Home ZDRAVIE Besnota u psa – diagnostika, riešenie a prevencia

Besnota u psa – diagnostika, riešenie a prevencia

294
0
Besnota u psa

Pri pravidelnej návšteve veterinára ste určite chceli vedieť proti čomu vášho psíka očkuje. Vakcinácia je účinný spôsob prevencie mnohých nebezpečných ochorení. Okrem psinky, parainfluenzy, infekčnej hepatitíde, leptospiróze, parvoviróze sa očkuje aj besnota. Majiteľ však môže požiadať aj o vakcináciu proti borelióze, ktorú prenášajú kliešte.

Besnota pôvodca

Besnota je jedno z najnebezpečnejších ochorení, pretože po objavení prvých príznakov už nie je možná liečba a úmrtnosť na besnotu je viac ako 99 %. Pôvodca besnoty je známy ako Rabies virus z rodu Lyssavirus, ktorý napáda cicavce. Šíri sa predovšetkým slinami nakazeného zvieraťa. Buď priamym pohryzením iného zvieraťa či človeka, alebo slinami, ktoré sa dostanú do kontaktu s poranenou pokožkou, alebo na sliznicu očí, nosa, úst. Do mozgu sa dostáva nervovými dráhami z miesta vstupu infekcie, kde spôsobí zápal. Po preniknutí vírusu do mozgu sa objavujú typické príznaky.

Vyšetrenie na besnotu – diagnostika

Či má pes besnotu je možné zistiť na základe klinického vyšetrenia alebo laboratórne na prítomnosť antigénu besnoty, prípadne izoláciou vírusu. Klinické vyšetrenie spočíva v zistení typických príznakov besnoty, ktoré sa objavujú spravidla po 1 až 4 týždňoch od uhryznutia psa. Podľa príznakov je možné určiť, ktorú z 3 foriem besnoty pes má.

Zúrivá forma besnoty prebieha v troch štádiách. V melancholickom štádiu je pes smutný a stráni sa akéhokoľvek kontaktu, neposlúcha pána, má nezvyčajné chute a požiera čokoľvek. V dôsledku ochrnutia hltana pes nemôže prehĺtať, jesť, piť a slintá. Typickým príznakom je aj svetloplachosť, midriáza (rozšírenie zorničiek) a panický strach z vody (hydrofobia). V excitačnom štádiu pes hryzie všetko okolo neho, je zúrivý, slintá, snaží sa utiecť. Posledným štádiom je paralytické, v ktorom psovi ochrnú aj ostatné časti tela a pes zomiera na udusenie.

Tichá forma sa prejavuje bez excitačného štádia a atypická forma narušením tráviaceho traktu. Tichá a atypická forma sa vyskytujú v menšej miere ako zúrivá.

Riešenie

Po objavení prvých príznakov je už liečba neúspešná. Vírus prenikol do centrálnej nervovej sústavy a napadol mozog. Po uhryznutí vášho psa cudzím psom, ktorý pravdepodobne nie je vakcinovaný, je potrebné vyčistiť miesto uhryznutia mydlovou vodou a navštíviť veterinára. Ak bol váš psík vakcinovaný, šanca na prenos besnoty je minimálna.

Prevencia

Jedinou účinnou prevenciou proti besnote je vakcinácia psa v 12. týždni veku a jej opakovanie každoročne, alebo každé 2-3 roky podľa výrobcu vakcíny. Vakcinácia psa vyplýva aj zo zákona č. 39/2007 Z.z., podľa ktorého je majiteľ povinný na vlastné náklady zabezpečiť vakcináciu. Okrem psa sa z domácich zvierat musia očkovať aj mačky a fretky.

Besnota na Slovensku 2017

Z doteraz získaných informácií nie je potvrdený výskyt besnoty na Slovenku v roku 2017. Naposledy bolo potvrdených 5 líšok v roku 2015 na východnom Slovensku. Minimálny výskyt besnoty na Slovensku je vďaka správnej eradikácie. Divým líškam je pravidelne podávaná návnada s očkovacou látkou proti besnote a majitelia psov, mačiek a fretiek sú povinní svoje zviera vakcinovať proti besnote.

Besnota – prenos z človeka na človeka

Besnota sa z človeka na človeka neprenáša. Vyskytlo sa len zopár prípadov prenosu besnoty pri transplantácii rohovky a niektorých orgánov.

Besnota u človeka – video

Besná líška – príznaky

Hoci sa v rámci eradikácie besnoty na Slovensku očkujú aj líšky vo voľnej prírode, pokiaľ sa chystáte na turistiku do krajín s vyšším výskytom besnoty, je dôležité rozoznať besnú líšku. Líšky sú najviac známe v prenose besnoty, ale dostať ju môžete aj po uhryznutí netopierom, mačkou alebo iným nakazeným zvieraťom. Divé líšky sú plaché, a keď počujú ľudí utečú. Pri nakazených líškach sa ale plachosť stráca, chodia k ľudským obydliam aj počas dňa. Príznaky sú podobné ako u psa. Líška slintá a snaží sa kohokoľvek uhryznúť, pretože vírus besnoty napáda centrálny nervový systém. Jej správanie je zvláštne a mali by ste sa jej radšej vyhnúť.

Besná mačka

Pokiaľ chováte mačku ste povinný ju každoročne zaočkovať proti besnote. Nejde len o ochranu mačky, ale aj ľudí a iných zvierat, pretože toto ochorenie veľmi často končí smrťou. Zvlášť opatrný by ste mali byť, pokiaľ bývate pri lese a vaša mačka má možnosť voľného pohybu. Síce od roku 2015 sa besnota na Slovensku nevyskytuje, ale netreba nič podceňovať. Mačka by sa mohla zatúlať, kde ju môže pohrýzť nakazené zviera a následne môže mačka nakaziť majiteľa, iné zvieratá, či ľudí. Mačky podobne ako psy prejavujú besnotu najčastejšie zúrivou formou. Neustále mňaučí a napáda zvieratá, ľudí a spôsobuje im hlboké poranenia od zubov a pazúrov.

Besnota u psov je často spomínaná téma a určite ju netreba podceňovať. Dúfame, že tento článok vám priniesol potrebné informácie, ktoré ste hľadali.

Komentáre

komentárov