Home PRÍBEHY Bývalý námorník a jeho úžasný pes si navzájom zachránili životy

Bývalý námorník a jeho úžasný pes si navzájom zachránili životy

2392
0

V námorníctve neslúžia iba muži a ženy, ale súčasťou mužstva sú aj psy. Sú to psy, vďaka ktorým sa zachránilo vo vojne veľa životov vďaka ich schopnostiam “vyňuchať” nebezpečenstvo a reagovať na mnoho vecí oveľa skôr ako človek.

Štvornohého parťáka mal aj teraz už bývalý námorník Trevor Maroshek. Jeho parťák Chopper s ním prežíval radosti aj starosti života, spolu slúžili, surfovali, trénovali. Bola to nerozlučná dvojka.

Chopper svojmu pánovi zachránil život počas operácie v Afganistane, kedy počas prieskumu terénu sám zlikvidoval dvoch ozbrojených mužov z nepriateľských línií, čím zachránil niekoľko životov nielen svojho pána.

Po ukončení aktívnej kariéry Marushek dostal ponuku trénovať psov na akcie námorníctva. Psy sú trénované na niekoľko odborných vecí, ako je vyhľadávanie mín, vyhľadávanie zranených a ich záchranu, zlaňovanie z helikoptéry, práca so šiestym zmyslom, zadržanie.

Je to náročný tréning, ale v boji je potrebné aby vojak svojmu psovi dôveroval a  mohol sa na neho spoľahnúť. Rovnako ako vojaci aj psy majú výstroj, ktorá pozostáva z nepriestrielnej vesty, vysoko rozlišovacie kamery, nočné videnie. Celý výcvik a práca v teréne je o dôvere.

Po 8 rokoch a ukončení aktívnej služby sa Chopper po boku svojho pána stal terapeutickým psom, ktorý pomáha veteránom liečiť rany na duši aj na tele. Mnoho veteránov sa dodnes nevie vysporiadať s hrôzami, ktoré prežili počas vojenských operácií a psy sú tí, ktorí im pomáhajú.

Pozrite si s nami aj video, ako slúžili psy už počas druhej svetovej vojny a čo všetko dokázali. 

 

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here