Home PRÍBEHY Liečba psou láskou už i na Slovensku!

Liečba psou láskou už i na Slovensku!

207
0
Kanisterapia

BANSKÁ BYSTRICA – Štvornohí terapeuti budú pomáhať najmenším! Personál i pacienti banskobystrickej Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) majú dôvod na radosť. Jej odborný tím by sa už totiž čoskoro mal rozrásť o nové posily. Na tom by nebolo nič až také nezvyčajné, keby títo špecialisti nenosili miesto bielych plášťov kožúšky.

Vážne choré detičky na Klinike pediatrickej onkológie a hematológie DFNsP budú okrem odborníkov liečiť aj psy. Po rokoch úsilia totiž Ministerstvo zdravotníctva SR len nedávno odkleplo zavedenie kanisterapie v tomto zariadení. O podobný krok sa už dlhodobo snažili občianske združenie Svetielko nádeje spolu so združením K-7 Psovodi – záchranári SR. Dávno si totiž uvedomovali pozitívne terapeutické účinky kanisterapie na telo i dušu človeka. Spolu s vedením DFNsP sa nakoniec dočkali a sen o prvých psoch-liečiteľoch v slovenskom nemocničnom prostredí postupne nadobúda reálne kontúry.

„Zatiaľ môžeme čerpať skúsenosti a odporúčania len zo zahraničných pracovísk a štúdií, ktoré túto terapeutickú doplnkovú metódu hodnotia veľmi pozitívne. Pokiaľ viem, skúsenosť s ňou v nemocničných podmienkach na Slovensku zatiaľ neexistuje. Máme však skúsenosti u našich detských pacientov v paliatívnej starostlivosti a sú veľmi pozitívne,”  spresnil lekár Pavel Bician, predseda OZ Svetielko nádeje.

Kanisterapia, ktorá pomáha pacientom znížiť strach či úzkosť a zároveň im prináša radosť do života,  by v Banskej Bystrici mala byť súčasťou doplnkového terapeutického programu pre malých pacientov. Jej zabehnutia do praxe by sa prví z nich mohli dočkať už tento rok. Kým sa tak však stane, nemocnica a poskytovateľ služby musia ešte spoločne vypracovať metodiku na všetky oblasti zabezpečenia podmienok.

Zdroj: dobrenoviny.sk

Komentáre

komentárov