Home ZDRAVIE Čo odpudzuje blchy?

Čo odpudzuje blchy?

2741
0
Čo odpudzuje blchy

Blchy patria medzi vonkajšie parazity zvierat, ale aj človeka. Na psovi môžeme najčastejšie nájsť blchu psiu, ktorá sa živí ich krvou. Ale v prípade, že pes nie je na blízku, môže blcha psia prežívať aj na človeku, mačke alebo iných zvieratách. Samostatný článok o blche psej si môžete prečítať na našom blogu.

Blchy sú veľmi nepríjemné živočíchy, ktoré sajú krv. Zvieratá a aj ľudia sa škriabu, sú nervózne, nesústredené. Prevenciu a likvidáciu bĺch by sme mali zvážiť aj z dôvodu, že blchy prenášajú niektoré vnútorné parazity. Najčastejšie ide o vajíčka pásomníc, ktoré môžu napadnúť aj človeka. Dúfame, že tento článok vám pomôže ako sa zbaviť bĺch.

Čo odpudzuje blchy?

V minulosti, keď ešte nebolo toľko prostriedkov na hubenie bĺch, sa blchy vyberali zo psa alebo mačky ručne, prípadne sa používali rôzne aromatické olejčeky a prírodné prostriedky. Dnes sa viacmenej používajú na odpudenie a ničenie bĺch obojky, spot-on, spreje, šampóny. Tie obsahujú účinné látky ako fipronil, fluralaner, afoxolaner, flumethrin, propoxur,… Pri používaní týchto prostriedkov, je dôležité si dávať pozor, a prípravky určené pre mačky dať iba mačke. Tie, ktoré sú určené pre psy, dať iba psovi.

Spot-on

Spot-on je spôsob odpudenia bĺch vo forme tekutého prípravku, ktorý sa aplikuje zvieraťu na krk alebo medzi lopatky tak, aby si ho nemohlo olízať. Je cenovo prijateľný, ale zväčša má krátku trvanlivosť a treba ho pravidelne opakovať. Obzvlášť vhodný je pre vonku žijúce mačky alebo psy s alergiou na obojok proti blchám.

Obojok

Gumený obojok je napustený účinnou látkou, ktorá sa postupne uvoľňuje do kože psa alebo mačky a chráni ich pred blchami. Cena je o niečo vyššia v porovnaní so spot-on, ale chráni zviera niekoľko mesiacov v závislosti od výrobcu. Neodporúča sa mačkám, pretože by sa mohli niekde vonku zachytiť.

Sprej

Spreje sa používajú či už na prevenciu pred napadnutím, tak aj na likvidáciu bĺch. Sú cenovo dostupné, ale je potrebná častejšia aplikácia prípravku na kožu.

Šampóny

Antiparazitné šampóny sú ľahko dostupné. Ich nevýhoda je v tom, že účinky nevydržia veľmi dlho a pes sa musí častejšie kúpať, čím sa mu viac vysušuje pokožka. Ani pri masívnom zamorení psa blchami nie sú až tak účinné, ale závisí aj od výrobcu.

Ultrazvukový odpudzovač

Neobsahuje žiadne chemické účinné látky, ktoré likvidujú blchy. Ich odpudzujúci účinok spočíva v ultrazvukových vlnách, ktoré pes alebo mačka nevníma, takže ich neznepokojuje. Psy chráni pred napadnutím blchami, ale nezabíja ich. Spoľahlivo odpudzuje blchy niekoľko mesiacov. Najčastejšie má tvar prívesku, ktorý sa pripevní na obojok.

Psíkov môžete chrániť aj prírodnou cestou. Blchy odpudzuje citrón, levanduľový a cédrový olej, jablčný ocot. Môžete si tak vyrobiť vlastný antiparazitný prípravok proti blchám.

Komentáre

komentárov