Home TIPY A RADY 6 znamení, že vám váš pes plne dôveruje

6 znamení, že vám váš pes plne dôveruje

4586
0
Dôvera

Puto medzi psom a majiteľom by rozhodne nemalo byť podceňované. Je založené na obojstrannej láske, uznaní a najmä dôvere. Napriek všeobecnému presvedčeniu, získať si dôveru psa nie je také jednoduché. Nestačí na to len pár pamlskov a poškrabkanie na brušku. Ak chcete, aby vám váš pes dôveroval natoľko, že vám zverí svoj život, musíte si to zaslúžiť. Môže trvať niekoľko mesiac či dokonca rokov oddanej lásky a pozornosti, než si získane plnú dôveru vášho psa. Nie v každom vzťahu človeka a psa existuje 100%-ná dôvera. Ak ju však máte, spoznáte to na základe týchto 6 znamení.

1 – Díva sa vám do očí

V ľudskej reči tela znamená očný kontakt obvykle to, že sa na daného človeka sústredíte a venujete mu pozornosť. Môže to tiež indikovať to, že sa vám páči, že vás zaujíma, čo hovorí a pod. Pri psoch je ale očný kontakt o niečom inom. Pes, ktorý sa díva inému psovi do očí, obvykle predstavuje hrozbu. Je to znak dominancie a práve preto sa väčšina psov vyhýba očnému kontaktu so svojimi chlpatými kamošmi, aby zachovali mier.

Váš pes sa pravdepodobne nepozrie inému psovi do očí, avšak vy nie ste pes. Ste človek, ktorému verí najviac na svete. Odborníčka na správanie zvierat Alexandra Horowitz vo svojej kine Inside a dog píše, že schopnosť psa zadívať sa človeku do očí neagresívnym spôsobom bol jeden z prvých krokov smerom k domestifikácii psov. Psy pochopili, že ľudia majú radi očný kontakt a týmto spôsobom si budujú pevné vzťahy. Ak sa vám váš pes dokáže s láskou dívať do očí, je to znak toho, že vám dôveruje a rozumie vám.

2 – Príde sa k vám pritúliť

Maznanie a túlenie so psom netreba brať ako samozrejmosť. Možno nie ste vždy nadšený, keď vám váš chlpáč vlezie do postele a vyvalí sa na vankúš, schúli pod perinu či položí hlavu na váš trup. Avšak vedzte, že je to dobré znamenie. Znamenie úplnej dôvery.

Psy sú najzraniteľnejšie práve vtedy, keď spia. Vlci a divé psy tiež spávajú pokope na menších, uzavretých miestach, aby sa chránili pred predátormi. Pre vášho psíka je najbezpečnejšie miesto pri vás, vo vašej posteli. Dobrovoľné túlenie a maznanie zo strany psa je tým najkrajším prejavom lásky. Verí vám, že mu v spánku neublížite. A tiež, že spolu ste v bezpečí, ak sa u vás zjaví nevítaný hosť.

3 – Vo vašej prítomnosti je pokojný a sebavedomý

To, ako sa pes cíti viete zistiť na základe reči jeho tela. Na psoch, ktoré sú úzkostlivé alebo sa boja si hneď všimnete jasné príznaky. Patria medzi ne neposednosť, krčenie sa, sťahovanie chvosta medzi nohy, prehnané dychčanie alebo oblizovanie sa, zívanie a ďalšie. V bežnom kontexte to znamená, že vášho psa niečo trápi. Nech už je dôvod akýkoľvek, váš pes nie je taký uvoľnený a sebavedomý, ako by mal byť.

Na druhú stranu, odborníčka na správanie zvierat Victoria Stilwell hovorí, že pokiaľ pes plne dôveruje svojmu pánovi, prejavuje známky sebavedomia a uvoľneného postoja tela. Medzi ne patrí mierne pootvorená papuľa, časté žmurkanie, vrtenie chvostom alebo uvoľnení chvost a pod. Takáto reč tela znamená, že váš pes sa po vašom boku cíti v bezpečí, je sebavedomí a nemá strach, že by ho niečo mohlo vydesiť. Verí vám, že nech sa deje čokoľvek, máte situáciu pod kontrolou. Takýto sebavedomý postoj si u svojho psa môžete všimnúť vždy, keď je s vami. Či už doma pri domácich prácach, vonku na prechádzke alebo kamkoľvek spolu idete.

