúpy čistokrvného šteniatka radšej neadoptujete nejakého z útulku? A čo tak dať domov psíkovi, ktorý bol zachránený z množiarne? 

Čo to vlastne je tá množiareň?

Množiareň je miesto, ktoré je zamerané na zisk z párenia takzvaných čistokrvných psíkov vo veľkom množstve a kde je finančný zisk nadradený pohodliu týchto psíkov. Rovnako aj zdravie týchto psíkov je prehliadané, aby sa predišlo nákladom, ktoré by mohli presiahnuť zisk a nie je tu žiadna zodpovednosť s ohľadom na šľachtiteľské postupy. Psy, ktoré pochádzajú z množiarní sú často zanedbané fyzicky, zdravotne i psychicky a ich socializácia viazne vzhľadom na podmienky, v ktorých žijú.

Prečo sú množiarne zlé?

Párenie v množiarňach prebieha bez akéhokoľvek dôrazu na genetiku a kvalitu odchovu. Preto sú šteňatá pochádzajúce z množiarní často choré, bývajú nositeľmi mnohých dedičných chorôb a často s predispozíciami na predčasné úmrtie v dôsledku odchovu a týchto genetických chýb. Aj vzhľadom na chýbajúcu veterinárnu starostlivosť o oboch rodičov sa tieto šteňatá často už choré rodia a mnoho sa ich mŕtvych už narodí. Množiarne dodávajú šteňatá do obchodov so zvieratami a ich papiere bývajú často falošné. Ľudia v domnení, že si kupujú čistokrvného a zdravého psíka často vynaložia potom nemalé financie na jeho liečbu a nemálo času na jeho socializáciu a odstránenie strachu, ktorý sa v nich zakorenil.

Podmienky, v ktorých sú tieto zvieratá chované sú alarmujúce. 24 hodín denne zatvorení v klietke, ktorá často nestačí ani na to, aby sa zviera v nej dokázalo otočiť, vo vlastných výkaloch, mnohokrát na mieste bez prístupu denného svetla. Žiaden pohyb. To sú podmienky, v ktorých zvieratá z množiarní žijú. Jediný dôvod kedy sa dostanú “na vzduch” je ak ich prevážajú na párenie. A to býva často aj ich jediný kontakt s človekom, či iným psom. Toto všetko spôsobuje socializačné problémy a problémy správania.

Čo ďalej ak ste sa rozhodli adoptovať si psíka zachráneného z množiarne?

V prvom rade Vám patrí veľké ďakujem. Otvorili ste svoje srdce a svoj domov psíkovi v núdzi. Psík však bude potrebovať špeciálnu starostlivosť a veľmi veľa Vašej pozornosti a lásky. Patrične sa Vám za to ale odmení. Aké problémy Vás čakajú? Čo všetko budete musieť vyriešiť kým sa z Vášho psíka stane nebojácny, bezproblémový psík? Čítajte ďalej.

Strach z pobytu mimo domov

To je jedna z veľmi vážnych vecí. Psíky v množiarňach často žijú na niekoľkých centimetroch štvorcových, možno v tme bez akéhokoľvek svetla. Niektorí z nich slnko nevideli za celý svoj život, necítili dotyk trávy na svojich labkách. Svet vonku môže byť odstrašujúci pre akékoľvek šteňa, ale ešte viac pre to, ktoré prežilo podmienky množiarne. Preto na ne treba ísť pomaly, dať im čas aby si na pobyt vonku zvykli tak, ako to pre nich bude vyhovujúce. Do ničoho ich netreba nútiť. Uvidíte, že s láskou a trpezlivosťou zájdete ďalej. Pre psíka je to všetko nové. Nové zvuky, vône. Bude potrebovať cítiť vo Vás oporu.

Nedostatok socializácie

Život v klietke neposkytuje možnosti ako sa zoznámiť s ľuďmi alebo inými psíkmi. Mnohí nepoznajú pohladenie, či akékoľvek zaobchádzanie. A ak áno, tak iba to zlé. Rovnako ako s novým domovom, aj tu bude treba veľa trpezlivosti. Veľa starostlivosti bude treba kým sa psík bude cítiť pohodlne ak stretne iného psíka, iného človeka. Množiteľské šteniatka trpia úzkosťou, strachom, agresiou, hanblivosťou – Vašou starostlivosťou a láskou to všetko dokázete prekonať.

Možno to bude nejaký ten čas trvať, ale pozrite si toto dojemné video, v ktorom sa psík z množiarne po prvý krát mazná so svojím človekom. Určite to stojí za to.

Nový povrch pod labkami

Ďalšou výzvou sú povrchy, po ktorých bude psík chodiť. Betón, dlažba, parkety, drevo a tráva. Psy z laboratórií sa často boja vôbec vyjsť z klietky, v ktorej strávili celý svoj doterajší život. Boja sa stúpiť na trávu. Nakoniec, všetko, čo doteraz poznali sa nachádza práve v tej klietke. Bol to ich domov. Opäť trpezlivosť bude Vašou výhodou.

Čistotnosť

Asi nebudete nadšení keď Vás na každom rohu bude čakať kôpka či mláčka. Uvedomte si však, že psík prežil 24 hodín denne zatvorený v klietke, kde vykonával všetky svoje potreby vrátane vyprázdňovania. Celý ten čas musel žiť vo vlastných výkaloch, jesť v nich, spať v nich. Vykonať potrebu niekde vonku, či na podložku môže byť pre neho veľmi stresujúce. Na zbavenie sa strachu bude potrebovať čas a Vašu nekonečnú trpezlivosť. Opäť. Ale všetko sa dá s citlivým prístupom zvládnuť.

Čo je nové, to je strašidelné

Psy z množiarní sú zvyknuté na kovovú klietku a nič iné. Čistý chladný kov. Preto všetko čo je okolo nich nové je pre nich strašidelné. Či je to gauč, posteľ, skriňa, hračky, ľudia. Všetko je nové, niečo čo nepoznajú a preto sa toho boja. Pískacie hračky môžu vyvolať veľmi nečakané až hysterické reakcie. Možno do nového pelieška nikdy nevlezie.

Keď však zistia, že im od týchto vecí nič nehrozí a dokonca sú pohodlné, ich radosť je o to väčšia. Ako napríklad táto sučka, Delilah, ktorá bola zachránená z množiarne po 9 rokoch. Pozrite si krásne video kedy prvýkrát zistila, že vlastný peliešok je niečo úžasné.

Vaše šteniatko z množiarne malo ťažký život. Ak si takéto šteniatko adoptujete predstavte si, čo všetko muselo zažiť, v akých hrozných podmienkach žilo svoj život. Všetko čo sme tu spomenuli môže ovplyvniť jeho správanie. Psíkovi je potrebné ukázať, že stojíte pri ňom, že sa na Vás môže spoľahnúť. Že budete jeho ochranca a už sa mu nič zlé nestane. Pristupujte k nemu ako milujúci človek, ktorý si je vedomý toho, čo všetko zažilo. A čím všetkým musíte ešte prejsť aby na ten život zabudlo.

S kopou lásky a trpezlivosti dokážete všetko. A Vaše šteniatko Vám dá mnoho lásky, oddanosti a spraví Váš život lepším a krajším.

 

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here