Home ZDRAVIE Môže sa borelióza u psa preniesť na človeka?

Môže sa borelióza u psa preniesť na človeka?

0
Môže sa borelióza u psa preniesť na človeka?

Borelióza u psa je ochorenie vyvolané baktériami rodu Borrelia burgdorferi, ktoré sa v organizme šíria lymfou a krvou, a napádajú rôzne orgány. Pes sa boreliózou nakazí po prisatí kliešťa, ktorý slúži ako prenášač boreliózy a vypustí baktérie do psa po 36 – 48 hodinách od prisatia. Príznaky borieliózy si majiteľ najskôr nemusí všimnúť, pretože inkubačná doba je veľmi dlhá. Ochorenie sa môže prejaviť za niekoľko dní až mesiacov.

Príznaky u psa

Spočiatku u psa možno pozorovať nechutenstvo, horúčku nad 39°C, bolesti kĺbov, svalov, apatiu, zväčšenie lymfatických uzlín. Borelióza sa môže prejaviť aj neurologickými príznakmi alebo zápalom srdcového svalu (myokarditída).

Príznaky u ľudí

Borelióza sa u ľudí prejavuje podobne ako u psov. U ľudí sa však vyskytuje červená vyrážka (Erythema migrans) na mieste prisatia infikovaného kliešťa. Ľudia trpia únavou, bolesťami hlavy, svalov, kĺbov, chrbta, končatín, horúčkou.

Prenos boreliózy zo psa na človeka

Priamy prenos boreliózy zo psa na človeka nebol zatiaľ zistený. Človek sa môže nakaziť od psa prostredníctvom kliešťa. Baktérie boreliózy sa zdržujú v čreve kliešťa, ktorý cical krv od napadnutého psa a po prisatí kliešťa na človeka sa tieto baktérie uvoľnia slinami do tela človeka.

Terapia

Na základe príznakov a sérologického vyšetrenia sa psovi podajú vysoké dávky antibiotík. Antibiotiká je potrebné podávať dlhšiu dobu ako je bežné, čo spôsobuje aj ničenie správnej mikroflóry v čreve psa. Preto je vhodné užívanie laktobacilov spolu s antibiotikami. Okrem toho je priaznivé podávanie doplnkových látok na regeneráciu nervov, svalov a kĺbov.

Prevencia

Kliešť u psov môže preniesť nie len boreliózu, ale aj kliešťovú encefalitídu, babeziózu, ehrlichiózu. Ide o veľmi nebezpečné a život ohrozujúce ochorenia, preto je dôležité psíka pred kliešťami chrániť. Boreliózu môžu prenášať aj vývojové štádia kliešťa a krv sajúci hmyz. Na trhu je množstvo dostupných prípravkov, ktoré chránia psa pred vonkajšími parazitmi vrátane kliešťov. V prípade častých vychádzok do prírody alebo v mieste zvýšeného výskytu kliešťov, môže majiteľ svojho psíka vakcinovať proti borelióze.

Po prechádzke je dôležité skontrolovať prítomnosť kliešťov u psa a prichytených včas odstrániť. Najúčinnejšie je odstrániť kliešťa do 24 hodín od prisatia pomocou pinzety.

Komentáre

komentárov