Úvod PLEMENÁ Cane corso

Cane corso

12612
0

Pes odvážny, razantný, svojhlavý no rozvážny, s ohromnými obranárskymi vlohami. Aj takto sa dá charakterizovať hrdé plemeno Cane corso. Medzi hlavné priority tohto všestranného plemena patrí v dnešnej dobe ochrana rodiny, majetku a zvierat, no vo veľkej miere sa využíva aj ako spoločník či pracovný pes (stopár, obranár, športová kynológia). Názov Cane corso je odvodené od slova “cohors”, čo znamená strážca dvoru, domu a majetku.

Pôvod plemena

Podobizne Cane corso sa zjavovali v nástenných maľbách už od staroveku, kedy sa toto plemeno používalo najmä na psie zápasy, zápasy s býkmi či medveďmi, a už v tej dobe bolo obľúbeným ochrancom majetku a vojnovým psom. Po páde Ríma sa jeho využitie nasmerovalo na lovecké účely a vo veľkom sa využívala aj jeho prirodzená schopnosť obraňovať majetok. Cane corso sa tak stalo obľúbeným plemenom rozšíreným po celom Taliansku.

V 19. storočí však nastala hospodárska zmena a plemeno, nakoľko nebolo až tak potrebné, takmer vymizlo. Obnoviť toto jedinečné plemeno sa podarilo až v roku 1987. Úspech zdolali profesor Francesco Ballotta a doktor Antonio Morsiani. Prvý štandard plemena sa podarilo zostaviť v roku 1983 a už v roku 1987 bolo registrovaných 100 jedincov. V roku 2007 bolo Cane corso uznané FCI (Fédération Cynologique Internationale – medzinárodná kynologická organizácia).

Cane corso patrí podľa FCI do 2. skupiny – pinčovia a bradáči, molossy, švajčiarske horské a salašnícke psy, do sekcie 2.2 – psy horského typu, molossy (bez skúšok z výkonu).

Vzhľad plemena

Vzhľad typického predstaviteľa plemena Cane corso budí rešpekt. Je to veľký, mohutný pes s obdĺžnikovým tvarom tela (dlhšie ako vyššie), dosahujúci výšku 58 cm suky, 68 cm psy. Dĺžka hlavy by mala tvoriť 36 % kohútikovej výšky. Váha sa pohybuje v rozmedzí od 38 – 45 kg suky a u psov 42 – 50 kg .

Srsť je krátka, tvrdá, hustá, chrániaca pred vodou. Typické sfarbenie je od čiernej, cez odtiene šedej, po plavú, rôzne odtiene hnedej, žíhaná (na odtieňoch šedej alebo žltej). Pri odtieňoch žíhanej, žltej a hnedej sa vyžaduje čierna alebo tmavošedá maska nepresahujúca okraj očí. Povolená je malá biela náprsenka, malá biela bodka na chrbte nosu a špičkách labiek.

Hlava je robustná s viditeľnou čelnou ryhou. Ňufák je veľký, čierny, s naširoko otvorenými nozdrami, v rovnakej línii ako chrbát nosu. Oči sú stredne veľké, oválne, farba závisí od sfarbenia srsti, no čím tmavšie tým lepšie. Uši sú trojuholníkového tvaru, postavené pomerne vysoko nad jarmovým oblúkom, visiace, no zvyknú sa kupírovať (dôvody sú estetické, ale aj zdravotné – Cane corso zvykne postihovať pravidelný zápal zvukovodu). Čeľusť je široká, zahnutá, s ľahkým predkusom, horný pysk prekrýva dolný.

Krk je široký, mohutne osvalený, rovný, takmer rovnako dlhý ako dĺžka hlavy.

Trup je mohutný, jeho dĺžka presahuje kohútikovú výšku. Kohútik je výrazný, presahuje výšku chrbta. Chrbát je rovný, pevný, svalnatý. Panva sa mierne zvažuje, bedrá sú krátke a pevné, hrudník mohutný, zvažujúci sa k lakťom.

Chvost je pri koreni veľmi silný, nasadený vysoko. Pri vzrušení je nesený vzpriamene bez zakrivenia. Zvykne sa kupírovať.

Predné končatiny sú dlhé a rovné, laby sú mačacie, stehná sú mäsité, osvalené, laby sú kompaktnejšie oválneho tvaru.

Povaha plemena

Cane corso nie je pes pre začínajúceho psíčkara, vyžaduje si pevnú ruku, dôslednosť a láskavý prístup. Bežný dril mu nevyhovuje a môže mu viac uškodiť. Je to plemeno stvorené na obranu a stráženie, čomu nasvedčuje aj ostražitá, nedôverčivá povaha. K svojej rodine je však mimoriadne láskavý, k deťom a domácim miláčikom veľmi tolerantný. Výchova a včasná socializácia sa nesmie podceniť, výcvik by mal prebiehať bez nátlaku. Napriek tomu, že toto plemeno nepotrebuje nadmerné množstvo pohybu, pravidelné prechádzky prospejú jeho kondícii aj psychike. Vďaka všestrannosti je Cane corso ideálnym psom na športovú kynológiu či špeciány výcvik. Nakoľko sa u tohto plemena vyskytujú časté bolesti kĺbov, nemal by sa preťažovať.

Komentáre

komentárov