Home FOTKY FOTO: Krysy hrdinky zachraňujú životy ľudí hľadaním mín

FOTO: Krysy hrdinky zachraňujú životy ľudí hľadaním mín

579
0

Ročne zomrú tisícky ľudí v dôsledku výbuchov nášľapných mín, ktoré sú stále ešte zahrabané v zemi v mnohách krajinách, či už tam vojna stále zúri alebo už skončila. APOPO, belgická nezisková organizácia sa rozhodla, že na ich vyhľadávanie vytrénuje krysy, ktoré budú tieto míny vyhľadávať. Operáciu spustili v roku 1997 a ich krysy dokážu v priebehu 20 minút prehľadať až 200 metrov štvrocových na rozdiel od ľudských hľadačov mín, ktorým by to trvalo s detektorom kovov niekoľko hodín. Do roku 2013 tak zachránili v priemere 9 ľudských životov za deň.

Priemerná mína na to aby explodovala, potrebuje záťaž minimálne 5 kilogramov a najväčšia krysa, ktorá kedy míny hľadala vážila 1,5 kilogramu, čo na explóziu nestačí. Počas trvania tejto operácie nebola žiadna z krýs usmrtená pri tejto činnosti a keď sa stane, že je už stará alebo neschopná túto prácu vykonávať, je vypustená do prírody aby tam dožila svoj život na slobode. Krysy “slúžia” 4-5 rokov alebo pokiaľ nestratia záujem o vyhľadávanie, či nie sú príliš staré.

Na to, aby bola vytrénovaná jedna krysa je potrebných 6000 EUR, ale zachránené ľudské životy za to určite stoja. 9 životov za deň nie je male číslo, a rovnako treba oceniť aj získaný čas. 

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here