Home PLEMENÁ Nemecký ovčiak

Nemecký ovčiak

4826
0

Nemecký ovčiak je vďaka svojej všestrannej využiteľnosti, ľahkej cvičiteľnosti a ohromnej prispôsobivosti najrozšírenejším psom na svete. Jeho pôvodné využitie bolo pasenie a zaháňanie oviec či stráženie stáda. Dnes je z neho univerzálny pes využívaný ako spoločník, služobný, strážny, vodiaci, asistenčný, canisterapeutický, športový, záchranársky či policajný pes. Jeho chuť pracovať aj v extrémnych podmienkach, ostražitosť, bystrosť a vytrvalosť sú neoceniteľné povahové vlastnosti tohto plemena.

Pôvod plemena

Za vznik nemeckého ovčiaka sa podpísal Max von Stephanitz, ktorý chcel celý život vyšľachtiť všestranného úžitkového psa. Vďaka skúsenostiam s vojenskými psami zistil, že najideálnejšie vlohy pre plemenitbu mali pastierske psy.

Po roku 1880 sa začalo s cieľavedomou plemenitbou, kde sa kládol dôraz na povahové vlastnosti, ale aj vzhľad. Uprednostňované boli psy s vlčím výrazom, obdĺžnikovej stavby tela s drsnou sivou srsťou a vztýčenými špicatými ušami. Ideálneho jedinca, Horanda von Grafratha, objavil Max von Stephanitz na výstave psov. Spolu s Mari von Grafrath to boli prvé nemecké ovčiaky zapísané v plemennej knihe.

Tento podnet zapríčinil, že sa v roku 1899 von Stephanitz spolu s Arthurom Meyerom založili spolok nemeckých ovčiakov – Verein fur Deutsche Schäferhunde /SV/. Položili tak základy dnešnej podobe nemeckého ovčiaka, o šírenie ktorej sa podpísala organizácia WUSV (The World Union of German Shepherd Dog Clubs – Svetová únia chovateľov nemeckých ovčiakov). Tá tlačila chovateľov nemeckých ovčiakov členských krajín k pôvodnému nemeckému štandardu. Všetky krajiny sa prispôsobili, s výnimkou Ameriky v ktorej sa dodnes výrazne líši štandard od pôvodného nemeckého. Dnes je práve nemecký štandard uznávaný FCI (Medzinárodná kynologická organizácia).

Nemecký ovčiak je zaradený v skupine 1 (pastierske, ovčiarske a salašnícke psy s výnimkou švajčiarskych salašníckych psov), sekcia 1 – ovčiarske psy so skúškou z výkonu, pod číslom 166.

Vzhľad plemena

Nemecký ovčiak je stredne veľký pes s kvadratickou stavbou tela, mohutným osvalením a vlčím výrazom. Pes dosahuje výšku 60-65 cm a váhu od 30-40 kg, suky dosahujú výšku 55-60 cm a váhu 22-32 kg. Hlava je primeranej veľkosti, klinovitého tvaru, medzi ušami široká bez výrazného stopu. Smerom k papuli sa mierne zvažuje a zužuje. Oči sú šikmo položené, mandľovitého tvaru a ich farba by mala byť čo najtmavšia. Uši sú stredne veľké, vzpriamené, s ušnicami otočenými dopredu. Papuľa je pevná, chrbát nosa musí byť rovný. Zuby tvoria nožnicový skus.

Krk je mohutne osvalený, rovný, mal by s trupom tvoriť 45° uhol. Chrbát je pevný a silný, mierne sa zvažujúci smerom k zadku. Bedrá sú pevné, široké, mohutne osvalené. Zadok je mierne klesajúci a plynule prechádza do chvostu. Chvost by mal siahať k pätám, srsť na spodnej strane je dlhšia. Hrudné končatiny sú rovnobežné, suché, s pevným osvalením. Laby sú široké , dobre uzatvorené, s tvrdými vankúšikmi a tmavými pazúrmi. Panvové končatiny sú rovnobežné a mierne posunuté dozadu. Koža je pevná, tesne priliehajúca k telu bez záhybov a vrások. Krycia srsť je hustá a drsná, podsada je hustá. Farba srsti môže byť čierna s červenohnedými, hnedými, žltými alebo svetlosivými znakmi, čierna, sivá, alebo sivá s tmavým vlkosivým sfarbením, s čiernou maskou a sedlom. Podsada je sivastá, biele sfarbenie je neprípustné.

Povaha plemena

Nemecká ovčiak je výborným spoločníkom, obranárom či stopárom. Jeho využitie je neobmedzené a vďaka svojmu temperamentu, ohromnej učenlivosti, inteligencii a chuti spraviť pre svojho pána čokoľvek je vhodný aj k začiatočníkom. Tak ako u každého psa netreba podceniť včasnú socializáciu a výchovu. Zdravie nemeckého ovčiaka je pomerne silné, zvykne však trpieť dedičnou dyspláziou bedrových kĺbov a srdcovými ochoreniami .

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here