Home ZDRAVIE Ako pomôcť vášmu psovi prekonať záchvat

Ako pomôcť vášmu psovi prekonať záchvat

161
0

Či už vášmu psíkovi diagnostikovali poruchu, pri ktorej trpí záchvatmi, alebo s ním takéto muky prežívate po prvý raz, môže byť náročné zachovať si zdravý rozum. Nie je ojedinelé, že majitelia občas zvyknú narobiť viac škody ako osohu, keď sa snažia svojím bezbranným miláčikom pomôcť prekonať podobné situácie.

Doktorka Pippa Elliotová, zverolekárka s 30-ročnou praxou, zdieľala s verejnosťou pravidlá, ktoré považuje za kľúčové pre ochranu psov počas ich záchvatov. Radí tiež, ako minimalizovať negatívne účinky takýchto nepríjemných stavov.

Držte psa v bezpečí

Nadovšetko dôležité je chrániť vášho psíka pred zranením, ku ktorému by mohol počas trvania záchvatu prísť. U mnohých psov možno vo fáze pred začatím kŕčov pozorovať zmeny v správaní či vysielanie rôznych fyzických signálov. Ak si všimnete u neho akékoľvek náznaky úzkosti, ako napríklad skučanie alebo ťažké dýchanie, chopte sa ihneď príležitosti a odveďte vášho verného druha na bezpečné miesto ešte skôr, ako záchvat naozaj začne.

Otvorené priestory, pokryté kobercami a vzdialené od schodov, sú tou najlepšou voľbou. Ak je to možné, odstráňte z areálu predmety, u ktorých hrozí riziko prevrhnutia, a tiež ťažký  nábytok s ostrými hranami, ktorý by potenciálne mohol spôsobiť vášmu psíkovi zranenia. Ak sa štvornohý pacient v kritických momentoch nachádza na gauči alebo v posteli, pokúste sa ho presunúť do nižšej úrovne, na zem, aby ste zamedzili riziku pádu. Podlahy z tvrdého dreva či dlaždíc môžete urobiť pohodlnejšími prostredníctvom deky či uterákov.

Dávajte však pozor! Nesnažte sa vášho psa presúvať, ak už u neho záchvat vypukol. Riskujete, že by vás, váš inak milujúci priateľ, mohol nechtiac uhryznúť. Ak už nie je dostatok času na to premiestniť ho iné miesto, improvizujte tým, že vysteliete priestor okolo psa vankúšmi a dekami. Aj takto môžete eliminovať nebezpečenstvo.

Minimalizujte rizikové podnety

Počas záchvatu je mozog vášho psa doslova zaplavený abnormálnymi elektrickými signálmi. Akékoľvek podnety navyše vo forme prudšieho svetla, zvuku alebo dotyku, môžu predĺžiť trvanie tohto stavu. Hoci inštinktívne túžite utešiť vášho verného spoločníka,  v prvom rade sa uistite, že sa nezmieta v bolesti. S najväčšou pravdepodobnosťou však ani nevie o svojom záchvate z dôvodu zmeneného vedomia. Môže sa stať, že pes si počas kŕčov zahryzne do jazyka, avšak to, podobne ako prehĺtanie, by nemalo byť pre neho väčším rizikom.

Dotorka Elliotová odporúča urobiť z miestnosti čo najpokojnejšie miesto, a to nasledujúcimi spôsobmi:

  • Zabezpečte, aby sa v priestore nenachádzali žiadne iné zvieratá ani ľudia.
  • Vypnite televízor a rádio.
  • Stlmte svetlá.
  • Zatiahnite závesy.
  • Nedotýkajte sa psa.
  • Ostaňte pokojnými.

Sledujte čas udalosti

Každý okamih záchvatu sa môže javiť ako večnosť, avšak tento stav v skutočnosti zvyčajne trvá len niekoľko sekúnd až minút. Zverolekári odporúčajú sledovať časový priebeh záchvatu, aby bolo možné vylúčiť núdzovú situáciu. Taktiež môže byť osožné natočiť si záchvat na telefón a neskôr poskytnúť informácie o celom dianí veterinárovi.

Je dobré vedieť, kedy vyhľadať odborníka

Väčšina záchvatov nie je život ohrozujúcich, avšak môžu signalizovať vážny zdravotný problém. Ak váš pes čelí takémuto stavu po prvý raz alebo máte podozrenie, že mohol byť vystavený toxínu, neodkladne vyhľadajte veterinárnu starostlivosť.

U psov, ktorým boli záchvaty diagnostikované na pravidelnej báze, zverolekári považujú za mimoriadnu situáciu, ak ich stav trvá viac ako 5 minút. Rovnako tak je vhodné obrátiť sa na odborníka, ak v priebehu 24 hodín dôjde k viac ako trom záchvatom.

Veďte si denník

Pre majiteľov psov trpiacich pravidelnými záchvatmi môže byť užitočné, ak si vedú podrobné záznamy o každej aktivite podobnej záchvatu. Váš veterinár bude tak jednoduchšie môcť diagnostikovať problém a/alebo určiť možnosti ďalšej liečby.

Ktoré informácie by ste mali zahrnúť?

  • Dĺžku každej fázy.
  • Aký typ záchvatovej aktivity ste pozorovali (kŕče, uhryznutie, atď).
  • Či došlo k strate kontroly nad vylučovaním.
  • Správanie pred, po a medzi záchvatmi.

Prečítajte si aj článok: 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o záchvatoch u psa

Zdroj: iheartdogs.com

Komentáre

komentárov