Úvod TIPY A RADY Čo robiť, ak pes náhodou zje týchto 10 vecí?

Čo robiť, ak pes náhodou zje týchto 10 vecí?

0
14525

Psy a šteňatá obzvlášť sa častokrát správajú ako malí čertíci a okúsia všetko, čo im príde do cesty. Vždy si nájdu rôzne cestičky ako sa dostať k zakázaným objektom. Majú na to priam talent. Nie vždy je to však bezpečné, mnohé z potravín môžu byť pre ne jedovaté. Preto sme sa rozhodli uviesť zoznam potravín a iných vecí, ktoré psy a šteňatá bežne skonzumujú a takisto návod, čo robiť ak takáto situácia nastane:

1. Kosť

Varené kosti, ktoré pes zle rozhryzne môžu spôsobiť tráviace ťažkosti. Veľké nebezpečenstvo predstavuje prehltnutie najmä väčších či ostrých úlomkov uvarených kostí. Naopak surové kosti nie sú až do takej miery nebezpečné a pre psy sú prospešné. Ak máte pocit, že čosi  nie je v poriadku a viete, že váš pes mal dočinenia s varenými kosťami, neváhajte a kontaktujte veterinára. Horšie je to v prípade, že váš pes zvracia alebo hnačkuje, je možné, že mu kdesi v tráviacom trakte uviazla kosť. V tomto prípade je niekedy potrebný aj chirurgický zákrok.

2. Ponožky

Psy milujú smradľavé ponožky, nielen že ich s radosťou žuvajú, hrajú sa s nimi, častokrát sa stane, že ich aj prehltnú. Najlepším spôsobom akým sa tomuto vyvarovať, je ukryť všetky ponožky mimo dosahu psov. Ale čo robiť, ak už pes ponožku rozžuje a zožerie? V tomto prípade je najlepším riešením okamžité vyhľadanie veterinárnej pomoci. Čím dlhšie ostane ponožka v jeho žalúdku, tým je to nebezpečnejšie.

3. Lopta

Pri výbere správnej lopty pre vášho miláčika je dôležité zameriavať sa na veľkosť. Je potrebné dbať, aby loptička nebola príliš malá, teda aby ju psík nemohol ľahko zhltnúť. Takisto aby nebola tak veľká, že ju nechytí do úst. V prípade, že psík loptu prehltne, treba ihneď vyhľadať pomoc. Ak sa lopta dostane do tráviaceho traktu je nemožné, aby ním prešla a následky môžu byť smrteľné.

4. Kamene

Hoci to znie bizarne, niektorí psy majú ozaj radi kamene a to nielen ako hračky. Kamene sú však veľmi nebezpečné, môžu viesť k tráviacim ťažkostiam. Ak máte podozrenie, že váš pes prehltol hoci len malý kamienok, obráťte sa na veterinára. Pravdepodobne bude potrebný röntgenový snímok a chirurgické odstránenie kameňa.

5. Hračky

Voľba tej pravej hračky pre štvornohých miláčikov je veľmi dôležitá. Špeciálne tie, ktoré sú určené na žuvanie. Niektoré z nich sú zložené z viacerých častí, ktoré môžu šikovní psíci zlomiť a ľahšie poprehĺtať. Hračka v žalúdku vášho psa môže spôsobiť veľké problémy, preto sa odporúča poradiť sa s veterinárom v prípade, že psík hračku zjedol. Ten po vyšetrení zistí, či je nutné odstránenie chirurgicky.

6. Pančušky

Pančušky, podobne ako ponožky sú lákadlom predovšetkým pre šteňatá. Milujú hru s nimi a ich žuvanie im robí radosť. Pri pančuchových nohaviciach je takisto veľké riziko prehltnutia a to hlavne v prípade, že sa zrolujú do malých guľôčok. Podobne, aj v tejto situácii je potrebné vyhľadať pomoc zverolekára.

7. Spodná bielizeň

Hoci si to niektorí z nás neradi priznávajú, psy sú veľkými milovníkmi spodnej bielizne. Predovšetkým šteniatka milujú žuvanie spodnej bielizne. Príliš hrubá alebo tenká bielizeň môže byť obzvlášť nebezpečná. Hlavne v prípade, že jej časť uviazla v žalúdku vášho psíka. Vtedy je na mieste návšteva zverolekára a nehanbite sa byť úprimný. Je dôležité, aby vedel čo váš pes zjedol.

8. Kukuričný klas

Neexistuje pes, ktorý by nerád maškrtil. Vždy nájdu nejaký záludný spôsob ako sa dostať k zvyškom jedla. Avšak jedna z najhorších vecí, ktorú môže z koša vytiahnuť váš pes je kukuričný klas. Ten môže veľmi ľahko spôsobiť vášmu miláčikovi problémy. V prípade, že sa psík ku kukuričnému klasu dostane a zožerie ho, je potrebný veterinár a chirurgické odstránenie.

9. Gumičky do vlasov

Vlasové gumičky sú vo všeobecnosti veľmi nebezpečnou položkou na tomto zozname. Veľmi ľahko môžu poškodiť tráviaci trakt alebo môžu spôsobiť udusenie. Pokiaľ psík skonzumuje len zopár vlasov, nič strašné sa nedeje. Ale zbystriť pozornosť treba v prípade, že pes zjedol nejaký vlasový doplnok. Tá môže v jeho tele vytvoriť prekážku a ak pes nedostane okamžitú pomoc, následky môžu byť katastrofálne. Podobným situáciám sa však dá ľahko predísť. Vždy je potrebné sa uistiť, či gumičky a iné vlasové doplnky nie sú v jeho dosahu.

10. Konáre

Konáre sú najstaršou psou hračkou, ale aj napriek tomu môžu byť čiastočne nebezpečné. Konáre sa môžu rozpadnúť na malé ostré kúsky, ktoré by mohli psíka pobodať nielen do jazyka, ale narobiť škodu aj v jeho tráviacom ústrojenstve. Ak by išlo o nadmerne veľké kusy, mali by byť chirurgicky odstránené. 

Komentáre

komentárov