4 – Trénuje sa vám spolu dobre

Väčšina ľudí si myslí, že výcvik psa je najmä o psovi. Avšak v skutočnosti je o pute medzi psom a psovodom. Ak vám pes neverí, na výcvik nemusí reagovať dobre. Niektorí cvičitelia dosiahnu výsledky pomocou trestov a učením založeným na strachu. Avšak väčšina odborníkov na správanie psov sa zhoduje na tom, že takáto poslušnosť nie je to isté, ako to, keď vás pes počúva na základe vzájomného rešpektu a dôvery.

Mnoho ľudí, ktorí si domov prinesú adoptovaného psíka z útulku majú problém s tréningom. A to práve kvôli nedôvere. Psy z útulku častokrát zažili od ľudí to najhoršie a boli opustené ľuďmi, ktorých milovali. Hoci je dobré začať s výchovou a výcvikom čo najskôr, treba dať adoptovanému psovi čas na aklimatizáciu a postupne si získavať jeho dôveru. Ako vám chlpáč začne veriť, uvidíte, že bude v tréningu napredovať oveľa rýchlejšie.

5 – Je pokojný aj keď odídete

Separačná úzkosť je dosť častým problémom. Psy, ktoré ňou trpia, veľmi ľahko prepadnú panike, keď ich majiteľ odíde z domu. Separačná úzkosť sa môže prejavovať deštruktívnym správaním, kňučaním, štekaním, zavýjaním, škriabaním na dvere a pod. Niekedy to môže znamenať, že by váš psík s vami jednoducho rád trávil čas a šiel s vami zažiť ďalšie dobrodružstvo. No môže to tiež súvisieť so strachom a nedôverou, že človek, ktorého majú tak radi sa už nevráti.

Ak vám pes verí na 100%, nebude pochybovať o tom, že sa vrátite a znova spolu niečo podniknete. Možno nebude nadšený, keď odídete z domu do práce či na nákupy, ale väčšinu času ostane pokojný. Trpezlivo počká, kým prídete domov a už vo dverách vás radostne privíta.

6 – Hľadá u vás uistenie a oporu

Či už ste spolu na prechádzke alebo sa hráte v parku, vy a váš pes ste tím. Možno sa na niektorých veciach nepohodnete, napríklad kedy je čas ísť domov, avšak trávenie času spolu vám robí radosť. No bojazlivejším psom môže vonkajší rušný svet spôsobovať úzkosť. Pokiaľ však majú svojho obľúbeného človeka pri sebe, vedia, že majú jeho oporu.

Aj pokiaľ váš pes nie je bojazlivý, môžete si všimnúť, že u vás zvykne hľadať uistenie. Napríklad tak, že sa na vás pravidelne pozrie, aj keď je na druhom konci psieho parku. Pri prechádzke (bez ohľadu na to, či je na vodítku alebo nie), sa z času na čas otočí, aby zistil či ste stále tam a či schvaľujete jeho správania alebo smer chôdze. Aj pokiaľ je ponorený do hry so psími kamošmi, občas vo chvíľke kľudu na vás pozrie. Obyčajný krátky pohľad mu dokáže dodať sebavedomie, upevniť dôveru vo vás a potom môže veselo pokračovať v šantení.

Mať úplne dôveru svojho psa je úžasný pocit. Znamená to, že sa o svojho psa dobre staráte a vychovávate ho správne. Takáto dôvera je však aj obrovská zodpovednosť. Znamená to, že váš pes sa na vás spolieha aj v tých najhorších chvíľach. Čaká, že mu pomôžete, že ho ochránite. Zároveň však aj v tých najkrajších chvíľach chce byť práve s vami. Ste osoba, s ktorou sa chce hrať, maznať, chodiť na prechádzky a podnikať výlety. Ak vám pes plne a oddane verí, vážte si to. Je to to najviac, čo vám dokáže dať.

Zdroj: iheartdogs.com

Komentáre

komentárov