Úvod ZDRAVIE Chrípka u psa: 7 príznakov, ktoré by mal poznať každý psíčkar

Chrípka u psa: 7 príznakov, ktoré by mal poznať každý psíčkar

748
0

Aj naši štvornohý miláčikovia môžu dostať chrípku, ktorá ich vie poriadne skoliť. Tak ako medzi ľuďmi, aj medzi psami sa táto choroba raz-dva rozšíri. Preto by mal každý psíčkar poznať, ako sa chrípka u psa prejavuje. Najohrozenejšie sú pritom psy, ktoré pravidelne prichádzajú do kontaktu s ďalšími psami, najmä pokiaľ majú oslabenú imunitu. Prečítajte si o týchto siedmich príznakoch chrípky u psa, aby ste ju vedeli včas rozpoznať a vziať svojho psíka k veterinárovi.

Zdroj: pexels.com

1. Kašeľ

Kašeľ je jeden z prvých príznakov, ktoré si u chorého psíka všimnete. Spôsob, akým psy kašľú je podobný, ako keď sa snažia zo seba dostať niečo, čo sa im zaseklo v krku. Môže ísť pritom o suchý alebo vlhký kašeľ.

2. Kýchanie

Občasné kýchanie kvôli alergii či z dôvodu, že psík preskúmal svojim čumákom zaprášené rohy v izbe je normálne. Ak však pes kýcha niekoľkokrát počas dňa bez zjavného dôvodu, môže ísť o ďalší príznak chrípky.

3. Výtok z nosa

Podobne ako u ľudí, aj u psov výtok z nosa indikuje zdravotný problém. Občasný priezračný výtok z nosa je v poriadku a dá sa spojiť napríklad s alergiou. Tuhý, žltý až zelený a pravidelný výtok z nosa je signálom, že psík má vážnejší zdravotný problém.

4. Slzenie očí

U niektorých psov je celkom bežné, že im oči slzia a treba im ich pravidelne čistiť. Najviac to poznajú asi majitelia bielych psov, ktorým sa zvyknú pod očami tvoriť hrdzavé fľaky, keď sa starostlivosť o oči zanedbá. Ak však začnú slziť oči psovi, ktorému sa to obvykle nedeje alebo sa zvýši slzenie očí u psov viac než je to obvyklé, treba zbystriť pozornosť. Môže to byť tiež príznakom, že sa psík pasuje s chrípkou.

5. Znížená chuť do jedla

Odmietanie pamlskov, ktoré pes miluje alebo ohrnutie nosom nad večerou sú tiež sprievodnými príznakmi chrípky. Samozrejme, nie je dôvod sa báť, keď raz za čas psík nezje celú porciu jedla. Ak sa však vezmú do úvahy aj ďalšie príznaky a pridá sa k tomu nechuť do jedla trvajúca celý deň či dlhšie, určite je potrebné zvážiť návštevu veterinára.

6. Letargia

Niektoré psy si rady zdriemnu aj niekoľkokrát do dňa a nemusí za tým byť žiadny zdravotný problém. Ak však psík väčšinu dňa prespí alebo len polihuje viac než je u neho zvyčajné, nemá záujem o hru a nie je aktívny ani na prechádzke, jeho telo pravdepodobne bojuje s chorobou.

7. Zvýšená teplota

Normálna telesná teplota psa je približne 39°C. Pri chrípke môže mať pes zvýšenú teplotu, ale aj nemusí. Najspoľahlivejší spôsob, ako zmerať psovi teplotu je cez konečník digitálnym teplomerom.

Pri chrípke u svojho psa obvykle spozorujete kombináciu viacerých spomínaných príznakov. Ak sa tak stane, neváhajte navštíviť svojho veterinára, ktorý stanoví liečbu, aby sa váš chlpáč čo najskôr uzdravil.

Zdroj: iheartdogs.com

Komentáre

komentárov