Home ZDRAVIE KPR pre psov

KPR pre psov

1303
0
KPR pre psov

Kardiopulmonálna resuscitácia alebo KPR pre psov je kombináciou kompresie hrudníka a umelého dýchania. Obvykle sa používa, keď nemôžete cítiť ani počuť tlkot srdca Vášho psa. Keď pes prestane dýchať, dôjde k zástave srdca a prestane biť. Pred vykonaním KPR psovi, majte na pamäti, že tento proces je nebezpečný a môže spôsobiť fyzické komplikácie alebo smrteľné škody, ak sa vykonáva na zdravom psovi. KPR pre psov by sa malo vykonávať iba v prípade potreby.

KPR pre šteniatka a psy vážiace menej ako 14 kg:

 1. Položte psa na rovný povrch tak, aby ležal pravou stranou na zemi.
 2. Spojte si dlane a oblapnite psovi hrudník z oboch strán (môžete to tiež robiť jednou rukou tak, že z jednej strany hrudníka umiestniť palec a druhú stranu hrudníka budete držať zvyšnými prstami).
 3. Stlačte hrudník o tretinu až polovicu šírky hrudníka, a po opätovnom pustení a nadvihnutí hrudníka to môžete rátať za jedno stlačenie. Postupujte rýchlosťou 100 – 120 stlačení za minútu.
 4. Zavrite psovi papuľu pred začatím umelého dýchania. Dajte dva vdychy do nosa každých 10 – 15 stlačení hrudníka. Najlepšie je pri seba mať inú osobu, aby jedna robila vdychy, a druhá zároveň sústavne pokračovala v stláčaní hrudníka. Osoba, ktorá robí kompresiu by sa mala s druhou osobou vymeniť približne každé dve minúty, aby sa eliminovala únava.
 5. Pokračujte s vykonávaním KPR a umelého dýchania, dokiaľ pes nezačne samostatne dýchať a pulz sa nestane stabilným.
 6. Ak pes po 10 minútach nevykazuje žiadne známky zlepšenia, môžete proces zastaviť, pretože nebol úspešný.

KPR pre stredne veľké a veľké psy vážiace viac ako 14 kg:

 1. Položte psa na rovný povrch tak, aby ležal pravou stranou na zemi.
 2. Položte jednu dlaň na hrudný kôš psa blízko oblasti srdca a druhou dlaňou je prikryte.
 3. Bez zohýbania lakťov stláčajte hrudný kôš smerom nadol.
 4. Stlačte hrudník o tretinu až polovicu šírky hrudníka, a po opätovnom pustení a nadvihnutí hrudníka to môžete rátať za jedno stlačenie. Postupujte rýchlosťou 80 – 100 stlačení za minútu.
 5. Zavrite psovi papuľu pred začatím umelého dýchania. Dajte dva vdychy do nosa každých 10 – 15 stlačení hrudníka. Najlepšie je pri seba mať inú osobu, aby jedna robila vdychy, a druhá zároveň sústavne pokračovala v stláčaní hrudníka. Osoba, ktorá robí kompresiu by sa mala s druhou osobou vymeniť približne každé dve minúty, aby sa eliminovala únava.
 6. Pokračujte s vykonávaním KPR a umelého dýchania, dokiaľ pes nezačne samostatne dýchať a pulz sa nestane stabilným.
 7. Ak pes po 10 minútach nevykazuje žiadne známky zlepšenia, môžete proces zastaviť, pretože nebol úspešný.

Pozrite si video s názornou ukážkou KPR pre psov:

Zdroj: petmd.com

Komentáre

komentárov