Home TIPY A RADY Obojky pre mačky – výber vhodného obojku

Obojky pre mačky – výber vhodného obojku

510
0
Obojky pre mačky

Obojky pre mačky slúžia predovšetkým na ich ľahkú identifikáciu, prípadne kontrolu. Je však dôležité mačku najprv na obojok naučiť. Najvhodnejšie je začať od mačiatka. Každý deň v domácom prostredí dáme mačke obojok, ale len na krátku chvíľu. Postupne tento čas predlžujeme, kým si mačka naň nezvykne. Keď si ho mačka prestane všímať a snažiť sa z neho vyvliecť, je možné jej ho nechať na stálo. V tomto článku sa dozviete, aké možné typy obojkov sú, a ktoré sú vhodné. Je dôležité, aby každý obojok pre mačku bol opatrený takým zariadením alebo spôsobom, ktorý zabezpečí, že mačka niekde neuviazne. Vonkajším mačkám sa obojok neodporučuje, nakoľko by mohla niekde uviaznúť, pri snahe o útek pred psom, alebo inou mačkou.

Obojky s menom

V súčasnej dobe sa dá ľahko zohnať obojok s menom vašej mačky. Meno sa môže vyšiť na nylónový obojok, alebo sa dá vyrobiť prívesok s menom a kontaktom na majiteľa. Takýto typ môže mačka nosiť, ak sa zdržiava doma.

Luxusné obojky pre mačky

Tieto obojky slúžia skôr na skrášlenie mačky. Je mnoho farieb a prevedení. Je len na majiteľovi, či si vyberie pestrofarebný, vybíjaný, kožený, nylonový, s motívom.

Reflexný obojok pre mačky

Tento obojok je vhodný najmä pre rýchlu identifikáciu už z diaľky, najmä ak mačka sa pohybuje pri ceste. Obojok musí byť vybavený takým zapínaním, ktoré sa ľahko uvoľní alebo roztiahne.

Antiparazitný obojok pre mačky

Ektoparazity (vonkajšie parazity) pri mačkách vedia narobiť veľa škody. Kliešte aj blchy prenášajú mnohé choroby, a preto by sme mali svoju mačku chrániť. Na tento účel slúžia antiparazitné obojky. Pre vonkajšie mačky je lepšie použiť antiparazitárny prípravok vo forme Spot-on. Je veľmi dôležité vybrať antiparazitný obojok, ktorý je určený iba mačkám. Mačky sú citlivé na niektoré účinné látky, takže použitie obojku pre psy by pri mačke nebol dobrý nápad. Ak nechceme svoje mačky zaťažovať zbytočnou chémiou, je možné si zakúpiť aj prírodné antiparazitiká, alebo elektronické, ktoré iba odpudzujú.

Prechádzky s mačkou – ako naučiť mačku na vodítko (vôdzku)

Je dôležité si uvedomiť, že mačka nie je pes. V prípade, ak sa chystáme svoju mačku brať na prechádzky, je vhodnejšie použiť postroj. Máme väčšiu istotu, že sa nám pri zľaknutí nevyvlečie. Postroj by nemal byť príliš voľný, alebo stiahnutý. Skôr ako zoberieme mačku von do cudzieho prostredia, je dobré mačku najprv na postroj a vôdzku naučiť. Najlepšie je, keď mačku naučíme na postroj a vôdzku od mačiatka. Postroj nechávame na mačke v domácom prostredí iba chvíľu a neustále sa s ňou hráme a odmeňujeme, aby sa naň toľko nesústredila a rýchlejšie zvykla. Keď si mačka na postroj zvykla, je možné pripnúť vodítko.  Vodítko (vôdzka) zaisťuje, aby nám mačka neutiekla, a aby sme ju mohli ľahšie uchrániť pred voľne sa pohybujúcim psom. Vodítko pre mačky je potrebné držať veľmi pevne. Mačky sú veľmi citlivé na okolitý ruch a mohla by sa zľaknúť.

Komentáre

komentárov