Úvod ZDRAVIE Besnota u psa – diagnostika, riešenie a prevencia

Besnota u psa – diagnostika, riešenie a prevencia

182
0

Pri pravidelnej návšteve veterinára ste určite chceli vedieť proti čomu vášho psíka očkuje. Vakcinácia je účinný spôsob prevencie mnohých nebezpečných ochorení. Okrem psinky, parainfluenzy, infekčnej hepatitíde, leptospiróze, parvoviróze sa očkuje aj besnota. Majiteľ však môže požiadať aj o vakcináciu proti borelióze, ktorú prenášajú kliešte.


Besnota pôvodca


Besnota je jedno z najnebezpečnejších ochorení, pretože po objavení prvých príznakov už nie je možná liečba a úmrtnosť na besnotu je viac ako 99 %. Pôvodca besnoty je známy ako Rabies virus z rodu Lyssavirus, ktorý napáda cicavce. Šíri sa predovšetkým slinami nakazeného zvieraťa. Buď priamym pohryzením iného zvieraťa či človeka, alebo slinami, ktoré sa dostanú do kontaktu s poranenou pokožkou, alebo na sliznicu očí, nosa, úst. Do mozgu sa dostáva nervovými dráhami z miesta vstupu infekcie, kde spôsobí zápal. Po preniknutí vírusu do mozgu sa objavujú typické príznaky.


Vyšetrenie na besnotu – diagnostika


Či má pes besnotu je možné zistiť na základe klinického vyšetrenia alebo laboratórne na prítomnosť antigénu besnoty, prípadne izoláciou vírusu. Klinické vyšetrenie spočíva v zistení typických príznakov besnoty, ktoré sa objavujú spravidla po 1 až 4 týždňoch od uhryznutia psa. Podľa príznakov je možné určiť, ktorú z 3 foriem besnoty pes má.


Zúrivá forma besnoty prebieha v troch štádiách. V melancholickom štádiu je pes smutný a stráni sa akéhokoľvek kontaktu, neposlúcha pána, má nezvyčajné chute a požiera čokoľvek. V dôsledku ochrnutia hltana pes nemôže prehĺtať, jesť, piť a slintá. Typickým príznakom je aj svetloplachosť, midriáza (rozšírenie zorničiek) a panický strach z vody (hydrofobia). V excitačnom štádiu pes hryzie všetko okolo neho, je zúrivý, slintá, snaží sa utiecť. Posledným štádiom je paralytické, v ktorom psovi ochrnú aj ostatné časti tela a pes zomiera na udusenie.


Tichá forma sa prejavuje bez excitačného štádia a atypická forma narušením tráviaceho traktu. Tichá a atypická forma sa vyskytujú v menšej miere ako zúrivá.


Riešenie


Po objavení prvých príznakov je už liečba neúspešná. Vírus prenikol do centrálnej nervovej sústavy a napadol mozog. Po uhryznutí vášho psa cudzím psom, ktorý pravdepodobne nie je vakcinovaný, je potrebné vyčistiť miesto uhryznutia mydlovou vodou a navštíviť veterinára. Ak bol váš psík vakcinovaný, šanca na prenos besnoty je minimálna.


Prevencia


Jedinou účinnou prevenciou proti besnote je vakcinácia psa v 12. týždni veku a jej opakovanie každoročne, alebo každé 2-3 roky podľa výrobcu vakcíny. Vakcinácia psa vyplýva aj zo zákona č. 39/2007 Z.z., podľa ktorého je majiteľ povinný na vlastné náklady zabezpečiť vakcináciu. Okrem psa sa z domácich zvierat musia očkovať aj mačky a fretky.


Besnota na Slovensku 2017


Z doteraz získaných informácií nie je potvrdený výskyt besnoty na Slovenku v roku 2017. Naposledy bolo potvrdených 5 líšok v roku 2015 na východnom Slovensku. Minimálny výskyt besnoty na Slovensku je vďaka správnej eradikácie. Divým líškam je pravidelne podávaná návnada s očkovacou látkou proti besnote a majitelia psov, mačiek a fretiek sú povinní svoje zviera vakcinovať proti besnote.


Besnota – prenos z človeka na človeka


Besnota sa z človeka na človeka neprenáša. Vyskytlo sa len zopár prípadov prenosu besnoty pri transplantácii rohovky a niektorých orgánov.


Besnota u človeka – video


Komentáre

komentárov