Home PLEMENÁ Nemecká doga

Nemecká doga

0
Nemecká doga

Nemecká doga je najvyššie psie plemeno, ktoré je zapísané aj v Guinessovej knihe rekordov. Je to plemeno majestátne, inteligentné, silné a elegantné, svojmu majiteľovi nesmierne oddané.

Pôvod plemena

Prvé záznamy o enormne veľkých psoch podobných nemeckej doge sú známe už od staroveku, kde boli zobrazované na Egyptských pamiatkach, neskôr na starogréckych freskách, Dánskych minciach a Škandinávskych runách. V polovici 16. storočia boli do Európskych krajín dovážané krížence írskych vlkodavov a molossoidných angliských mastifov a ich využitie bolo zamerané na lov a durenie. Vďaka svojej veľkosti a sile sa používali pri lovoch na veľké šelmy, medvede, jelene a diviačiu zver.

V prvej polovici 19. storočia bol do krvi dogy primiešaná krv greyhounda – anglického chrta, ktorý mal podporiť elegantný vzhľad a žíhané sfarbenie dogy.  Koncom 19. storočia bola doga prešľachtená Nemcami a stala sa strážcom, spoločníkom a akýmsi prejavom luxusu. Nemecké dogy strážievali spálne svojich majetných pánov, najčastejšie z vyššej šľachty a mali ich ochrániť pred prípadnými vrahmi.

Dogy využívané na stráženie boli spravidla označované postriebrenými obojkami, psy využívané ako spoločníci boli označované zlatými obojkami. Dogy ktoré boli využívané na prácu a lov mali okolo krku špeciálne obojky s veľkými špicatými ostňami (goliere), ktoré mali psa chrániť pred prípadnými útokmi lovených šeliem.

Prvý samostatný klub chovateľov nemeckých dôg vznikol v roku 1888 v Nemecku – “Deutcher Doggen Club 1888 e V”. Klub predložil štandard nemeckej dogy v roku 1891 a tento štandard je platný dodnes.

Povaha plemena

Nemecká doga je elegantný pes pohybom aj mysľou. Je si plne vedomá svojej sily a nezneužíva ju. Predkovia dnešnej nemeckej dogy boli ostré a nedôverčivé psy, ich dnešní potomkovia sú však priateľský, no svoju rodinu si ostražito strážia a k cudzím sú rezervovaní. Nemecká doga je stredne temperamentný pes a nepotrebuje nadmerné množstvo pohybu. Je učenlivá, no vzhľadom na svoju veľkosť je pomalšia vo vykonávaní cvikov. K slabším je nežná, vo vzťahu k iným psom pri riadnej socializácii nevyvoláva konflikty a nezvykne byť prehnane uštekaná. K deťom je citlivá, ohľaduplná, nežná a tolerantná. Je však potrebné, aby vzťah psa a dieťaťa usmerňoval dospelý človek ktorý pozná správanie psa.

Vzhľad plemena

Nemecká doga je klasifikovaná v FCI v druhej skupine – pinčovia, bradáči, molossy a švajčiarske salašnícke psy v sekcii 2.1 – molossy a skúšky z výkonu nie sú potrebné. Samci dosahujú výšku minimálne 80 cm a suky minimálne 72 cm, ideálna váha je od 45-55 kg. Dĺžka trupu by nemala u psov presahovať kohútikovú výšku o viac než 5 %, u súk viacej než 10 %.

Hlava je mierne pretiahnutá, dobre vyvinutá, úzka, s dobre členitými nadočnicovými oblúkmi. Chrbát nosa by mal byť široký, smerom k stopu rovný, lícne svaly ľahko naznačené, nie však vystupujúce. Oči by mali byť stredne veľké, guľaté, farba závisí od sfarbenia srsti, najideálnejšie je však tmavé sfarbenie. Uši sú stredne veľké, vysoko nasadené, visiace, predné okraje priliehajú k lícam. Papuľa by mala byť hlboká, pravouhlá s dobre znateľnými okrajmi. Nosná huba je čierna, široká u harlekýnov je prípustné fľakaté a ružovkasté sfarbenie. Čeľusť by mala byť široká, s úplným nožnicovým skusom.

Krk je dobre osvalený, dlhý, suchý, smerom k hlave sa ľahko zužujúci. Brucho je vtiahnuté, s hrudným košom tvorí klenutú líniu. Zadok je mohutný, dobre osvalený, smerom ku koreňu chvosta sa mierne zvažuje. Hrudník má výrazne vyjadrené predhrudie, siaha až k lakťom. Rebrá sú dobre viditeľné, bedrá klenuté, dobre osvalené. Chrbát je rovný, mierne sa zvažujúci pri koreni chvosta. Chvost je nasadený vysoko, smerom k špičke sa zužuje a v pokoji siaha až k pätám.

Predné končatiny sú dlhé a rovné, laby sú zaguľatené, klenuté do výšky a dobre uzatvorené  s tmavými pazúrikmi. Panvové končatiny sú mohutne osvalené, pri pohľade zozadu sú rovnobežné s prednými končatinami. Laby sú takisto zaguľatené, klenuté do výšky a dobre uzatvorené  s tmavými pazúrikmi.

Koža je dobre priliehajúca, s krátkym a hustým osrstením. Sfarbenie môže byť žlté, pri ktorom je žiaduca no nie povinná čierna maska, žíhané, čiernobielo škvrnitá, kde podklad tvorí biela farba a čisto čierne fľaky pokrývajú rovnomerne celé telo, čierna, pri ktorej sú povolené biele znaky na hrudi, labách a konci chvosta,  modrá,  biele znaky na hrudi a prstoch sú prípustné. Kríženie rozdielne sfarbených jedincov je nežiaduce.

Za ťažké vady sa považuje bojazlivosť, predkus, podkus, skrížený skus. Každá odchýlka od štandardu sa považuje za chybu.

Každý kto sa rozhodne zaobstarať si toto krásne elegantné a hrdé zviera si musí uvedomiť, že bude veľmi veľkého vzrastu a zhodnotiť svoje možnosti aj finančnú situáciu. Nemecká doga nepotrebuje veľa miesta, na pohyb je nenáročná a spokojná bude aj v byte. Pri výcviku je nutné citlivé no dôsledné zaobchádzanie a správna socializácia.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here