Home PRÍBEHY Nepočujúcej Slovenke sa život zmenil k lepšiemu. Za všetko vďačí svojmu psovi

Nepočujúcej Slovenke sa život zmenil k lepšiemu. Za všetko vďačí svojmu psovi

1206
0

Lucia Koštialová je mladá nepočujúca žena, ktorá to v živote nemala ľahké. Všetko sa však zmenilo, keď si kúpila svojho prvého psa. Vďaka nemu sa z hanblivej introvertky stala sebavedomá žena, ktorá sa dnes okrem iného venuje aj fotografovaniu. Prečítajte si celý jej príbeh.

Lucia (25) sa narodila ako nepočujúca. Napriek tomu však chodila do školy medzi počujúce deti. Naučila sa odzerať z pier aj rozprávať. Nemala veľa kamarátov, keďže deti nerozumeli jej hendikepu. Z tohto dôvodu Lucia trávila väčšinu času sama alebo s rodinou. Nechodievala často von, len ak trebalo ísť do školy alebo do obchodu.

Všetko sa zmenilo, keď si Lucia, ako 21-ročná kúpila svojho prvého psíka, Amerického stafordšírskeho teriéra, ktorému dala meno Dragon. Ako sama povedala, miluje zvieratá a nevie si bez nich predstaviť život.

„Od malička som obklopená zvieratami. Bez nich si neviem predstaviť život. Máme doma ešte dve mačky. Mamu išlo poraziť, keď som si doniesla Dragona.“ hovorí s úsmevom.

Urobila však dobre, že si ho zaobstarala. Kvôli nemu musela začať chodiť častejšie von a začala sa stretávať aj s ľuďmi. Tí ju na ulici oslovovali a pýtali sa na psíka a tak vznikali prvotné rozhovory. Neskôr vďaka Dragonovi spoznala kopu skvelých ľudí a aj svojho súčasného partnera.

„Odkedy mám psa, som donútená chodiť von a ľudia ma oslovujú vďaka psovi. Pýtajú sa ako sa volá, koľko má rokov. Hlavne psíčkari. A tak vznikala komunikácia. Postupne som začínala byť otvorená a sebadôvera mi trochu porástla.“ povedala Lucia.

Keď mal Dragon rok a pol, Lucia sa dozvedela o trénerke, ktorá cvičí psy pre nevidiacich, nepočujucich a aj iné asistenčné psy napr. pre ľudí s epilepsiou, cukrovkou či duševnými poruchami. Rozhodla sa, že trénerku Janu Smidovú (tel. č. 0907753544) kontaktuje a dá Dragona vycvičiť ako signálneho psa pre nepočujúcich.

Celý výcvik trval pol roka a po jeho úspešnom absolvovaní sa z Dragona stal prvý signálny pes so špeciálnym výcvikom pre nepočujúcich na Slovensku. Jeho úlohou je upozorniť svoju majiteľku, keď niekto klope alebo zvoní pri dverách, na zvonenie budíka alebo keď na ňu niekto volá. Okrem toho Dragon reaguje na znakové povely.

„Keď niekto na mňa volá, ale som v inej miestnosti alebo ho nevidím, tak Dragon pribehne za mnou a štuchne ma. Ja mu dám povel UKÁŽ a on sa rozbehne za osobou, ktorá na mňa volala.“ vysvetľuje Lucia.

Signálny pes je naozaj užitočný pre nepočujúceho človeka. Pre Luciu je to veľká pomoc a rozhodne odporúča nepočujúcim ľuďom, aby si zaobstarali signálneho psíka alebo, aby si svojho psa dali vycvičiť.

Takto vycvičiť sa dá vraj každé plemeno. Jediná podmienka je, že pes nesmie byť agresívny na ľudí ani na zvieratá a musí mať dobrú povahu. Signálny pes potom môže chodiť so svojím majiteľom všade – do školy, do obchodu, do práce, do dopravných prostriedkov a cestuje bezplatne.

Výcvik hradí úrad práce, sociálnych vecí a rodiny ako kompenzačnú pomôcku. Taktiež prispieva na stravu a veterinárne poplatky.

Lucia je teraz nesmierne šťastná a to najmä vďaka jej oddanému štvornohému priateľovi, ktorý jej v mnohých veciach pomáha. Lucia chcela svojho dokonalého parťáka zvečniť aj na fotkách a tak ho začala fotografovať. Svoju prvú zrkadlovku vyhrala vo Vianočnej súťaži a rozhodla sa, že sa s ňou naučí narábať.

A tak začali vznikať prvé fotografie, o ktoré sa samozrejme podelila aj s priateľmi na facebooku. Tým sa jej fotky natoľko zapáčili, že ju požiadali, aby odfotila aj ich psíkov. A tak sa Lucia postupne začala venovať foteniu čoraz viac.

Svojmu psovi dokonca založila aj vlastný profil na facebooku:

Neskôr si svoju fotografickú výbavu ešte vylepšila. Dnes sa Lucia venuje foteniu zvierat, najmä psov a pomaly sa začína zameriavať aj na fotografovanie ľudí.

Jej tvorbu si môžete pozrieť na jej FB stránke:

Luciin život sa zmenil o 180° odkedy má svojho milovaného psíka Dragona. Vďaka nemu si dokázala vybudovať sebavedomie, začala komunikovať s ľuďmi a dnes je z nej úspešná študentka vysokej školy. Okrem toho má Lucia kopu iných koníčkov a aktivít, ktorým sa venuje. Sama tvrdí, že keby niet Dragona, pravdepodobne by ostala utiahnutou šedou myškou, akou bola kedysi.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here