Home PLEMENÁ Bernský salašnícky pes

Bernský salašnícky pes

5077
0

Bernský salašnícky pes je jedno z najdobromyseľnejších a najoptimistickejších psích plemien. Miluje všetko a všetkých a práve vďaka tejto vlastnosti sa stal najobľúbenejším spomedzi švajčiarskych salašníckych psov. Takisto je to mimoriadne obľúbený rodinný pes. Svoju rodinu, no najmä deti, miluje a chráni a potrebuje byť súčasťou ich každodenného života. Jednoznačne to nie je pes vhodný pre človeka samotára, do koterca či na reťaz bez prístupu k svojej ľudskej svorke. Aj napriek týmto ohromným vlastnostiam je nutné berňáka, tak ako každého iného psa, správne vychovať a postarať sa o poctivú socializáciu.

Pôvod plemena

Bernský salašnícky pes bol výtvorom sedliakov a pastierov, ktorí si vyšľachtili psa ideálneho a nesmierne potrebného pre ich každodennú činnosť. Človeku bol neustále nablízku, bol jeho pomocníkom aj spoločníkom. Jeho poslaním bolo strážiť hospodárstvo a rodinu, sprevádzal deti pri hrách, strážil a zaháňal dobytok, ťahal menšie náklady a zároveň musel byť nenáročný na starostlivosť, stravu a poveternostné podmienky. Dbalo sa na vyrovnanú povahu, znášanlivosť so zvieratami, hustú srsť, mohutný vzrast, ktorý budil rešpekt no zároveň nesmel byť uštekaný či agresívny.

Po predvedení psov na výstavách v rokoch 1902-1907 sa spojili švajčiarsky kynológovia a chovatelia z Burgdorfu s cieľom chovať berňáka ako čistokrvné plemeno. Založili klub Švajčiarskych durbašských psov a stanovili znaky charakterizujúce toto plemeno. Bernský salašnícky pes začal byť obľúbený na celom svete.

Pre toto švajčiarske plemeno je typická dlhá čierna jemná, ľahko zvlnená trojfarebná srsť, mohutný vzhľad a chuť k práci. O srsť je vhodné sa pravideľne starať, no nie je náročná na údržbu.

Vzhľad plemena

Vzhľad tohto jedinečného plemena je jednou z vecí, prečo sa stalo tak obľúbené. Hlava je silná s mohutnou lebkou a nevýraznou strednou ryhou, no výrazným stopom. Papuľa je stredne dlhá s rovným nosom a čiernym ňufákom, pysky pevne priliehajú. Chrup je úplný s nožnicovým skusom, no kliešťový sa ešte toleruje. Oči sú mandľovitého tvaru, hnedej farby s pevne priliehajúcimi viečkami. Uši sú trojuholníkového tvaru, vysoko nasadené, sklopené, na konci mierne zaoblené. Krk je mohutný, svalnatý, bohato osrstený. Trup je silný, chrbát pevný a rovný. Hruď by mala dosahovať k lakťom, je hlboká a široká. Chvost je bohato osrstený, v pohybe nesený vodorovne alebo nad kúsok nad úrovňou chrbta. Predné končatiny sú pevné a rovné, široko postavené. Laby sú pevné, guľaté, s pevne priliehajúcimi prstami. Panvové končatiny sú dlhé a rovné, s mohutne osvalenými stehnami. Vyskytujú sa vlčie pazúry, ktoré sa musia dať odstrániť.

Sfarbenie je u toho plemena jedinečné, veľkú časť tvorí čierna farba, na hrudi v tvare kríža, na konci labiek a konci chvosta a od papule smerom k čelu su biele znaky, nad očami na labách a na lícach hnedé znaky.

Pes dosahuje výšku v kohútiku od 64 do 70cm a váhu 39-50kg, suka od 58 do 66 cm a váha sa pohybuje od 36-48 kg.

Povaha plemena

Napriek svojej veľkosti je pomerne obratný, harmonický a vyrovnaný. Je dobre ovládateľný, ľahko cvičiteľný, nie príliš temperamentný, priateľský, ostražitý a nebojácny. Takisto je veľmi kontaktný a separácia od rodiny mu neprospieva.

Povahové vlastnosti predurčujú berňáka na skvelého rodinného psa. Nie je to však žiaden gaučový typ, potrebuje zamestnanie fyzické, ale aj psychické. Je vhodný aj na špeciálny výcvik, záhranárčinu, canisterapiu, ako slepecký pes, asistenčný pes či signálny pes. Zvykne ho baviť takmer čokoľvek, pri čom je v kontakte so svojim majiteľom.

 

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here