Home TIPY A RADY 5 tipov, ako si vytvoriť pevné puto so psom z útulku

5 tipov, ako si vytvoriť pevné puto so psom z útulku

1167
0
Puto so psom

Novým členom rodiny z útulku sa častokrát stávajú šteniatka. Staršie psy majú väčšinou iný osud. Ľudia ich odmietajú preto, že sú príliš veľké, staré či preto, ako vyzerajú. Mnohí sa rozhodnú neprijať psa z útulku, lebo sa obávajú, že si s ním nedokážu vytvoriť pevný vzťah, ktorý je pre majiteľov psov dôležitý.

Častým omylom je, že staršie psy si nedokážu s novým majiteľom vytvoriť taký vzťah, ako šteniatka. Preto veľa zvierat ostáva v útulkoch. Staršie psy sú ovplyvnené skúsenosťami z minulosti, ale veľa z nich čaká na toho správneho človeka, aby mu ukázali aký pekný život s nimi môže mať.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú, ako dlho potrvá vytvoriť si vzťah k psovi z útulku – zážitky psa z minulosti, povaha psa, snaha nového majiteľa. Môže to trvať nejaký čas, ale žiadny pes nie je príliš starý na to aby si nemohol vytvoriť vzťah s novým človekom. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vytvoriť si pevné puto so psom z útulku.

1. Buďte pre psa čo najviac predvídateľný

Tým, že sa pes zo svojho domova nečakane dostal do útulku, bola jeho dôvera k ľuďom nalomená. Či už tam prišiel preto, lebo sa ho predchádzajúca rodina vzdala alebo nastala iná udalosť, zmenilo to jeho život. Nepredvídateľnosť takejto situácie psa naučila, že veci a ľudia ktorých miluje, nie sú vždy spoľahliví. Ich dôvera v dobro bola narušená a potrebujú niekoho, kto im ukáže lepšiu perspektívu.

Dôveru u psa môžete získať tak, že mu ukážete, že čokoľvek sa stane, budete pri ňom. Musíte mu ukázať, že napriek všetkým neistotám s vami môže vždy počítať.

Vytvorte každodennú rutinu a čo najviac do nej zapájajte svojho psa. Snažte sa nech je súčasťou všetkého, čo robíte a buďte vo vašej spolupráci dôsledný a predvídateľný. Postupom času sa naučí, čo od vás môže očakávať, začne vám dôverovať dostatočne na to, aby sa medzi vami vytvoril emocionálny vzťah.

2. Trénujte poslušnosť

Môže to vyzerať tak, že tréning poslušnosti je iba o tom, aby pes poslúchal. V skutočnosti ale ide o to, aby sa pes a jeho majiteľ naučili spolupracovať. Tento tréning zahŕňa obojsmernú komunikáciu, ktorá nebude fungovať, ak sa pes a jeho majiteľ nebudú snažiť spoločne.

Tréning poslušnosti je pre psa a jeho majiteľa možnosťou, ako spolu užitočne tráviť čas. Pes je motivovaný spolupracovať so svojim majiteľom a majiteľ mu venuje celú svoju pozornosť. Keď sa pes sústreďuje na tréning, strácajú sa uňho citové prekážky. Čím viac budete trénovať, tým lepšie bude pes schopný spolupracovať.

3. Zahrajte sa spolu

Sedieť v kresle a hádzať psovi loptičku nie je to isté, ako hrať sa s ním. Psy sú dostatočne bystré na to, aby vedeli, kedy si ich všímate a kedy nie. Vstať z kresla, byť aktívny a skutočne sa hrať so svojím psom si vyžaduje úsilie. Hra je pre psa šanca, ako sa uvoľniť a užívať si život. Keď sa zapojíte do jeho obľúbenej hry, začne si vás spájať so svojimi pozitívnymi emóciami. Ukážte mu, že vám záleží na jeho šťastí a uvidíte, že začne robiť to isté.

4. Rozprávajte a maznajte sa so psom

Čerstvo adoptovaný pes prišiel do nového prostredia s ľuďmi, ktorí nevedia, že je zvyknutý na stres, úzkosť a možno aj strach. Je dôležité dať mu čas, aby sa prispôsobil novému prostrediu, ale ignorovať ho nie je správne. Treba najskôr spoznať zvyky vášho psa a následne vytvoriť rovnováhu medzi tým, že pes má svoj vlastný priestor a zároveň, že potrebuje pocítiť, že je súčasť rodiny. Dotyky aj rozprávanie majú na psa pozitívny vplyv.

V časopise Animal Wellness sa píše: „Psy nielenže tolerujú dotyky ľudí, ale si ich aj vyžadujú. Spôsob akým sa dotýkame psov vo významnej miere ovplyvňuje, ako vnímajú svet a komunikujú s ním.“

Jemné poťapkanie hlavy predtým, ako mu dáte večeru. Poškrabkanie brucha, keď leží na podlahe. Poškrabkanie za ušami, zatiaľ čo vy pracujete. Každý dotyk je preňho typ nevysloveného uistenia. Občasný dotyk je upokojujúci a pomáha mu zvyknúť si na vašu prítomnosť.

Ľudia ktorí nemajú radi psov si myslia že rozprávanie sa so psom je prejav šialenstva. Rôzne štúdie však ukázali, že rozprávanie sa so zvieratami má výhody tak pre zvieratá, ako aj pre ľudí.

5. Nemajte žiadne očakávania

Či už máte pevný vzťah s nejakým psom alebo jednoducho milujete príbehy psov, ktoré sú plne oddané svojim majiteľom, zabudnite na očakávania, že aj váš pes vám bude oddaný. Každý pes je iný, a každý vzťah je jedinečný. Nie je správne porovnávať skutočnosť s akoukoľvek víziou, ktorú ste si vytvorili v hlave. Sklamanie ktoré môžete cítiť ak sa veci nebudú vyvíjať tak, ako ste si predstavovali bude viesť k citovému zablokovaniu a k tomu, že sa pes s vami nebude cítiť ako doma.

Niektoré psy sú ochotné odovzdať vám po prvom sklamaní celé svoje srdce, ale nie je to tak vždy. Psy z útulku prežili náročnú minulosť, ale to neznamená, že si menej zaslúžia vašu lásku, alebo že sú menej ochotné vám ju dávať. Všetko, čo potrebujú je váš čas, trpezlivosť a váš súcit, aby sa cítili dostatočne bezpečne, aby ste boli pre ne dostatočne dôveryhodný.

Zdroj: iheartdogs.com

Komentáre

komentárov