Home ZDRAVIE Blcha psia – diagnóza a riešenie

Blcha psia – diagnóza a riešenie

270
0
Blcha psia

Psi môžu byť napadnuté mnohými ektoparazitmi (vonkajšími). Najčastejšie sa u psa vyskytuje blcha psia, ale aj iné druhy bĺch. Okrem bĺch môžeme na psovi pozorovať aj kliešte, vši, svrab, švoly, demodikózu, cheliecelu.

Blcha psia

Blcha psia je malý vonkajší parazit s veľkosťou približne 2 – 3,5 mm. Je viditeľná voľným okom. Živí sa krvou hostiteľa. Jej vývojový cyklus za optimálnych podmienok je veľmi rýchly, a tak dokáže v priebehu krátkeho času (3-6 týždňov) zamoriť srsť psa, ale aj okolité prostredie. Dospelá blcha nakladie do srsti psa až stovky vajíčok, tie sa dostanú do prostredia, kde sa pes nachádza. Najčastejšie do koberca, postele, alebo pohovky. Z týchto miest sa len ťažko likvidujú. Z vajíčok sa vyvinú larvy živiace sa trusom dospelých bĺch, tie sa zakuklia a za vhodných podmienok sa vyliahnu dospelé larvy. V prípade nepriaznivých podmienok môžu ostať zakuklené až rok.

Blchy spôsobujú psovi nepokoj. Veď kto by bol pokojný, keby stále po ňom niečo chodilo a štípalo? Psík sa neustále škriabe, je nervózny, nedokáže sa sústrediť na tréning. Pes môže mať aj alergickú reakciu na blšie uštipnutie, alebo sa môže uňho vyskytnúť chronická dermatitída (zápal pokožky) a vypadávanie srsti.

Že je pes nervózny a stále sa škriabe je jedna vec. Na druhej strane blchy prenášajú vajíčka vnútorných parazitov. Najčastejšie pásomníc. Pásomnica sa môže dostať do tela psa, ale aj človeka. V prípade, že hladkáme psa napadnutého blchami a neumyjeme si ruky, môžeme sa ľahko nakaziť pásomnicou aj my.

Ako vyzerajú vajíčka blchy

Zdroj: fleascience.com

 

Blchy na človeku

Psie blchy sa nevyskytujú výhradne len u psa. V prípade ich premnoženia a zamorenia prostredia, môžu napadnúť aj človeka alebo iné domáce zvieratá ako mačky, či králiky.

Diagnóza prítomnosti bĺch

Najčastejšie môžeme na psíkovi pozorovať svrbenie, nepokoj a voľným okom aj pohybujúce sa blchy. Ak blchy nevidíme, zistíme ich prítomnosť navlhčeným tampónom alebo gázou. Vlhkým tampónom prejdeme po koži psa, najmä v miestach, kde sú malé čierne zrniečka podobné maku. Tieto čierne špinky sú blšie výkaly. Prejdením vlhkým tampónom po nich sa čiastočne rozpustia a na tampóne ostane ružová alebo červená farba. Ide o prítomnosť krvi vo výkaloch, ktorou sa blchy živia. Po tomto zistení je potrebné, čo najskôr podať psovi prípravky proti blchám a zahájiť dezinfekciu celého bytu. Pre možnú prítomnosť a napadnutie psa pásomnicou, je vhodné aj odčervenie.

Ako zlikvidovať psie blchy

Na trhu existuje mnoho účinných prípravkov v rôznych formách. Závisí len od majiteľa, ktorý prípravok preferuje, s ktorým má dobré skúsenosti, ktorý jeho psíkovi nespôsobuje alergiu alebo mu neprekáža. Vybrať si môže antiparazitiká vo forme obojku, spot-on, spreju alebo ultrazvukový odpudzovač, ktorý však blchy nezabíja iba odpudzuje. V psej srsti sa skrýva len okolo 10 % bĺch. Ostatné sa nachádzajú v prostredí.

Na likvidáciu bĺch v okolitom prostredí psa môžeme použiť bežné dezinfekčné prostriedky, ktoré nezanechávajú fľaky na látke. Posteľnú bielizeň, deky, pelech pre psa je vhodné poriadne vyprať. Koberec povysávame a vytepujeme. Dlážky je potrebné vydezinfikovať. Použité vrecko vysávača vyhodíme, alebo tiež vydezinfikujeme.

Čo odpudzuje blchy

Najčastejšie účinné látky, ktoré odpudzujú alebo ničia blchy sú fipronil, flumethrin, propoxur, fluralaner, afoxolaner, imidakloprid. Niektoré blchy sa po čase stanú rezistentné voči týmto účinným látkam, preto je dôležité prípravky striedať. Niektoré účinné látky môžu u mačiek vyvolať alergické reakcie, preto treba mačkám podávať prípravky určené špeciálne pre ne.

Domáci recept na blchy

V prípade, že psíka chemické účinné látky dráždia, chceme byť ekologickejší, alebo máme doma malé deti, ktoré sa so psíkom hrajú, môžeme psa chrániť pred blchami prírodnejšími prípravkami. V boji proti blchám sa dobre osvedčil jablčný ocot, levanduľový olej, cédrový olej, a aj citrón. Presný postup výroby antiparazitného prípravku v našom článku Ako vyrobiť prírodné antiparazitné sérum pre psa.

Najlepšie ako zabrániť nepríjemnostiam s blchami je účinná prevencia. Pred blchami chráni mnoho chemických alebo prírodných prípravkov, ale také, ktoré sú založené na ultrazvukovom odpudzovaní, čo psíka nijak neruší. Majiteľ si vhodný prípravok môže vybrať sám. Ak už psíka blchy napadli, je dôležitá skorá likvidácia tohto nepríjemného parazita.

Komentáre

komentárov