Home ZDRAVIE Parazity u psa

Parazity u psa

5961
0

Parazity, či už vonkajšie alebo vnútorné sú bežnou súčasťou každého zvieraťa. Môžu však spôsobiť nepríjemnosti a zdravotné komplikácie nielen voľne žijúcim šelmám, ale aj šelmičke ktorú máme doma v obývačke a takisto nám, majiteľom.

Naše zvieratá s nami spávajú v posteli, láskavo nám oblíznu tvár či ruku – všetko je to ideálna príležitosť na prenos parazitov, o ktorých ani nemusíme vedieť že ich náš domáci maznáčik má. Ako sa vyvarovať parazitom, aké ochorenia spôsobujú a ako spozorovať prvé príznaky nákazy?

Vonkajšie parazity

Vonkajšie parazity u psa alebo mačky žijú na povrchu tela zvieraťa. Väčšina cicia krv, iné sa živia kožným mazom alebo tkanivovým mokom. Zvieraťu spôsobujú neznesiteľné svrbenie, ktoré vo väčšine prípadov vedie k ekzémom, zápalom kože, alergiám, zhoršeniu stavu kože a srsti a nechutenstvu. Zviera zvykne byť podráždené a neustále sa škrabe. Niektoré parazity a ochorenia nimi spôsobené môžu byť prenosné na človeka, preto je potrebné všímať si svojho domáceho miláčika v prípade, že sa začne prehnane škrabať, vykusovať si miesta na tele, šúchať sa o koberec, stromy, alebo domáce zariadenie, je nutné navštíviť veterinárneho lekára ktorý vám pomôže s presnou diagnózou a následnou liečbou.

Najčastejšie sa vyskytujúce vonkajšie parazity u psa:

  • Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus)
  • Blcha psia (Ctenocephalides canis)
  • Voš (Linognathus setosus)
  • Zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei)
  • Kožník psí (Demodex canis)

Prevencia proti  väčšine vonkajších parazitov je jednoduchá, stačí používať spoľahlivé antiparatizné prípravky a dbať na hygienu a čistotu prostredia v ktorom pes žije.

Vnútorné parazity (endoparazity)

Endoparazity postihujú vnútorné orgány psa, či už tráviacu sústavu a spôsobovať tak hnačky, zápchu, zvracanie, výrazné chudnutie, plynatosť, nechutenstvo či celkovú únavu psa, alebo iné orgány ako sú srdce, pečeň, obličky, pľúca a centrálnu nervovú sústavu a spôsobovať radu ďalších zdravotných ale aj psychických problémov akými môže byť anémia, nevrlosť, nervozita, strata chuti do života či apatia.

Najčastejšie sa vyskytujúce vnútorné parazity u psa:

  • Škrkavka (Toxocara canis)
  • Giardie
  • Kokcídie
  • Pásomnica
  • Machovec

Väčšina vnútorných parazitov sa dá jednoducho odstrániť za pomoci voľne dostupných odčervovacích tabliet, prevenciou je občasný rozbor trusu a následné pravidelné odčervovanie psa.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here