Home TIPY A RADY Chcete zlepšiť zdravie vášho psa? Máme tu pre vás niekoľko jednoduchých spôsobov...

Chcete zlepšiť zdravie vášho psa? Máme tu pre vás niekoľko jednoduchých spôsobov ako na to

4570
0

Každého majiteľa psíka máta predstava, že jeho miláčik tu nebude s ním tak dlho, ako by chcel. Nedokážeme zariadiť, aby boli psi nesmrteľní. Čo ale môžeme, je urobiť ich život zdravší a šťastnejší počas toho momentu, kým sú s nami.

Ešte pár rokov dozadu nebolo nič zvláštne, že sa pes nedožil viac ako 10 rokov či umrel na nejakú nám neznámu chorobu. Nevedeli sme toľko o tom, aké dôležité sú očkovania nielen proti besnote, ale aj iným chorobám. Nedokázali sme liečiť prašivinu a iné ťažkosti. Pes bol kŕmený zvyškami od stola a veterinára videl iba vtedy, ak sa vyskytol problém alebo zranenie, ktoré nebolo možné ošetriť doma.

Dnes už vieme oveľa viac. Vieme, že jedlo, ktoré je dobré pre nás psom môže uškodiť, pretože niektoré potraviny sú pre nich jedom. Vieme, že k veterinárovi treba chodiť pravidelne, že aj psy trpia chorobami ako je artritída a že niektoré choroby vyžadujú prevenciu a liečbu. Naučili sme sa, že máme psom čistiť zuby, aby sme predišli infekciám ďasien, rovnako ako aj uši, že análne žľazy sa niekedy upchajú a  že treba skracovať pazúre, aby sa predišlo bolestiam pri chôdzi. Zistili sme, že starostlivosť o psa nie je až taká bezproblémová, ako sme si kedysi mysleli, a že mať zdravého psa môže dať veľa práce.

Pri príchode dieťaťa máte kamarátov, rodinu, množstvo kníh, ktoré Vám poradia ako sa starať o bábätko. Keď začne plakať, skúmate príčinu a časom sa naučíte rozoznať, kvôli čomu dieťa plače alebo je mrzuté.

Keď ale prinesiete domov šteňa, nečaká Vás doma zástup pomocníkov. Psík síce zavíja, šteká, ale nikdy Vám nepovie, čo zrovna chce. Prejsť sa, najesť sa či očakáva škrabkanie na brušku? Starostlivosť o psa nie je intuitívnou vecou. Treba sa naučiť rozumieť reči psa a on sa musí naučiť rozumieť aspoň sčasti tej Vašej, aby ste dokázali spolu komunikovať na určitej úrovni. Musíte sa naučiť reč tela psa, aby ste vedeli, ako sa prejavujú jeho problémy. Nemôžete ho dať odgrgnúť, ak má bolesti brucha. A tiež nie je isté či bolesť brucha je jeho hlavný problém.

Odrazu sa google a veterinár stanú Vašimi najlepšími priateľmi. O druhej ráno hľadáte na internete odpovede na otázky typu: „Prečo môj pes vonku požiera výkaly iných psov?“. Najprv o psa doma zakopávate a čudujete sa, čo vlastne od Vás ten tvor chce. Príde ale čas, keď mu budete rozumieť a zistíte, že to, že Vám z koša na prádlo vyťahuje ponožky znamená iba to, že chce cítiť Váš pach, keď nie ste zrovna s ním. Starostlivosť sa ustáli a pes sa stane nenahraditeľnou súčasťou Vášho života. Pristihnete sa pri tom, že z práce sa vždy ponáhľate domov, aby ste mohli tráviť čas s ním. Že skôr, ako prešľapnete pri kuchynskej linke skontrolujete, či neleží niekde pod Vami a nestúpite mi na chvost. A zmierite sa s tým, že kúpeľňu pravdepodobne nikdy nebudete môcť brať ako oázu súkromia. Pes sa stane Vašou neoddeliteľnou súčasťou a vy svoj život viac-menej podriadite starostlivosti o neho.

Život sa stane farebnejší, bohatší, Vy obohacujete život psa a on zas ten Váš. Vy ste jeho majiteľ, priateľ, ochranca aj vychovávateľ. Ste zodpovedný za jeho život, správanie a aj za jeho zdravie. Ako sa teda starať o zdravie Vášho psa? Ponúkame Vám niekoľko rád na starostlivosť, ktorú zvládnete aj doma.

Starostlivosť o uši psa

Vedeli ste, že je pravdepodobnejšie, že budete musieť ísť k veterinárovi kvôli infekcii ucha ako kvôli akejkoľvek inej chorobe? Najmä v prípade, že ste milovníkom psov s voľne visiacimi ušami by starostlivosť o ne mala byť dôležitou súčasťou Vašej starostlivosti.

Psy nemajú uši ako my. Sú zakrivené v uhle 45 stupňov po vnútorné ucho, čo spôsobuje, že sa tam držia nečistoty, prach, ušný maz a baktérie. Ak sa toto stane, psík nepočuje ako by mal a môže sa škriabať, otriasať hlavou, aby toto upchatie odstránil. A keďže nedočiahne pri škrabaní až tam, kam by potreboval, neprestane, kým mu nebude lepšie, čo môže viesť k markantným poraneniam ucha.

Musíte sa naučiť čistiť mu pravidelne uši, aby ostal zdravý.

Starostlivosť o zuby psa

Tak ako aj u ľudí, aj u psov môže nedostatočná starostlivosť o chrup viesť k mnohým zdravotným problémom. Srdcové choroby, zápaly ďasien, zubné kazy, infekcie. To je len zlomok toho, čo môže nedostatočná zubná hygiena spôsobiť.

Z času na čas potrebuje pes odbornú starostlivosť veterinára, aby mal zdravý chrup. Vy môžete v domácich podmienkach psovi zuby čistiť kefkou  pastou pre psy a veterinár sa postará o odstránenie zubného kameňa.

Predchádzanie zápalom a starostlivosť o kĺby psa

Psy sú neposedné. Behajú, skáču. Toto spôsobuje tlak na kĺby a spôsobuje rôzne zranenia a zhoršenie pohybového aparátu psa. Aj psy trpia na artritídu, a keďže nežijú tak dlho ako my, aj mladý pes môže vykazovať znaky bolesti, zápalov a poškodenie kĺbového aparátu.

Aby ste udržali Vášho psa zdravého, vyvarujte sa kŕmenia potravinami, ktoré prispievajú k zápalom, ako sú napríklad obilniny, spracované potraviny a nezdravé proteíny. Poraďte sa o strave Vášho psa s veterinárom.

Váš dotyk je zázračný

To najlepšie, čo môžete pre Vášho psa urobiť, je ho hladkať. Robí ho to šťastným, znižuje krvný tlak, uvoľňuje a pomáha relaxovať. Fyzický kontakt je dobrý ako pre Vášho psa, tak aj pre Vás. Už dávno je dokázané, že starať sa o psa je pre mentálny a fyzický rozvoj to najlepšie, čo existuje.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here